Tv Gurra http://tvgurra.net I pari televizion nė qytetin tonė ... Tue, 27 Jun 2017 08:57:48 +0000 http://backend.userland.com/rss/ xreggregator I pari televizion nė qytetin tonė ... en-US Rama mesazh deputetėve: Ia dolėm! Fitorja, pėrgjegjėsia mė e madhe http://tvgurra.net/blog/2017/06/27/rama-mesazh-deputeteve-ia-dolem-fitorja-pergjegjesia-me-e-madhe/ TV Gurra Tue, 27 Jun 2017 08:57:48 +0000 <span class="arial14 "><strong>Kryeministri Edi Rama fton nėpėrmjet njė mesazhi qė u ka dėrguar deputetėve tė tij, tė gjithė socialistėt qė tė festojnė mė 18.30 nė sheshin ?Skėnderbej?.</strong></span> <span class="arial14 linkszi ">?Ia dolėm!?, shprehet Rama. <strong>Mesazhi i plotė</strong>: ?Ia dolėm! Ia dolėm aty ku askush pėrveē nesh nuk e besonte se do ia dilnim! Shqiptarėt na kanė bėrė nderin mė tė madh qė mund t?i bėhet njerėzve qė kėrkojnė votėn e popullit pėr tė mishėruar aspiratat, ėndrrat dhe shpresat e tyre! Kjo fitore ėshtė pėrgjegjėsia mė e rėndė qė mund tė merrnim mbi shpatullat tona. Ka fituar Shqipėria qė kėrkon shtet, punė, mirėqenie kundėr partive qė kėrkojnė tepsinė e pushtetit nė kurriz tė popullit e nė dėm tė shtetit! Njė bravo e madhe tė gjithėve ju dhe gjithė njerėzve qė u angazhuan nė vijėn e parė tė betejės pėr Shqipėrinė qė duam Sot nė orėn 18:30 nė sheshin Skėnderbej, pėr pėrqafimin e kėtij momenti historik, me tė gjithė ata qė duan dhe mund tė na bashkohen nga Tirana e nga ēdo qark Rroftė Partia Socialiste e Shqipėrisė Rroftė Shqipėria?. </span> 08b9e-49527-8b3ed-07f43-fb912-4df9b-49 Hahn e Mogherini vlerėsojnė zgjedhjet nė Shqipėri http://tvgurra.net/blog/2017/06/27/hahn-e-mogherini-vleresojne-zgjedhjet-ne-shqiperi/ TV Gurra Tue, 27 Jun 2017 08:52:55 +0000 <span class="arial14 "><strong>Zv.presidentja e BE-sė dhe njėkohėsisht pėrfaqėsuesja e lartė e Politikės sė Jashtme dhe Ēėshtjet e Sigurisė, Federica Mogherini, pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt me komisionerin e Zgjerimit dhe Fqinjėsisė, Johannes Hahn, kanė vlerėsuar zgjedhjet nė Shqipėri.</strong></span> <span class="arial14 linkszi ">Sipas tyre, zgjedhjet parlamentare tė 25 qershorit nė Shqipėri u zhvilluan nė mėnyrė tė qetė dhe tė rregullt, e qytetarėt pėrfituan nga njė ofertė e gjerė politike nė njė moment tepėr tė rėndėsishėm pėr procesin e integrimit tė Shqipėrisė nė BE. Duke cituar edhe raportin paraprak tė misionit tė mbikėqyrjes sė zgjedhjeve nga OSBE-ODIHR, garuesit zgjedhorė patėn mundėsi tė bėnin fushatė lirshėm dhe liritė fundamentale tė tubimit dhe shprehjes u respektuan. Edhe korniza e pėrgjithshme zgjedhore dha bazat e duhura pėr tė zhvilluar zgjedhje tė lira dhe demokratike. Gjithsesi, dy pėrfaqėsuesit e BE-sė thonė se kanė mbajtur shėnime mbi rezervat e shprehura nga vėzhguesit nė lidhje me politizimin e organizmave zgjedhore si dhe zbatimin jo konsistent tė ligjit. ?Ne presim masat e pėrshtatshme