Tv Gurra
 
Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Reklama
Na ndiqni edhe nė:Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com
Milioneri
Lajme

Reklama

Reaggregation

RSS Snoop:  
Category RSS Snoop: 
This RSS: 
 
Tv Gurra
Tv Gurra Updated Sat, 22 Apr 2017 09:17:20 +0000
Description I pari televizion nė qytetin tonė ...
Webmaster  
Category  
Generator https://wordpress.org/?v=4.7.4
Language en-US
Dimėr nė fund tė prillit, temperatura nėn 0 nė Maqedoni
Category Aktualitet, Kryesoret, Maqedonia
Published: Sat, 22 Apr 2017 09:17:20 +0000
Description: ?Evropa dhe kriza me emigrantėt ? ballafaqimi me arsyet dhe pasojat? ėshtė tema e debatit qė sot nė Shkup e organizon Lėviza Evropiane nė Maqedoni (LEM). Nė pjesėn mė tė madhe tė Maqedonisė mėngjesin e sotėm janė regjistruar temperatura nėn zero. Mė sė ftohti ka qenė nė Lazaropole ku temperatura minimale ka qenė -8 gradė, ndėrsa mė ngrohtė nė Gjevgjeli dhe Dojran ku janė regjistruar temperatura deri 3 gradė. Sipas tė dhėnave tė Drejtorisė pėr Punė Hidrometeorologjike deri nė orėn 08:30, pėrpos nė Lazarpole ftohtė ka qenė edhe nė Mavrovė dhe Krushevė ku janė matur -6 gradė,  mė pas nė Berovė -5, nė Kriva Pallankė -4, nė Pozharane dhe Manastir -3, Ohėr, Prilep, Shtip dhe Petrovec -2. Zero gradė janė regjistruar nė Kumanovė ndėrsa 1 gradė mbi zeron ka qenė nė Shkup. Njė centimetėr borė ka ende nė Mavrovė. Nė ditėt nė vazhdim temperaturat e mėngjesit ndal ngadalė do tė ngjiten.  mė tepėr...
Debat nė Shkup pėr krizėn me emigrantėt
Category Aktualitet, Kryesoret, Maqedonia
Published: Sat, 22 Apr 2017 09:14:04 +0000
Description: ?Evropa dhe kriza me emigrantėt ? ballafaqimi me arsyet dhe pasojat? ėshtė tema e debatit qė sot nė Shkup e organizon Lėviza Evropiane nė Maqedoni (LEM), njofton MIA. ?Pėr nder tė shėnimit tė Ditės sė Evropės 2017, LEM tanimė disa vite me radhė organizon seri tė debateve, duke forcuar dhe promovuar vlerat evropiane. Nė atmosferė spontave diskutohen ēėshtje, pėr tė cilat opinioni tregon interes tė lartė. Njė nga ēėshtjet qė opinioni vazhdon tė jetė i shqetėsuar ėshtė edhe kriza me refugjatėt, e cila shumė shpesh lidhet me ? bartjen e pasojave, ikja nga katastrofa humane dhe tė tjera?, thonė nga LEM. Nė debat pritet tė marrin pjesė Martin Bezak ? ambasador i Sllovakisė, Sonja Bozhinovska ? shefe e zyrės sė IOM nė Maqedoni dhe Sait Saiti ? sekretar i pėrgjithshėm i Kryqit tė Kuq nė Maqedoni.  mė tepėr...
