Iliria News Agency http://ina-online.net Fri, 26 May 2017 10:24:26 +0000 http://backend.userland.com/rss/ xreggregator en-US Sulmi nė Kuvendin e Maqedonisė u organizua nė bazėn ruso-serbe nė Nish?! http://ina-online.net/sulmi-ne-kuvendin-e-maqedonise-u-organizua-ne-bazen-ruso-serbe-ne-nish/ Portalb Fri, 26 May 2017 10:24:16 +0000 Tashmė nuk ka asnjė dyshim pėr ngjarjet e dhunshme tė 27 prillit nė Kuvendin e Maqedonisė ku mbetėn tė lėnduar rėndė kreu i LR-PDSH-sė Ziadin Sela, ai i LSDM-sė, Zoran Zaev, deputetė dhe disa gazetarė. Nė sulm ishte i pėrfshirė edhe njė agjent i shėrbimit sekret BIA, ndėrsa dje Ministria e Jashtme e Maqedonisė ka 9f0c4-bb43c-28295-be11a-a8d50-e6d35-53 Gjyshja e Arkanit ka qenė e martuar pėr njė shqiptar tė njohur http://ina-online.net/gjyshja-e-arkanit-ka-qene-e-martuar-per-nje-shqiptar-te-njohur/ Portalb Fri, 26 May 2017 10:07:47 +0000 Kriminelin serb tė luftėrave nė Kroaci, Bosnje dhe Kosovė, Zeljko Raznatovic Arkan, i vrarė nė fillim tė viteve 2000 nė Beograd, tė gjithė e njohim, por nuk e dinim njė detaj, qė nėna e tij, para se tė martohej me babain serb tė tij, ishte e martuar me njė shqiptar tė njohur. Nėna e Arkanit, d71d9-57c08-84c93-28115-b7cd6-31850-b7 ?Ēka ėndėrron njeriu i vogėl??, dikur pėrgjigjej kėshtu Gruevski (Video) http://ina-online.net/cka-enderron-njeriu-i-vogel-dikur-pergjigjej-keshtu-gruevski-video/ Portalb Fri, 26 May 2017 10:05:46 +0000 Ish-kryeministri dhe aktualisht kryetari i OBRM-PDUKM, Nikolla Gruevski, nė njė intervistė para disa viteve i pyetur se ēka ėndėrron sipas tij njeriu i vogė, ai shprehet se njeriu i vogėl ka vlera tė devijuara etiko-morale, shkruan Telegrafi Maqedoni. ?Vėrėsisht kush si, e pėrjeton fjalėn njeriu i vogėl. Unė e pėrjetojė si njeriun me vlera morale ffbb0-92301-b920e-16aa3-24b75-9bf8b-07 Shėrbimi sekret serb i pėrzier nė trazirat nė Kuvend, Qeveria s?guxon tė depėrtojė agjentin serb http://ina-online.net/sherbimi-sekret-serb-i-perzier-ne-trazirat-ne-kuvend-qeveria-sguxon-te-depertoje-agjentin-serb/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:55:17 +0000 Qeveria e koalicionit VMRO-BDI si duket deri nė fund i mbetet besnike raporteve speciale me Serbinė. Edhe pse njė agjent i shėrbimit sekret serb ėshtė identifikuar nė mesin e pjesėmarrėsve nė dhunėn qė ndodhi nė Parlament mė 27 prill, autoritetet e Maqedonisė megjithatė nuk do tė kėrkojnė largimin e tij nga vendi. Ambasadorja serbe nė fcb43-222b8-14a98-d6744-3cd94-eb1de-1f Sead Koēan merret nė pyetje nga Specialja http://ina-online.net/sead-kocan-merret-ne-pyetje-nga-psp-ja/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:47:26 +0000 Biznesmeni Sead Koēan sot paradite u morė nė pyetje nė Prokurorinė Speciale Publike tė Katica Janevės. Ai i shoqėruar nga avokati Ii tij Nikolla Dodevski u paraqit nė PSP. Ndryshe Sead Koēan i cili ėshtė edhe akuzuari i parė nė rastin ?Trust?, sot pėr here tė pare ėshtė paraqitur