ndaj gjetjeve paraprake tė misionit tė OSBE-ODIHR-it, e veēanėrisht ndaj akuzave pėr blerje votash dhe presion ndaj votuesve, si dhe ndėrhyrjen e paautorizuar tė aktivistėve tė partive, qė mund tė minojnė besimin e publikut te zgjedhjet?. Megjithatė, ata thonė se me tė mbaruar procesi zgjedhor, BE-ja do tė angazhohet pėr mbėshtetjen e qeverisė sė re nė lidhje me reformat dhe procedimin e mėtejshėm tė procesit tė integrimit nė bllokun europian. ?Vazhdimi i Reformės nė Drejtėsi dhe lufta kundėr trafikimit dhe kultivimit tė narkotikėve do tė jetė me rėndėsi tė veēantė nė kėtė aspekt?, thuhet nė deklaratė. Nė fund zotohen edhe pėr partneritetin e vazhdueshėm me Shqipėrinė nė promovimin e bashkėpunimit rajonal dhe marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė.</span> 0fe34-27b0c-91a3d-90e2a-4b54a-62cf3-a2 Me pasaportė tė Maqedonisė pa viza mund tė udhėtohet nė 108 shtete http://tvgurra.net/blog/2017/06/27/me-pasaporte-te-maqedonise-pa-viza-mund-te-udhetohet-ne-108-shtete/ TV Gurra Tue, 27 Jun 2017 08:44:33 +0000 Sipas indeksit tė pasaportės, liri mė tė madhe pėr udhėtim nėpėr botė kanė gjermanėt dhe banorėt e Singaurit, tė cilėt nuk kanė nevojė tė nxjerrin viza dhe tė vizitojnė madje 158 shtete. Vlera e pasaportės pėrcaktohet sipas njė vargu tė parametrave, por mė tė rėndėsishme janė vizat, njofton <a href="http://portalb.mk/" target="_blank" rel="noopener">Portalb.mk</a>. Kroatėt mund tė udhėtojnė pa viza nė 144 shtete, sllovenėt nė 150, serbet nė 112. Maqedonasit mund tė udhėtojnė pa viza nė 108 shtete. Ndėrsa banorėt e Bosnjės dhe Hercegovinės nė 101, ndėrsa tė Malit tė Zi nė 105 shtete. Nė fillim tė vitit me pasaportė tė Singapurės mund tė udhėtohej nė 157 shtete me tė Gjermanisė nė 158, ndėrsa tash janė barazuar. Pasaporta e SHBA-sė e cila deri para dy viteve ishte ?mė e forta?, tani nuk ėshtė as mes tė dhjetėve. Ata vende janė pėr shtetet evropiane me pėrjashtim tė Singapurit dhe Koresė Veriore e cila ėshtė nė vend tė katėrt. E treta ėshtė Suedia, ndėrsa prej tė pestit deri nė tė dhjetin janė Danimarka, Finlanda, Italia, Franca, Spanja dhe Norvegjia. Rusėt mund tė udhėtojnė pa viza nė 107 shtete, shtetasit e Kinės nė 58. Shtetasit e Afganistanit mund tė udhėtojnė vetėm nė 22 shtete pa viza, ndėrsa mes pesė shteteve ?mė tė kėqija? janė edhe Pakistani, Irani, Siria dhe Somalia. 45f6b-6bf4e-206fa-3339f-20510-73b74-58 Maqedoni: Ja ēfarė dokumente ju duhen nėse udhėtoni jashtė shtetit me veturė tė huaj http://tvgurra.net/blog/2017/06/27/maqedoni-ja-cfare-dokumente-ju-duhen-nese-udhetoni-jashte-shtetit-me-veture-te-huaj/ TV Gurra Tue, 27 Jun 2017 08:39:28 +0000 <div class="entry-content"> <div class="row"> <div class="col-md-12 postContent"> Vera ėshtė periudha kur shumica e njerėzve vendosin tė udhėtojnė jashtė kufijve shtetėror mė sė shumti me veturė, njofton <a