Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Ky ėshtė shqiptari qė Suedia po e quan ‘Steve Jobs 2′
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/16 18:02:48 (541 Lexime)


Shqiptari Dardan Berisha ka triumfuar nė eventin ‘Open hack-coding for humanity’, qė ėshtė organizuar nė Malmo tė Suedisė, pėr tejkalimin e krizave tė botės nė bazė tė ideve teknologjike. Ky organizim ėshtė bėrė nga kompania e njohur teknologjike, IBM, njofton Oranews.

Ai dhe tre bashkėpunėtorėt e tij, Carl Ohlsson (suedez), Fatin Masa dhe Hazlami Hayeedorloh (tajlandez) janė paraqitur si grup me emrin ‘Dea- Design’, ueb faqe kjo e krijuar dhe udhėhequr nga vetė Dardani. Ata kanė fituar kategorinė ‘Best visual experience’, nė mesin e shumė kandidatėve tė tjerė nga Suedia dhe Danimarka, transmeton lajmi.net.


Ideja e tyre ka qenė qė nėpėrmjet njė uebi tė jenė njerėzit tė informuar me atė se ēfarė po i brengosė si qytetarė. Kjo do tė thotė se nėse nė njė qendėr tregtare, rreth ndėrtesave tė mėdha, apo rrugėve kryesore tė ndonjėrit prej qyteteve tė botės pėrmendet diēka nga dikush prezent aty, automatikisht nėpėrmjet zėrit tė tyre dhe tė asaj ēfarė kanė thėnė, lajmi aktivizohet nė ekranet e atij vendi dhe shfaqen lajmet pėr atė problematikė. Kjo do tė bėhet nėpėrmjet projektorėve.

Shembull : Nėse flasin pėr krizėn nė ndonjė shtet, tė gjitha informacionet, statistikat mė tė rėndėsishme do tė shfaqen drejtpėrdrejtė nė mure.

Ata kanė pasur 48 orė kohė deri nė prezantimin e kėsaj ideje, derisa gjatė gjithė kohės kanė qenė tė vėzhguar nga kamerat.

Sa i pėrket kėsaj pėrvoje, Berisha pėr lajmi.net ka thėnė:

“Kjo ka qenė njė eksperiencė shumė e veēantė dhe e mirė pėr mua. Ka pas njerėz nga Suedia dhe Danimarka me tė cilėt kemi kaluar shumė mirė. Ka qenė njė eksperiencė ndryshe pėr mua. Tė gjithė jemi mbledh me ndryshu diēka nė botė nėpėrmjet teknologjisė. Gjithashtu, pos shoqėrisė sė shkėlqyer kemi pas ushqimin e paguar”, ka treguar ai.

Kujtojmė qė Dardan Berisha ėshtė shqiptar nga Kosova i cili zhvillimin e tij, sa i pėrket teknologjisė, e ka filluar shumė herėt, ndėrsa ueb-faqen e parė ‘Dea-Design’, nė tė cilin orientohen kompani tė ndryshme pėr krijimin e njė faqeje pėr ta, e ka krijuar qysh nė moshėn 16 vjeēare.

Ai aktualisht po studion nė Universitetin ‘Kristianstad’ nė Suedi, ndėrsa jeton dhe vepron nė Eslöv. Ai

“Aktualisht jemi duke vazhduar qė ta kthejmė nė realitet idenė tonė. Momentalisht po mrrrem me firmėn time dhe po studioj, ndėrsa ėndrra ime mbetet ta rris firmėn me zhvillime tė reja”, tha Dardani, i cili nė mediat suedeze e kanė quajtur “Steve Jobs 2”.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.