para PSP-sė. Ai dyshohet se me 4ec0e-cfed9-89452-3680e-5f836-8d6c2-95 Dr.sci. Nuhi Arsllani me librin ?Kirurgjia e pėrgjithshme, pėr studentėt e Fakultetit tė mjekėsisė? http://ina-online.net/dr-sci-nuhi-arsllani-me-librin-kirurgjia-e-pergjithshme-per-studentet-e-fakultetit-te-mjekesise/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:44:18 +0000 Nga Mehmet Latifi/INA Doktor i shkencave tė mjekėsisė nė fushėn e kirurgjisė, Dr.sci. Nuhi Arsllani, tashmė i angazhuar pos punės si kirurg nė Klinikėn universitare nė Maribor, edhe si ligjėrues nė Fakultetin e mjekėsisė nė Maribor, me titull Docent nė lėndėn e kirurgjisė sė pėrgjithshme, ėshtė angzhuar edhe nė Fakultetin e mjekėsisė nė Tetovė, njofton c3536-3c132-7d3f1-37e7e-e7933-31a5b-64 Zbulon Daēiē: Ja ēfarė kėrkonte agjenti serb nė Kuvendin e Maqedonisė (FOTO LAJM) http://ina-online.net/zbulon-dacic-ja-cfare-kerkonte-agjenti-serb-ne-kuvendin-e-maqedonise-foto-lajm/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:39:30 +0000 Ministri i Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Ivica Daēiē, ka rrėfyer pėr praninė e pėrfaqėsuesit tė Agjencisė Informative tė Sigurimit Goran Zhivaleviē, i cili ishte i pranishėm mbrėmjen e 27 prillit nė Kuvendin e Maqedonisė, kur huliganė tė “Pėr Maqedoni tė Pėrbashkėt mėsynė nė Kuvend duke lėnduar rėndė disa deputetė, mes tyre kreun e LR-PDSH-sė 721b3-91b7d-452d2-79087-09491-34b2a-d1 Kėshtu duket qeveria e Maqedonisė pas riparimit (Foto/Video) http://ina-online.net/keshtu-duket-qeveria-e-maqedonise-pas-riparimit-fotovideo/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:38:14 +0000 Qeveria e re e Maqedonisė tani pret ministrat e rinj qė do tė udhėhiqen nga mandatari Zoran Zaev i cili do tė ketė nė kabinetin e tij BDI-nė, Aleancėn pėr Shqiptarėt dhe sipas gjitha gjasave edhe Lėvizjen Besa. Kryeministri i qeverisė teknike, Emil Dimitriev dje ka mbajtur edhe seancėn e fundit tė qeverisė teknike ku 52945-82aa8-e9e20-0641e-c756c-76d5a-93 Arrestohet kėngėtarja e famshme serbe (Foto) http://ina-online.net/arrestohet-kengetarja-e-famshme-serbe-foto/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:02:10 +0000 Kėngėtarja e famshme serbe, Ema Lapin ėshtė arrestuar sot, pasi nė banesėn e saj ėshtė konfiskur sasi e madhe narkotike, shkruan Kurir, transmeton gazetametro.net 22- vjeēarja mbante nė banesėn e saj rreth gjashtė kilogramė marihuanė tė paketuara nė 23 pako tjera tė vogla. 6b196-4e349-2c09f-dd07f-dc954-f807e-9d Rita publikon kėngėn ?Your Song? (Video) http://ina-online.net/rita-publikon-kengen-your-song-video/ Portalb Fri, 26 May 2017 09:00:38 +0000 Kėngėtarja shqiptare me famė botėrore, Rita Ora pas njė kohė bukur tė gjatė, ka dhėnė lajmin e mirė pėr tė gjithė fansat e saj. Pas kėngės sė fundit ?Body on Me? tė cilėn e kishte nė bashkėpunim me Chris Brown e qė u pėlqye shumė nga fansat, Rita tani ka publikuar projektin e saj mė 