href="http://portalb.mk/" target="_blank" rel="noopener">Portalb.mk</a>. Nėse edhe ju jeni njėri nga ata qė keni vendosur tė udhėtoni me veturėn tuaj duhet ta keni parasysh se pa dokumente tė caktuara nuk mund ta kaloni shtetin. Pėr udhėtim me veturė jashtė shtetit janė tė nevojshme kėto dokumente ndėrkombėtare: <ul> <li>Karton i gjelbėr</li> <li>Autorizim pėr menaxhim me veturė tė dikujt tjetėr</li> <li>Leje ndėrkombėtare pėr vozitje</li> <li>Sigurim tė udhėtarit</li> </ul> Megjithatė, pėr diēka mos tė harroni, ju rikujtojmė cilat dokumente janė tė nevojshme: <ol> <li>Dokumentet e nevojshme pėr lejen ndėrkombėtare tė vozitjes:</li> </ol> <ul> <li>2 fotografi (45mmx 35mm)</li> <li>Prani personale me dokument tė identifikimit (letėrnjoftim/pasaportė)</li> <li>Leje shtetėrore tė vozitjes</li> <li>Vėrtetim nga Ministria e Punėve tė Brendshme pėr shkeljen e ndalimit tė drejtimit tė automjetit ( jepet nga MPB dhe RTVM).</li> </ul> Me rėndėsi: tre vite, por me skadimin e vlerės sė lejes shtetėrore skadon edhe vlera e lejes ndėrkombėtare. Nėse e huazoni veturėn e prindėrit, shokut ose dikujt tjetėr ėshtė e nevojshme qė t?i posedoni dokumentet gjegjėsisht <strong>Miratim pėr menaxhim me veturė tė huaj jashtė Republikės sė Maqedonisė</strong> (Autorizim) Qė tė merrni autorizim duhet t?i nxjerrni kėto dokumente: <ol> <li><strong>Pėr persona fizik:</strong></li> </ol> ? Leje komunikacioni nga vetura dhe prani personale tė pronarit me dokument tė identifikimit (letėrnjoftim/pasaportė) ? Prani personale tė personit qė do ta shfrytėzoje veturėn me pasaportė <ol start="2"> <li><strong>Pėr persona juridik</strong>:</li> </ol> ? Kėrkesė pėr nxjerrjen e Miratimit pėr menaxhim me veturė tė huaj me memorandum tė firmės ? Leje komunikacioni tė veturės -Prani personale tė shfrytėzuesit tė veturės me pasaportė Vlera: 1 vjet Pėrveē kėsaj, tė gjitha dokumentet ndėrkombėtare ju mund tė nxirrni<a href="http://www.amsm.mk/selectedarticle.aspx?cid=7874&#38;l=94#" target="_blank" rel="noopener"> nė AMSM 24/7 nė</a> Qendrėn e Shkupit. </div> </div> </div> <footer class="entry-meta"> <div class="row"></div> </footer> 4870e-f65d8-1a019-78d59-9ea9b-ca26c-e8 Inspektoriati i arsimit konstaton parregullsi nė emėrimin e njė dekani nė Universitetin ?Kirili dhe Metodi? (Dokument) http://tvgurra.net/blog/2017/06/27/inspektoriati-i-arsimit-konstaton-parregullsi-ne-emerimin-e-nje-dekani-ne-universitetin-kirili-dhe-metodi-dokument/ TV Gurra Tue, 27 Jun 2017 08:35:00 +0000 Inspektoriati Shtetėror pėr Arsim nė Shkup ka vėrtetuar njė varg parregullsishė dhe paligjshmėrishė nė punėn e rektorit tė Universitetit ?Kirili dhe Metodi? nė Shkup, nė lidhje me zgjedhjen e njė dekani nė kėtė universitet, pėrcjell Telegrafi Maqedoni. <div> Shumica e anėtarėve tė Kėshillit arsimor-shkencor tė Fakultetit tė stomatologjisė kanė kėrkuar nga inspektoriati qė tė rishikohet Vendimi i rektorit Nikolla Jankullovski pėr emėrimin e ushtruesit tė detyrės dekan i fakultetit, pasi qė qysh nė dhjetor, anėtarėt e kanė emėruar Qiro Ivanovskin pėr dekan nė kėtė fakultet.