Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Banorėt e fshatit Moranė jetojnė nė kushte “mesjetare” (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/17 10:59:43 (376 Lexime)


Rrugė tė paasfaltuara, mungesė tė kanalizimit, ambulancė qė nuk punon, transport i pėrkohshėm. Kėto janė vetėm disa nga problemet me tė cilat ēdo ditė pėrballen mė shumė se 3 mijė banorė tė fshatit Moranė, Komuna e Studeniēanit. Kėtė e dėshmojnė edhe pamjet qė regjistroi kamera e Alsat-M gjatė vizitės nė kėtė fshat. Banorėt e dėshpėruar thonė se jetojnė si para 50 viteve ndėrsa shprehin revoltėn e tyre ndaj partive politike tė cilat nė kėtė fshat e vizitojnė vetėm gjatė proceseve zgjedhore.

“Nė Draēevė, atje shkojmė edhe atje ilaēet i marrim, nuk kemi as barnatore as asgjė. Nė kėmbė erdha edhe i sėmurė jam, patjetėr tė shkosh, po tė sėmuret fėmija duhet me marrė nė dorė deri tė autobusi edhe autobusin e kanė ndal”.

“Ambulancė nuk kemi, rrugėt nuk janė kėrkuan, asgjė nuk kemi nė rregull nė fshat edhe autobusėt nuk vijnė, autobusi vjen vetėm kur janė fėmijėt nė shkollė edhe pastaj ndalet krejt, tash nė pushim janė edhe nuk vijnė autobusėt”.

“Ato qė duhet tė bėjnė ato janė bė memec e nuk flasin, ato qė kemi zgjedh ne pėr tė fol ato pėr fat tė keq as nuk flasin as nuk dėgjojnė se ēka bėhet, pse e marrin popullin nė qafė bile aspak se kanė pėr dert.”

“Kemi pas njė ambulancė po tash e kanė mbyll dhe janė duke e ndėrtuar kėtu te xhamia. 500 shtėpi i ka fshati patjetėr me shkue te mjeku dikush ka makinė dikush paguan por nuk ėshtė njė ditė”.

“Faleminderit prej partive tona, na kėnaqėn, veē pėr biznesin e vet pėr tjetėr asgjė. E shihni vet, kjo sikur para 50 vjetėve, turp”.

Kryetari i Studeniēanit Azem Sadiku pranon se nuk ėshtė punuar shumė pėr kėtė fshat. Por, ai premtoi se gjatė kėtij vitit do tė bėhet asfaltimi i rrugės nė gjatėsi prej 1.4 kilometra pėr tė cilėn edhe janė siguruar mjete nga Banka Botėrore.

“Mjetet komuna i ka siguruar nga Banka Botėrore nėpėrmjet Ministrisė pėr financa dhe pritet kėto ditė qė ta bėjmė procedurėn e tenderimit dhe tė zgjidhet firma qė do ti realizon, pėr shkak se kėto ditė jemi nė stinėn e dimrit sa tė rregullohen kushtet atmosferike shpresoj qė do tė fillojmė edhe me punė”.

Kryetari i Studeniēanit tha se nė kėtė fshat ėshtė ndėrtuar njė pjesė e kanalizimit fekal dhe fusha e sportit nė afėrsi tė shkollės. Ndėrsa sa i pėrket punės sė ambulancės, Sadiku tha se janė bėrė tė gjitha parapėrgatitjet pėr fillimin me punė tė njė ambulance por pritet vetėm pėrzgjedhja e mjekut.

Melihate Rustemi/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.