32d1a-244d8-f86e6-7718c-70b1d-03060-76 Kėngėtari i njohur poston njė foto tė djalit tė Tunės (Foto) http://ina-online.net/kengetari-i-njohur-poston-nje-foto-te-djalit-te-tunes-foto/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:59:40 +0000 Tė gjithė mund ta merrni me mend se tani qė bota rrotullohet rreth Tianit, asgjė tjetėr nuk merr vėmendje nė shtėpinė e Tunės dhe Patrisit. Dhe jo vetėm pėr ta dhe familjarėt e tyre, por kjo vihet re edhe kur shtėpia ka mysafirė tė jashtėm. Njė prej miqve tė ngushtė tė ēiftit, kėngėtari Ylli Limani, 647d8-93de6-a6b03-237ad-2c108-a7c3c-8b Barcelona me ofertė zyrtare pėr yllin e Realit (Foto) http://ina-online.net/barcelona-me-oferte-zyrtare-per-yllin-e-realit-foto/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:58:08 +0000 Barcelona ka bėrė ofertėn pėrfundimtare pėr mesfushorin spanjoll, Isco Alarcon Drejtuesit e Barcelonės do tė provojnė edhe mundėsinė e fundit pėr tė transferuar mesfushorin e Real Madridit, Isco. Sipas Don Balon, Barcelona tashmė ka bėrė ofertėn e fundit pėr Iscon, tė cilin e dėshiron nga edicioni i ardhshėm nė Camp Nou. Por, gjasat duket se f04ae-a31f2-9ca00-efb4d-add08-ff7bf-88 Kėto do tė jenė 11 supertransferimet e Mourinhos nė United (Video) http://ina-online.net/keto-do-te-jene-11-supertransferimet-e-mourinhos-ne-united-video/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:57:16 +0000 Jose Mourinho do tė bėjė revolucion nė skuadrėn aktuale tė Manchester Unitedit Trajneri portugez, Jose Mourinho, nuk ėshtė i kėnaqur me lojtarėt aktualė qė ka nė skuadėr dhe pritet qė gjatė verės tė bėjė shumė ndryshime. E pėrditshmja spanjolle, AS, ka bėrė njė analizė, ku ka treguar 11 transferimet e mėdha tė Mourinhos nė United. afe85-58c94-b9a0e-06500-116df-38520-1b ?Gjeneral Ostreni ringjallet fuqishėm nė Ēair http://ina-online.net/%e2%80%8bgjeneral-ostreni-ringjallet-fuqishem-ne-cair/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:54:21 +0000 Kardiokirurgu i ri Fikret Iseni ėshtė Kryetari i ri i degės sė partisė UNITETI nė Ēair. Pas vendimit tė degės paraprake pėr pezullim tė aktiviteteve dhe dorėheqjes sė kreut dhe kryesisė sė saj, njė pjesė e ish aktivistėve, tė pėrforcuar nga entuziastė tė rinjė, ekspertė tė lėmive tė ndryshme, thirrėn Kuvendin e degės dhe zgjodhėn c73d4-b8b9d-1c8cb-28444-f1fed-5bbfa-e0 GJOKSI SHPĖRTHYES I ĒELĖVJOLLCĖS http://ina-online.net/gjoksi-shperthyes-i-celevjollces/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:51:05 +0000 NGA KALOSH ĒELIKU Amani, mjaftėni mė me ?gjokset shpėrthyes dhe bythėt e mėdha nė hava?, artificiale tė grave botės para kamerave televizive krah pėr krahu me politikanėt tanė nė Qeverinė e ?Vėllazėrim-bashkimit?, nėpėr gazetat e ?pavarura? dhe portalet elektronike pa Tambėl tė Nanave Shqiptare. Aspak, tė atyre grave kreshnike. Tri Zanave Mali, tė Ēelėvjollcės: Njėra e53ff-baa0b-f213d-5bdd5-b70f0-fb924-b7 Kreu i BFI-sė H. Sulejman ef. Rexhepi uron muajin e Ramazanit (VIDEO) http://ina-online.net/kreu-i-bfi-se-h-sulejman-ef-rexhepi-uron-muajin-e-ramazanit-video/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:47:46 +0000 O besimtarė! Ju ėshtė urdhėruar agjėrimi, ashtu siē u ishte urdhėruar atyre para jush, qė tė mund tė ruheni nga tė kėqijat. (El-Bekare ? 