Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Kafja, ju bėn mirė apo keq?
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/11 14:31:21 (427 Lexime)


Nuk ka rėndėsi nėse e preferoni tė nxehtė apo tė ftohtė, tė zezė ose kafe, shumė njerėz thonė se ata nuk mund tė jetojnė pa tė: kafen. Kjo pije joshėse ėshtė element kryesor nė jetėn e shumė personave rreth botės. Por, nėse e konsumoni nė sasi tė mėdha, i bėn keq shėndetit apo jo? Ja ēfarė thonė studiuesit e shkollės sė Harvardit.

Hulumtuesit kanė disa pėrgjigje lidhur me kėtė fenomen. Kafja pėrmban antioksidantė, tė cilėt mund tė mbrojnė qelizat nga dėmtimi. Sipas disa studimeve, kafja ka rezultuar me efekte mbrojtėse kundėr disa lloje kanceresh, si dhe sėmundjeve kronike si: Diabet tip 2, Alzhajmer dhe Parkinson. Kafeina nė kafe ėshtė stimuluese dhe mund t’ju ndihmojė me vigjilencėn mendore dhe lodhjen.


Megjithatė, shumė kafe mund t’ju bėjė nervoz, t’ju sjellė probleme me gjumin, dhimbje koke, rritje tė presionit tė gjakut dhe aritmi tė zemrės. Pėr tė hetuar kėtė teori mė tej, shkencėtarėt e shkollės sė Harvardit kanė analizuar tė dhėnat nga tre studimeve tė vazhdueshme qė pėrfshijnė pothuajse 300,000 burra dhe gra deri nė 30 vjet.

Studiuesit gjetėn se konsumi i moderuar i kafes u shoqėrua me rrezik mė tė ulėt tė vdekshmėrisė. Nė fund, studiuesit dolėn nė pėrfundimin se: “Konsumi i kafes mund tė sigurojė njė mėnyrė jetese tė shėndetshme”.Lajmi i madh pėr miliona njerėz, tė cilėt “vdesin” pėr kafe nė kuptimin mė metaforik, ėshtė se ata kanė rrezik mė tė ulėt tė vdesin nga sėmundjet e zemrės dhe sėmundjet neurologjike.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.