Qėndrim Rijanit merr dy ēmime (VIDEO)

Data 2017/11/14 5:32:14 | Tema: KėrēovaEdicioni i parė i Festivalit Teatror “Othello” dje pati natėn e pestė, natė kjo qė pjesėmarrėsit nga Kosova, Shqipėria dhe Maqedonia i gjeti nėn ethet e garės pasi qė u dhanė edhe ēmimet pėr paraqitjet e pesė ditėve me radhė, sa edhe zgjati Festivali, njofton Portalb.mk.

Ndėr shfaqjet qė triumfoi nė dy ēmime ishte ajo e Teatrit Shqiptar Shkup, “Darka e Thėrrimeve” nė regji tė Qėndrim Rijanit autor i sė cilės ėshtė Refet Abazi.

Pėr “Darkėn e thėrrimeve”, aktorė tė sė cilės janė Luran Ahmeti dhe Amernis Nokshiqi nga juria nė pėrbėrjet tė sė cilės ėshtė Sulejman Rushitit, Muzafer Etemi dhe Ismet Ramadani u ndanė ēmimi ‘shfaqja mė e mirė’ dhe ‘aktorja mė e mirė’.

Pas marrjes sė ēmimit ‘shfaqja mė e mirė’, regjisori i “Darkės sė thėrrimeve”, Qėndrim Rijani falėnderoi publikun duke vlerėsuar se Festivali “Othello” tė jetė rrėnjė e themelimit tė njė teatri nė Gostivar.

“Faleminderit publikut sepse ėshtė njė kėnaqėsi. Vėrtetė festivali ėshtė rrėnja e hapjes sė njė teatri nė Gostivar. Ėshtė kėnaqėsi e madhe qė kemi kėtė ēmim nė dorė dhe i cili mban vulėn e Teatrit Shqiptar qė nė vazhdimėsi shkon duke bėrė mė i mirė, ka vulėn e Amernisit dhe Luranit e tėrė stafit qė punuam nė shfaqjen “Darka e thėrrimeve”. Shpresoj qė vitin e ardhshėm tė shihemi nė njė institucion, teatėr tė mirėfilltė”, tha Rijani.

/portalb

Ky artikull vjen nga Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet
http://kercova.net

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
http://kercova.net/modules/news/article.php?storyid=5069