400 stazhierė policor do tė punėsohen si polic tė Maqedonisė
Category Aktualitet, Maqedonia
Published: Sat, 22 Apr 2017 09:01:34 +0000
Description: Sindikata e pavarur e policisė kėrkon nga Ministria e Punėve tė Brendshme qė 400 stazhierėt policor, urgjentisht tė vendosen nė pozicionin ?polic?. Kryetari i kėsaj sindikate, Goce Dellēev-Todev, tha se 400 stazhierėt tė cilėt e kanė pėrfunduar trajnimin me sukses, dhe kanė marrė vendim pėr stazhier nga Ministria e Punėve tė Brendshme, nė vend tė rrogės sė plotė, punojnė pėr 40 % mė pak, respektivisht pėr rrogė nė vlerė prej 11 500 denarė, pasi nuk janė tė vendosur nėpėr pozicione nė pajtueshmėri me rregulloren pėr sistematizimin e byrosė pėr siguri publike. ?Nė pajtueshmėri me rregulloret dhe nė pajtueshmėri me dispozitat dhe nenet tė cilat e rregullojnė kėtė.Tė trajnuarit e tillė mund tė mbajnė trajnime 6 mujore si stazhier, ndėrkaq mė pas Ministria nėpėrmjet shėrbimeve ligjore ėshtė e obliguar qė atė vendim pėr stazhier, ta ndryshojė me marrėveshje pėr punėsim?, tha kryetari i sindikatės sė pavarur tė policisė, Goce Dellēev-Todev. Ai kujton se mė 19 maj tė vitit 2017, skadon afati i marrėveshjes pėr stazhier dhe publikisht kėrkon nga Ministria qė porosinė e sindikatės ta kuptojė si serioze dhe tė ndėrmarrin masa, tė pėrgatisin vendimet sa mė shpejtė. Todev nėpėrmjet kėsaj konference pėr media, ka njoftuar Ministrinė e Punėve tė Brendshme, se nė disa stacione tė caktuara policore, policėt nuk kanė ujė tė pijshėm. ?Nė Tanushė, nė Goshincė dhe nė stacione tė caktuara policore, policėt nuk kanė ujė tė pijshėm. Pėr disa ditė me radhė pa ndėrprerė, kolegėt paraqiten, pyesin nėse ka mundėsi Ministria e Punėve tė Brendshme tė angazhohen pėr tenderė tė rinj, dhe kjo punė tė pastrohet, theksoi Dellēev-Todev. Ai tha se kjo ēėshtje duhet sa mė shpejtė tė pastrohet, pasi nuk duhet tė lejohet qė tė mbushet ujė nėpėr ēezma tė caktuara, nėpėr lokacione tė cilat nuk janė tė testuara.  mė tepėr...
Shqiptarėt, tė dytėt ndėr tė huajt qė kanė marrė njė pasaportė tė BE-sė
Category Aktualitet, Diaspora, Kryesoret
Published: Sat, 22 Apr 2017 08:40:13 +0000
Description: Nė krye tė listės pėr vitin 2015 janė shtetasit e Marokut (86100 veta) dhe menjėherė nė vendin e dytė vijnė shqiptarėt, gjegjėsisht 48.400 prej tyre qė janė bėrė shtetas evropianė. Gjatė vitit 2015 nė tė gjitha shtetet anėtare tė BE-sė marrė sė bashku, janė natyralizuar (kanė fituar nėnshtetėsinė) rreth 840 mijė veta. Ky numėr ėshtė mė i vogėl se ai i vitit 2014 kur ishin gjithsej 890 mijė dhe dukshėm mė i vogėl se nė vitin 2013, shkruan financialtimes.de. duke iu referuar tė dhėnave nga Eurostat. Atėbotė njėrėn nga pasaportat e vendeve tė Bashkimit Evropian e kishin fituar 980 mijė tė huaj. Ndėrsa nga viti 2010 deri nė fund tė vitit 2015, periudhė kjo pėr tė cilėn ekzistojnė shėnimet, nėnshtetėsinė e shteteve tė BE-sė e kanė fituar gjithsej mė shumė se 5 milionė veta, transmeton albinfo.ch. 87 pėr qind tė gjithė kėtyre vijnė nga shtetet qė nuk janė anėtare tė Bashkimit Evropian. Nė krye tė listės sė pėrfituesve (tash bėhet fjalė pėr vitin 2015) janė shtetasit e Marokut (86100 veta) dhe menjėherė nė vendin e dytė vijnė shqiptarėt, gjegjėsisht 48.400 prej tyre qė janė bėrė shtetas evropianė, pėrcjell albinfo.ch. Turqit vijnė nė vendin e tretė me 35.000, shtetasit e Indisė nė vendin e katėrt me 31 mijė e kėshtu me radhė. Ndėrsa nga shtetasit e njė vendi tė BE-sė qė kanė marrė pasaportėn e njė shteti tjetėr tė BE-sė, nė vendin e parė  janė rumunėt me 28400 dhe pas tyre polakėt, me 17800. Ėshtė interesante tė shihen numrat e atyre qė e kanė fituar shtetėsinė e Gjermanisė, si vendi mė i madh nė BE. Gjatė vitit 2015, gjermanė para ligjit janė bėrė 110.128 tė huaj. Mė sė shumti tė tillė (17.5%) kanė qenė shtetas turq, pastaj 5.4% polakė dhe 4.5% ukrainas. Nė Gjermani, 75% tė shtetasve tė rinj kanė pasur njė shtetėsi tė vendeve jashtė BE-sė Llogaritur me numrin e banorėve tė shteteve pranuese, mė sė shumti natyralizime ka bėrė Luksemburgu, me 5.6 nė 1000 banorė, transmeton albinfo.ch. Pastaj vjen Suedia me 5.0 ndėrsa mesatarja e BE-sė nė kėtė drejtim ėshtė 1.7 nė njėmijė banorė. Mesatarja nė Gjermani ėshtė mė e ulėt, gjithsej 1.3 nė 1000.  mė tepėr...
Ohri hyn nė librin e rekordeve Gines me sallatėn mė tė madhe shope
Category Aktualitet, Kryesoret, Maqedonia
Published: Sat, 22 Apr 2017 08:32:51 +0000
Description: Me sallatėn shope mė tė madhe tė prodhuar nė botė prej 202 kilogramė e 86 gramė, Ohri ka hyrė nė Librin e Rekordeve Gines (Guinness). Pėr prodhimin e saj ėshtė kujdesur ekipi prej rreth njėzet personave nė mesin e tė cilėve edhe disa kuzhinierė nga ky qytet, si dhe nxėnės tė shkollės sė mesme tė hotelerisė ?Vaēo Pitoshevski? nga Ohri, raporton Anadolu Agency (AA). Pasi u bė sallata, u vėrtetua pasha e saj. Nė pėrgatitjen shtesė u pėrfshinė edhe pėrfaqėsuesit e Komunės sė Ohrit si dhe njė pjesė e mysafirėve qė ishin tė pranishėm nė ngjarje. ?Pėr sallatėn shope u pėrdorėn prodhime tė Maqedonisė. Sipas normave botėrore pėrdoret domate dhe kastravec. Kishim 80 kilogramė domate dhe 80 kilogramė kastravec, 20 kilogramė qepė, 10 kilogramė speca dhe 40 kilogramė djathė. Na u deshėn rreth 10 orė pėr pėrgatitjen e produkteve tė nevojshme ushqimore?, tha Dimitar Arnaudovski, kryekuzhinier. Sipas profesorit universitar tė Fakultetit pėr Turizėm dhe Hotelieri nė Ohėr, Branko Nikollovski kjo ėshtė njė mundėsi e shkėlqyer pėr promovimin e Ohrit dhe specialiteteve tė tij nė korniza ndėrkombėtare. ?Kjo ngjarje ka njė rėndėsi tė madhe pėr Ohrin dhe pėr rajonin mė tė gjerė dhe do tė shpie nė njė drejtim mė ndryshe dhe do tė na vendos nė vende tė cilat karakterizohen me disa karakteristika dhe ngjarje tė caktuara qė na regjistrojnė nė Librin Gines tė Rekordeve. Shpresojmė se nė kėtė mėnyrė do tė tėrheqim vėmendje mė tė madhe nė ofertėn e gastronomisė?, tha profesori Nikollovski. Ndryshe rekordi i fundit i vendosur pėr prodhimin e sallatės shope ishte nė Bullgari nė vitin 2009 me 86 kilogramė. Kryqi i Kuq nga Ohri njė pjesė tė sallatės do ta dhurojė nė organizata humanitare dhe institucione pėr qėllime bamirėse.  mė tepėr...