</div> Kėshtu, Inspektoriati ka konkluduar se rektori nuk ėshtė deklaruar pėr dekanin Ivanovski dhe nė kundėrshtim me Ligjin dhe Statutin, ka emėruar dikė tjetėr si ushtrues detyre tė dekanit.<img class="size-medium wp-image-4218 alignleft" src="http://tvgurra.net/wp-content/uploads/2017/06/Dokument-Inspektoriati-Arsimit-291x300.jpg" alt="" width="291" height="300" /> d32d9-59828-856a4-20313-ac573-0a3e2-13 Moti sot nė Maqedoni http://tvgurra.net/blog/2017/06/27/moti-sot-ne-maqedoni-29/ TV Gurra Tue, 27 Jun 2017 08:29:51 +0000 Pas freskisė sė orėve tė djeshme tė mbrėmjes, moti me diell dhe temperatura tė larta do tė vazhdojė nė ditėn e sotme. Para dite do tė ketė paksa freski dhe re tė herėpashershme, pėrcjell Telegrafi Maqedoni. <div> Pasdite mund tė ketė raste tė izoluara tė vrėnėsirave, me tė reshura tė pakta shiu dhe vetėtima, posaēėrisht nė juglindje tė Maqedonisė.</div> Temperatura e mėngjesit do tė lėvizė nga 12°C e deri mė 20°C, kurse ajo ditore do tė lėvizė nga 30°C e deri mė 36°C. Nė Shkup e rrethinė do tė ket mot tė ngjashėm, ndėrkaq temperatura do tė lėvizė nag 19°C nė mėngjes e deri mė 35°C gjatė ditės. 0af0b-40c27-41e67-5952a-ecc69-dddb0-1d Mocion mosbesimi, teksa ushqen me gji foshnjėn http://tvgurra.net/blog/2017/06/23/mocion-mosbesimi-teksa-ushqen-me-gji-foshnjen/ TV Gurra Fri, 23 Jun 2017 09:40:03 +0000 <span class="arial14 "><strong>Senatorja e ?tė gjelbėrve?, Larissa Waters ngriti njė mocion nė Parlamentin federal australian, ndėrsa i jepte pėr tė pirė foshnjės sė saj.</strong></span> <span class="arial14 linkszi ">?Faleminderit zėvendėskryetar. Unė kėrkoj qė mocioni nr. 388, qė mban emrin tim, tė bėhet njė mocion zyrtar?, tha deputetja Waters. Waters u ngrit pėr tė prezantuar njė mocion mbi sėmundjen e mushkėrive tė zeza, qė haset kryesisht te minatorėt dhe ka tė bėjė me ekspozimin e gjatė ndaj pluhurit tė qymyrit, ndėrsa mbante nė krahė dhe i jepte pėr tė pirė foshnjės sė saj 14-javėshe, Alia Joy. Senatorja e ?tė gjelbėrve? pushtoi titujt kryesorė tė gazetave nė maj tė kėtij viti, duke u bėrė e para grua qė ushqente me gji brenda njė Parlamenti federal, pasi njė masė ndaluese u hoq njė vit mė parė duke lejuar qė ushqimi me gji tė bėhet edhe brenda nė sallė.</span> 86793-a1e09-e16e9-eaf9f-81641-70d2b-05 Albion Avdiaj transferohet te Grasshoppers http://tvgurra.net/blog/2017/06/23/albion-avdiaj-transferohet-te-grasshoppers/ TV Gurra Fri, 23 Jun 2017 09:37:37 +0000 <span class="arial14 "><strong>Sulmuesi shqiptar Albion Avdiaj do tė aktivizohet pėr Grasshoppers-in, nė sezonin e ardhshėm.