Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Kėto janė gjėrat qė i dėmtojnė dhėmbėt tuaj !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/9 10:33:42 (954 Lexime)


Ne edhe pse i lajmė dhe i pastrojmė dhėmbėt me brushė ēdo ditė, mėngjes edhe nė mbrėmje dhe kujdesemi se ēfarė ushqimi konsumojmė prapė se prapė prishja e dhėmbėve duket se ėshtė pjesė e jetės tonė, shkruan Femina.al.

Kariesi(prishja e dhėmbėve) shkaktohet nga disa faktorė ose shkaktar:os pastrimi adekuat i dhėmbėve
Pas mbarimit tė ēdo ushqimi njė pjesė e tij mbesin nė dhėmbė ose hapėsirat nė mes dhėmbėve me ēka nė qoftė se nuk pastrohen ,mjafton qė pas gjysmė ore ato tė fillojnė tė fermentohen duke krijuar tretėsira acidike dhe mjedis i pėrshtatshėm pėr zhvillimin e bakterieve . Aciditeti i krijuar fillon ta dėmtojė pjesėn e sipėrme tė dhėmbit me ēka mė vonė vjen gjer tek prishja e tij ,gjegjėsisht dėmtimi i smaltit. Prandaj duhet qė mbas ēdo ushqimi tė pastrohen dhėmbėt qė tė parandalojmė kariesin apo tė pėrdoren ēamēakėz qė tė stimulojnė mė tepėr pėshtym me ēka bėhet edhe vetė pastrim i gojės.

Pijet energjetike
Pijet energjetike si dhe ato qė pėrmbajnė sasi tė lartė tė sheqerit janė shakatar tė dėmtimit tė dhėmbėve si dhe shėndetit nė pėrgjithėsi. Pėrpos qė pėrmbajnė kimikate qė trupit i japin kalori energjetike nga ana tjetėr ato nė mėnyrė indirekte dėmtojnė organet nė trup duke prishur homeostazen apo kushtet e mjedist tė brendshėm.

Pėrdorimi i disa medikamenteve
Shakton kariesin e dhėmbėve duke sulmuar smaltin e dhėmbit si dhe sjell deri nė ndryshimin e ngjyrės sė dhėmbit. Prandaj para se tė pėrdorni medikamente tė reja sigurohuni qė tė lexoni efektet anėsore pa marė parasysh llojin e medikametit.

Konsumimi i tepruar i sheqernave
Ēdo ushqim me sasi te caktuar ėshtė i shėndetėshėm pėr trupin e nė veēanti karbohidratet. Pas cdo ushqimi ėshtė mirė qė tė konsumohen edhe ushqime qė pėrmbajnė sheqerna apo ėmbėlsira e assesi jo nė kohėn ndėrmjet dy ushqimeve. Karbohidratet janė shakatar kryesor i prishjes sė dhėmbėve.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.