Zvicėr, konkurs shpėrblyes pėr lėnien e duhanit: Ēmimi kryesor 5000 franga!
Category Aktualitet, Diaspora, Kryesoret
Published: Sat, 22 Apr 2017 08:30:15 +0000
Description: Ēmimi kryesor nė konkursin "Stop duhanit" ėshtė 1 X 5000 Fr, ndėrkaq janė edhe 10 ēmime tjera atraktive nė vlerė prej 500 frangave. Shumė institucione shėndetėsore nė Zvicėr janė tė involvuara pėrmes formave tė ndryshme nė luftėn kundėr duhanit. Bashkėsia Punuese Tabakprävention luftės kundėr duhanit i kushton njė vėmendje tė madhe. Pos ligjėratave informative dhe kurseve pėr lėnien e duhanit qė organizohen nė bashkėpunim me Institutin Kombėtar tė Shėndetit Publik nė Zvicėr dhe Universitetin e Zürichut, Tabakprävention edhe kėtė vit organizon konkurs shpėrblyes pėr lėnien e duhanit. Konkursi ?STOP DUHANIT? ėshtė i karakterit kombėtar Zviceran, njofton albinfo.ch. Pėr kėtė tanimė ka filluar edhe shpėrndarja e fletėpalosjeve nė tė cilėn bashkė me informatat e shumta pėr kushtet e pjesėmarrjes, ėshtė edhe fletėparaqitja pėr tė interesuarit pėr pjesėmarrje, e cila duhet plotėsuar dhe dėrguar nė Tabakprävention deri mė datėn 30 qershor. Fletėpalosja me informatat e duhura bashkė me fletėparaqitjen ėshtė e pėrkthyer nė gjuhėn shqipe. Nė tė janė tė paraqitura qartė rregullat e pjesėmarrjes. Pėr pjesėmarrjen nė konkurs ėshtė caktuar muaj qershor, nga data 1 deri mė 30. Ēmimi kryesor ėshtė 1 X 5000 Fr, ndėrkaq janė edhe 10 ēmime tjera atraktive nė vlerė prej 500 franga.
  • Nė konkurs mund tė marrin pjesė personat qė kanė tymosur cigare apo prodhime tjera tė duhanit deri mė 1 mars dhe nga njė marsi e kanė lėnė duhanin por edhe ata qė nuk tymosin nga data 1 deri mė 30 qershor.
  • Kusht tjetėr ėshtė vendbanimi. Pjesėmarrėsit nė konkurs duhet ta kenė njė adresė banimi nė Zvicėr ose nė Liechtenstein.
  • Pjesėmarrėsi nė konkurs duhet ta njoftojėKonkursi Stop Duhanit ? Flete?paraqitja_al njė mik tė besueshėm pėr planin pėr lėnien e duhanit dhe emrin e tij ta shkruaj nė fletėparaqitje. Ai duhet tė shėrbej si dėshmitar se pjesėmarrėsi nė konkurs i ėshtė pėrmbajtur rregullave tė konkursit dhe se gjatė periudhės prej 1 deri mė 30 qershor nuk ka tymosur.
  • Pjesėmarrėsi duhet ta vėrtetojė deri tė premten mė 30 qershor se gjatė kėsaj kohe nuk ka tymosur.
  • Mjetet ndihmėse pėr lėnien e duhanit si psh medikamentet etj. gjatė kohės sė konkursit janė tė lejueshme.
  • Nė fund pėr mes postės ose pėrmes E-Mailit do tė iu kėrkohet qė me shkrim ta vėrtetoni lėnien e duhanit.
