Maqedoni, benzinat shtrenjtohen, dizeli lirohet

Data 2016/4/4 8:14:14 | Tema: Maqedonia


Benzinat prej sonte nė mesnatė shtrenjtohen pėr gjysmė denarė, ndėrsa dizeli dhe ekstra vaji i lehtė pėr amvisėri lirohen pėr njė denarė, vendosi sot Komisionit Rregullativ pėr Energjetikė. Ēmimi i ri i EUROSUPER BS­95 do tė jetė 61 den/lit, ndėrsa EUROSUPER BS­98 do tė shitet me ēmim prej 63 den/lit.

Sipas vendimit tė Komisionit Rregullativ, ēmimi i dizelit do tė jetė 44 den/lit, ndėrsa i ekstra vajit tė lehtė pėr amvisėri 32,50 den/lit. Zvogėlohet edhe ēmimi i mazutit M­1 NS pėr 0,609 den/kg, ashtu qė tani ai do tė shitet me ēmim prej 16,228 den/kg.

Komisioni Rregullativ sqaron se ēmimet referuese tė derivateve tė naftės nė tregun botėror nė krahasim me periudhėn e fundit katėrmbėdhjetėditėshe shėnojnė rritje te benzina nė mesatare pėr rreth 4,51 pėr qind, ndėrsa te dizeli zvogėlim mesatarisht pėr rreth 0,55 pėr qind.

/portalb
Ky artikull vjen nga Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet
http://kercova.net

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
http://kercova.net/modules/news/article.php?storyid=2160