183) Tė dashur besimtarė, Muaji i Ramazanit ėshtė muaj i veēuar nga ana e Allahut xh.sh; e ka veēuar me shumė ngjarje tė shenjta, me shumė raste e ndodhi tė cilat 132a7-467ae-adf33-de031-2ec5f-c2b4b-bd Pse Nisma dhe Limaj po sillen si tė ?pavarur? brenda koalicionin PDK-AAK-Nisma? http://ina-online.net/pse-nisma-dhe-limaj-po-sillen-si-te-pavarur-brenda-koalicionin-pdk-aak-nisma/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:45:37 +0000 Nisma pėr Kosovėn edhe pse ėshtė pjesė e koalicionit parazgjedhor sė bashku me PDK-nė e AAK-nė, nuk po shfaqet nė tubime mė qytetarė sė bashku mė partnerėt. Zyrtarė tė kėsaj partie nuk janė parė nė tubimet paraelektorale, qė po zhvillojnė sė bashku Kadri Veseli e Ramush Haradinaj. Ndėrsa, qė Nisma pėr Kosovėn po ashtu ka 552b2-2f92f-6a19f-beb16-f00a5-404b6-ed Pacolli: Mos e humbni besimin, sė bashku do tė ndryshojmė Kosovėn http://ina-online.net/pacolli-mos-e-humbni-besimin-se-bashku-do-te-ndryshojme-kosoven/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:44:29 +0000 Kryetari i Aleancės pėr Kosovėn e Re, Behgjet Pacolli ka thėnė se ka program tė qartė tė mbėshtetjes sė ideve kreative dhe bizneseve tė reja. Nė njė postim nė rrjetin social Facebook ai ka thėnė se nuk duhet humbur besimin. ?Unė kam program tė qartė tė mbėshtetjes sė ideve kreative dhe bizneseve tė reja. Mos dd4a2-3e339-b85c7-bb8aa-06929-6be75-9c Nuk pritet tė ketė fitues absolut tė zgjedhjeve http://ina-online.net/nuk-pritet-te-kete-fitues-absolut-te-zgjedhjeve/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:43:39 +0000 Ndarja e partive politike nė tri blloqe (koalicioni PDK-AAK-?Nisma?, koalicioni LDK-AKR-?Alternativa? dhe ?Vetėvendosje? si parti e vetme) nuk pritet t?i sigurojė asnjėrit grup fitore absolute pas zgjedhjeve. Kėshtu vlerėsojnė njohėsit e ēėshtjeve politike nė Kosovė, tė cilėt konsiderojnė se partitė politike brenda koalicioneve tashmė janė nė konkurrencė me njėra-tjetrėn. Sipas tyre, koalicionet e lidhura mund 266e0-40568-3770f-3d07c-e5488-eef6f-fa LSDM: Qeveria e re do tė realizojė politika pėrgjegjėse ekonomike http://ina-online.net/lsdm-qeveria-e-re-do-te-realizoje-politika-pergjegjese-ekonomike/ Portalb Fri, 26 May 2017 08:30:12 +0000 LSDM-ja pėrmes njė komunikate informon se pėr disa ditė do tė formohet Qeveria e re reformuese qė do tė zbatojė politika pėrgjegjėse ekonomike, tė cilat do tė kontribuojnė drejt rritjes ekonomike me ēka, siē thonė, shpejtė do tė fillojė zbatimi i reformave tė vėrteta pėr ngritjen e ekonomisė tė cilat do tė thonė jetė cilėsore c4540-850b5-d4cdf-8782c-04dbc-84aa3-4e