Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Golgota e familjes Zeqiri nga Radishani(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/10 13:28:17 (474 Lexime)


Lokja Sherife, tregon me plot dhimbje dhe trauma, ngjarjet tė cilat pėr mė shumė se njė dekadė e gjysmė grupe tė panjohura tė kėtij vendbanimi po i bėjnė familjes sė saj. Ajo thonė se ka parė tmerr me sy, por deri mė tani askush nuk u ka dalė nė mbrojtje, madje as partia shqiptare nė pushtet.

Sulmet e huliganėve maqedonas kundėr shqiptarėve vazhdojnė tė mbeten mister dhe tė pazbardhura pėr institucionet e shtetit. Kjo ndodh edhe me familjen Zeqiri nė lagjen Radishan nė Komunėn e Butelit.

Lokja Sherife, tregon me plot dhimbje dhe trauma, ngjarjet tė cilat pėr mė shumė se njė dekadė e gjysmė grupe tė panjohura tė kėtij vendbanimi po i bėjnė familjes sė saj. Ajo thonė se ka parė tmerr me sy, por deri mė tani askush nuk u ka dalė nė mbrojtje, madje as partia shqiptare nė pushtet.

Pėr kėtė arsye 16 anėtarėt e kėsaj familje tė cilėt jetojnė nė kėto shtėpi, janė shpėrngulur nė Gjermani. Lokja deklaron se nė kėto shtėpi jetojnė tashmė 40 vite, por dikujt kjo po i pengon. Ajo thotė se po tė kishin qėndruar nė shtėpitė e tyre, nipėrit e saj tani do tė kishin pėrfunduar nė burg.

Pas tė gjitha ankesave tek funksionarėt e BDI-sė dhe nė tė gjitha institucionet tjera kompetente, akoma nuk ėshtė marrė asnjė masė qė kjo familje tė lejohet tė jetojė e lirė dhe t’i gėzojė tė drejtat e saj si tė gjithė qytetarėt tjerė.

Femi Zeqiri, njėri nga djemtė e Lokes Sherif, flet edhe pėr rastin e fundit, ku jo mė larg se tre ditė, Komuna e Butelit ka tentuar t’u marrė tokėn tė cilėn e kanė afėr shtėpisė pėr tė ndėrtuar kanalizim pėr Shkollėn nė afėrsi.

“Pa pyetur askėnd kanė ardhur kėtu me njė letėr, kinse toka ėshtė e shtetit. Erdhėn rreth 20 persona, me mjete. Kur e sollėm avokatin, i cili u tregoi dokumentet e pronėsisė, ata shkuan. Nuk e di se ē’ka kryetari i komunės, nuk e di deri ku do tė ēojė kėtė ēėshtje”, tha Femi Zeqiri.

Ai thotė se pėrfaqėsuesit e BDI-sė i kanė vizituar vetėm nė zgjedhje pėr tu marrė votat, por deri mė tani pėrveē premtimeve nuk kanė realizuar asgjė.

“Kanė qenė deputetėt e zonės, grupi i deputetėve tė BDI-sė, kėtu kemi mbajtur miting pėr ta. Kėn premtuar minibus pėr 30 nxėnėsit qė mėsojnė nė Butel dhe Ēair. 10 vjet kanė premtuar qė minibus do tė lėshojnė, mirėpo as atė, e asgjė tjetėr nuk kanė realizuar”, thekson Zeqiri.

Lokja Sherife dhe djali Femiu, thonė se vazhdojnė tė mos ndjehen tė sigurt pėr jetėt e tyre dhe tė familjarėve tė tyre. Ata shpresojnė qė sa mė shpejtė institucionet tė marrin masat e duhura pėr tu mundėsuar jetesėn si tė gjithė banorėt e kėsaj lagje dhe familjarėt tė cilėt kanė kėrkuar strehim tė kthehen sa mė shpejtė pėr tė punuar dhe pėr tu arsimuar nė vendlindjen e tyre.

Mefail Ismaili /SHENJA/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.