Vëllazërimi fitoi derbin ndaj Dritës në Bogovinë, Zajazi deklasoi Napredokun..

Dje në Ligën e Tretë – Perëndim ka nisur gjysmësezoni pranveror me ndeshjet e xhiros së 11-të.
Drita ka shënuar humbje në shtëpi ndaj liderit Vëlazërimi me rezultat 0:3. Të tre golat u shënuan në pjesën e dytë. Ismail shënoi në minutën e 58-të për të hapur rezultatin, Dani në minutën e 76-të për 0:2, ndërsa Ibrahimi shënoi për rezultatin final 0:3 në minutën e 80-të.

Luboteni në shtëpi ka arritur vetëm fitoren e dytë sezonale, pasi ka festuar një fitore të madhe ndaj Kamjanit me 3:2. Ivica Kostadinoski ishte dy golashënues për Ljubotenin, ndërsa goli i dytë ishte Robert Dimitrioski. Metin Musliyi dhe Yuled Islami shënuan për mysafirët në fund të ndeshjes për të zvogëluar humbjen në 3:2.

Zajazi në shtëpi e mposhti Napredokun nga Kërçova me rezultat 5:1. Nga dy gola i shënuan: Hashimi dhe Ismaili, kurse gol realizoi edhe Musliu, ndwësa golashënues i vetëm për mysafirët nga Kërçova ishte Nikolla Avramoviq në minutën e 65-të.

Xhepcishti fitoi 2:1 ndaj Reçicës në shtëpi. Arlind Aliji shënoi në minutën e 9-të për 1:0, ndërsa dhjetë minuta më vonë Lirim Nesimi barazoi në 1:1. Në pjesën e dytë Festim Abdullahu shënoi për rezultatin përfundimtar 2:1

Kryesues i tabelës është Vëllazërimi me 31 pikë, i dyti Xhepcishti me 24 pikë, në vendin e tretë Drita me 21 pikë. Zajazi është në vendin e 4-të me 14 pikë, Reçica në vendin e 5-të me 11 pikë, Kamjani në vendin e gjashtë me 10 pikë, Napredok është i fundit me nëntë pikë, ndërsa Luboten në vendin e tetë me gjashtë pikë.