</strong></span> <span class="arial14 linkszi ">23 vjeēari do tė transferohet nga ekipi i Vaduz, me tė cilin luante prej vitit 2015 dhe ėshtė aktivizuar nė 45 takime, duke shėnuar 7 gola. Pėr Avdiajn ėshtė njė rikthim te ekipi i Grasshoppers, pasi aty sulmuesi ėshtė aktivizuar me tė gjitha ekipet e moshave, qė nga 2003 deri nė 2014-ėn. Avdiaj ėshtė aktivizuar nė dy takime miqėsore me ekipin pėrfaqėsues tė Kosovės, ndėrsa mė pas u largua pėr tė luajtur me Shqipėrinė. Me kuqezinjtė ai ėshtė grumbulluar vetėm nga ekipi U-21 dhe ėshtė aktivizuar nga trajneri i atėhershėm Redi Jupi, nė takimin kualifikues ndaj Izraelit, ku u ndėshkua edhe me karton tė kuq. </span> d1c46-532ef-b68c2-f6f9b-32512-52ea3-ac Granit Xhaka, drejt altarit. I bie nė gjunjė Leonitės http://tvgurra.net/blog/2017/06/23/granit-xhaka-drejt-altarit-i-bie-ne-gjunje-leonites/ TV Gurra Fri, 23 Jun 2017 09:35:33 +0000 <span class="arial14 "><strong>Pushimet amerikane tė Granit Xhakės kėtė verė ishin planifikuar me kujdes, pėr tė bėrė njė hap qė nuk e kishte guxuar asnjėherė mė parė.</strong></span> <span class="arial14 linkszi ">Futbollistin kosovar, qė militon nė kombėtaren zvicerane, e kemi parė shpeshherė pėrtokė nė dyluftime tė ashpra nė kampionatin anglez, por kėtė herė ai ra nė gjunjė pėr njė propozim klasik martese. Granit Xhaka e shfrytėzoi ndalesėn e verės nė plazhet e Miamit nė SHBA, pėr t?i kėrkuar dorėn tė fejuarės sė tij historike, Leonita Lekaj. ?Njė Top i Artė ėshtė mrekulli, por njė grua e artė ėshtė parajsė?, kėshtu preferoi ta pėrkufizonte futbollisti shqiptar ēastin e lumtur tė ēiftit. Partnerja e futbollistit ka qenė e pandashme nė ēdo lėvizje tė tij. Ajo ra nė sy nė stadiumet e ?Euro 2016? nė Francė, si dhe ndjek Xhakėn nė ēdo ndeshje me Arsenalin nė Premier League.</span> 3f4fd-18168-d251c-355d4-ae305-ce328-a2 SHBA, arrestohet ish-diplomati pėr spiunazh te kinezėt http://tvgurra.net/blog/2017/06/23/shba-arrestohet-ish-diplomati-per-spiunazh-te-kinezet/ TV Gurra Fri, 23 Jun 2017 09:30:36 +0000 <span class="arial14 "><strong>Shtetet e Bashkuara kanė arrestuar njė ish-punonjės diplomacie, me akuzat se i ka dorėzuar dokumente ?top secret? njė agjenti kinez.</strong></span> <span class="arial14 linkszi ">Sipas dėshmisė nėn betim, 60-vjeēari nga Virginia Kevin Mallory thueht se ka udhėtuar drejt Shangait nė mars dhe prill tė kėtij viti. Ai ėshtė marrė nė pyetje nga agjentėt doganorė nė Aeroportin e Chicagos, pasi nuk kishte deklaruar njė shumė prej 16.500 dollarėsh ?cash? qė iu gjetėn nė valixhe. Njė zyrtar i lartė i Departamentit tė Drejtėsisė tha se akuzat ndaj tij janė tejet ?serioze?. ?Sjellja e pretenduar nė kėtė ankimim ėshtė serioze. Kėto akuza duhet t?i dėrgojė njė mesazh tė qartė kujtdo, i cili do tė ēojė nėpėrmend tė shkelė besimin e publikut dhe tė kompromentojė sigurinė tonė kombėtare, duke zbuluar informacione tė klasifikuara?, tha Dana J. Boente, ndihmėsprokurorja e Pėrgjithshme nė detyrė pėr Sigurinė Kombėtare.</span> 901b7-b914b-3d630-86a65-142c3-26b63-fe