Urime: Kërçovarët Blerina Zendeli dhe Nuredin Dervishi kualifikohen per pjesmarrje ne Kampionatin boteror te karatese

Sot 07.09.2024 ne sallen “Hristo Uzunov” – Ivanidoll, Kercove u mbajt Play off per kadete, juniore dhe U-21, ku moren pjese 4 garuesit me te mire te cdo kategorie e te cilet u perzgjodhen javen e kaluar ne “Kupen e Maqedonise” qe u mbajt ne Oher.

Keta garues u ndeshen secili me secilin, ku fituesi absolut u kualifikua per ta perfaqesuar shtetin tone ne Kampionatin boteror te karatese qe do te mbahet nga 9-13.09.2024 ne Veneci te Italise.

Kete te drejte e fituan edhe dy nxenesit e klubit te karatese “Uskana” nga Kercova te cilet moren pjese ne disciplinen kata, Blerina si kadete dhe Nuredini ne kategorine e junioreve. Konkurenca ishte mjaft e ashper, por nxenesit tane arriten ti mposhtin bindshem kundershtaret duke vertetuar keshtu se jane me te mire ne kategorite perkatese.

Ne Play off garoi edhe Sara Alimi ne disciplinen kata dhe kumite duke fitur nje vend te dyte dhe nje te trete dhe Anastasija Mingovska ne disciplinen kata ku arriti ne vendin e dyte.

Per fat te keq keta dy garuese cilesore nuk arriten te ecin tutje, por u treguan mjaft te mira.
Ne mesin e refereve ne kete gare ishte e deleguar per te ndare drejtesi edhe trajnerja e klubi tone zonja Jetmira Dervishi.