Tėrheqja e shortit bėhėt mė 4 korrik 2017. Nė fund fituesit do tė kontaktohen dhe do tė caktohet dita pėr testim.  Pastaj, mes 11 fituesve njėri do tė jetė fitues i 5000 Fr kurse 10 persona tjerė do tė jenė fitues tė nga 500 frangave. Mė sė largu deri mė 14 korrik 2017 do tė publikohen emrat e fituesve nė faqen e internetit:  www.rauchstopp.ch Mė shumė informata pėr konkursin ?STOP DUHANIT? dhe programet tjera qė zhvillohen nė kuadėr tė luftės kundėr duhanit ju mund tė gjeni nė faqen www.stop-duhanit.ch. Nė kėtė faqe gjeni materiale plotėsuese lidhur me temėn e lėnies sė duhanit. Tė gjitha materialet do t?u dėrgohen falas, shkruan albinfo.ch.  Gjithashtu informata mund tė merrni edhe nė faqen e Facebook-ut ?Jeto pa tym!? Kjo faqe, para dhe gjatė konkursit ofron njė platformė pėr kėmbim pėrvojash dhe pėr motivim tė ndėrsjellė. Ju nė kėtė faqe do tė gjeni pėrherė e mė shumė kėshilla dhe informata lidhur me temėn e lėnies sė duhanit. Pėlqejeni me njė like faqen dhe ndajeni me tė tjerėt pėrvojėn tuaj. Po ashtu edhe Linja Stop Duhanit 0848 183 183 (nė gjuhėn shqipe)  ju mbėshtet me kėnaqėsi dhe ju shoqėron nė rrugėn tuaj tė lėnies sė duhanit. Mos hezitoni! E drejta pėr tė marrė pjesė nė Konkursin Shpėrblyes ?STOP DUHANIT? fitohet nėse pėr njė muaj ? nga 1 deri mė 30 qershor nuk ndezni asnjė cigare. Pėr kėtė duhet dėshmia e juaj dhe dėshmia e njė dėshmitari dhe me pak fat do tė bėheni fitues i shumės prej 5000 frangash ose i njėrit nga 10 shpėrblimet prej 500 frangash, por fitimi mė i madh do tė jetė ruajtja e shėndetit tuaj dhe shėndetit tė atyre qė gjenden pranė jush.  mė tepėr...
PSP-ja do tė ketė takime pune me njė operator celular nė Maqedoni
Category Aktualitet, Kryesoret, Maqedonia
Published: Thu, 20 Apr 2017 09:40:54 +0000
Description: Ekipi i prokurores speciale, Katica Janeva, nė ditėt nė vijim pritet qė tė ketė takim pune me njėrin nga operatorėt celular nė vend, Burime tė 24Vesti konfirmojnė takimin, por nuk bėjnė tė ditur se me cilin operator do tė ketė takim pune. Sipas raportit tė fundit gjashtėmujor tė PSP-sė, mendohet se Telekom Maqedonia ėshtė operatori me tė cilin PSP-ja do tė ketė takime pune. Vetėm pėr kėtė operator, Gjykata penale nuk dha urdhėr kontrolli qė lidhet me hetimet e lėndės ?Shėnjestra?. Tė dhėnat jozyrtare thonė pėr kėtė televizion se takimi do tė realizohet me pėrfaqėsuesit e jashtėm tė Telekomit, pasi qė ato vendorė ose refuzojnė tė bashkėpunojnė, ose janė pjesė e hetimeve tjera tė PSP-sė.
  mė tepėr...
Borė nė fshatrat malore tė Maqedonisė
Category Aktualitet, Kryesoret, Maqedonia
Published: Thu, 20 Apr 2017 09:00:33 +0000
Description:

I ftohti qė kaploi vendin tonė ditėve tė fundit, dhe i cili pritet qė tė vazhdojė edhe ditėve nė vijim, nuk pėrfundoi duke mos na sjellur njė pamje krejtėsisht tjetėr nga ajo qė jemi mėsuar tė shohim nė muajin prill, dhe sot nė mėngjesin e freskėt, nė fshatin Ēiflik tė Shkupit disa banorė tė kėtij fshati kanė inēizuar njė pamje tė fshatit tė tyre, ku shihet se po bie borė. Dje nė disa lajme mundeshim tė shohim se bora nuk ka munguar nė njė pjesė tė Ballkanit, sidomos nė Kroaci, Bosnjė, Shqipėri e Kosovė, dhe sė fundmi sot borėn mundeshim ta shohim edhe nė Shkup. Ditėn e sotme nga Drejtoria pėr Punė Hidriometeorologjike lajmėruan se borė ka edhe nė Kriva Pallankė Parashikimet e motit nuk pėrjashtojnė mundėsinė qė edhe nesėr kjo borė tė na vizitojė pėrsėri.

