Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate Online



Google Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Presidenca e re e BE-sė, Maqedonia nuk pėrmendet aspak nė prioritetet e Holandės (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/7 11:40:35 (349 Lexime)


Pavarėsisht ndėrrimit tė presidencave tė BE-sė, Maqedonia mbetet sėrish jashtė agjende. Nė konferencėn e parė pėr shtyp nga mbajtėsja e presidencės sė BE-sė, sot u theksuan 4 sferat kyēe: siguria ndėrkombėtare dhe migracioni, Evropa si shpikėse dhe krijuese e vendeve tė reja tė punės, pėrmirėsimin e financave dhe ringritjen e eurozonės, si dhe politika tė mirėfillta klimatike dhe tė energjisė.

Zgjerimi as qė u pėrmend, ndėrkohė qė as vendet e Ballkanit nuk u cituan pėr kursin e ri tė mundshėm nė rrugėn e aderimit.

“Duam tė kemi udhėheqje pragmatik dhe rezultate tė qarta e jo vizione grandioze”, tha Mark Rutte, Kryeministėr i Holandės.

Nėnkryetari i parė i KE-sė e pėrkufizoi tė domosdoshme udhėheqjen e Bashkimit Evropian nga Holanda, sidomos nė kohėrat kur Evropa po ballafaqohet me kriza nga mė tė ndryshmet si ajo e refugjatėve.

“Duhet tė tregojmė se jemi pjesė e zgjidhjes e jo e problemit dhe kėtė do ta bėjmė gjatė kryesimit holandez. Duke shikuar prapa nė historinė holandeze brenda BE-sė, ajo mund tė pėrshkruhet nga botėkuptimi se ka nevojė tė brendshme pėr njė kohezion dhe marrėveshje tė brendshme por edhe pėr njė transparencė ndaj pjesės tjetėr tė botės dhe kjo qasje ka qenė e njohur pėr Holandėn dhe po e njėjta na nevojitet shumė nė kėtė moment”, deklaroi Frans Timermans Nėnkryetari Komisionit Evropian.

Ndėrsa Maqedonia ėshtė nė buzė-greminė pėr shkak tė mos pėrmbushjes sė reformave prioritare urgjente, tė rekomandimeve tė raporteve tė fundit tė progresit, tė vėrejtjeve tė Pribesė dhe sė fundi tė Marrėveshjes sė Pėrzhinos, ekspertėt thonė se radha e Maqedonisė nuk do tė vijė as pėr dy vitet e ardhshme.

“Holanda mund tė ketė rol mė tė gjerė sidomos nė periudhėn e zgjedhjes sė krizės politike. Nėse shfletohet mė thellė programi holandez dhe nėse shikohen mė mirė prioritetet qė Holanda i jep pėr tė drejtat e njeriut, ashtu edhe konsultimeve dhe rritjes sė rolit tė sektorit civil. Kėto janė vlera qė i promovon presidenca holandeze tė cilat edhe tani e tutje do t’i pėrfaqėsoj nė Maqedoni”, u shpreh Malinka Jordanova, Qendra pėr Edukim Evropian.

Sipas Jordanova, Holanda do tė vazhdojė denjėsisht promovimin dhe zbatimin rigoroz tė standardeve demokratike nė vend.

Krenar Sadiku/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.