  mė tepėr...
FMN: Tė ardhurat pėr kokė banori: Zvicra, e dyta nė botė
Category Diaspora
Published: Thu, 20 Apr 2017 08:55:52 +0000
Description: Raporti i fundit i Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr ecurinė grobale tė ekonomisė tregon se tė ardhurat nė 2016-ėn nė Shqipėri ishin 4200 dollarė pėr kokė banori. E fundit nė Evropė dhe e 106-a nė botė, nga 190 shtete, pėr tė cilat raportohen tė dhėnat e prodhimit tė brendshėm pėr frymė. Krahasuar me vende tė tjera tė Evropės, Shqipėria renditet mė dobėt se mė parė. Nė Evropėn Juglindore, Sllovenia ka 21 mijė dollarė tė ardhura pėr kokė banori, duke u renditur nė vendin e 38-tė nė botė. Nė Kroaci tė ardhurat pėr kokė banori janė tri herė mė tė larta se nė Shipqėri, ndėrsa nė Rumani mbi dy herė mė tė larta. Shumė mė mirė paraqiten edhe fqinjėt e Shqipėrisė, tė ardhurat pėr frymė nė Mal tė Zi janė 6.600 dollarė, ndėrsa nė Serbi 5.400 dollarė. Ndėr vite, tė ardhurat pėr kokė banori nė Shqipėri janė rritur lehtėsisht, por siē tregon dhe raporti i FMN-sė, vendi nuk ka arritur tė ecė me ritmet qė priten nga njė vend nė zhvillim, pėr t?u pozicionuar mė mirė mes vendeve tė tjera. Pėr tė ardhurat pėr kokė banori nė botė kryeson Luksemburgu, me 103 mijė dollarė, e ndjekur nga Zvicra me 79 mijė dollarė pėr kokė banori.  mė tepėr...
Zvicra, mė sė shumti milionerė pėr kokė banori
Category Bota, Diaspora
Published: Thu, 20 Apr 2017 08:51:36 +0000
Description: Cilat janė top 18 vendet me mė sė shumti milionerė. Sipas vlerėsimeve tė ?Credit Suisse?, gati 33 milionė njerėz nė mbarė botėn kanė mė shumė se 1 milion dollarė. Vetėm nė Amerikė jetojnė 13.6 milionė qė kanė njė pasuri prej mbi 1 milion dollarė, kjo ėshtė 41% e tė gjithė milionerėve nė botė, ose mė shumė nga tetė vende tė kombinuara. Zvicra ka mė shumė milionerė pėr kokė banori: gati 12% e tė rriturve nė vend janė milionerė, ose njė nė ēdo 8.6 banorė. 18.Austria Numri i milionerėve: 217000 17.Danimarka Numri i milionerėve: 240,000 16.Suedia Numri i milionerėve: 285,000 15.Holanda Numri i milionerėve: 287000 14.Belgjika Numri i milionerėve: 307000 13.Tajvani Numri i milionerėve: 356000 12.Spanja Numri i milionerėve: 386000 11. Koreja e Jugut Numri i milionerėve: 679000 10.Zvicra Numri i milionerėve: 716000 9.Australi Numri i milionerėve: 1,060.000 8.Kanada Numri i milionerėve: 1117000 7.Italia Numri i milionerėve: 1132000 6.Kina Numri i milionerėve: 1590000 5.Franca Numri i milionerėve: 1167000 4.Gjermania Numri i milionerėve: 1637000 3. Britania e Madhe Numri i milionerėve: 2225000 2.Japonia Numri i milionerėve: 2826000 1.SHBA Numri i milionerėve: 13554000  mė tepėr...
Reklama

Reklama
Videot e Fundit

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.