Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : "CNN": A ka vėrtetė Koreja e Veriut bombė hidrogjeni?
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/7 0:15:11 (385 Lexime)


Njoftimi i Koresė sė Veriut pėr testimin e suksesshėm tė bombės sė hidrogjenit e surprizoi botėn – dhe ngriti njė sėrė pyetjesh.

Ja pėrgjigjet pėr 7 ēėshtje kyēe tė cilat kanė tė bėjnė me kėtė bombė:

Ndryshimi mes bombės atomike dhe bombės sė hidrogjenit?Njė bombė hidrogjeni ėshtė shumė mė e fuqishme. Mė e fuqishmja qė Koreja e Veriut ka provuar ndonjėherė. Bomba atomike pėrdor procesin e ndarjes, qė ndan atomet e mėdha nė atome mė tė vogla pėr tė shkaktuar njė efekt shkatėrrues. Kėtu pėrfshihen bombat e Hiroshimas dhe Nagasakit nė vitin 1945. Por bombat e hidrogjenit pėrdorin bashkimin e atomeve tė vogla si hidrogjeni. Rezultati: njė bombė qindra herė mė e fuqishme se bomba atomike. Bomba hidrogjenit shkakton dy shpėrthime.

Pse duhet ta testojė Korea e Veriut njė bombė tė tillė?

Rritja e aftėsive bėrthamore ka qenė njė nga shenjat dalluese tė sundimit tė udhėheqėsit tė Koresė sė Veriut, Kim Jong Un, thotė Mike Chinoy, autor i librit “Nė brendėsi tė historisė nukleare tė Koresė sė Veriut”. Ky ėshtė njė sinjal qė na kujton se Korea e Veriut ėshtė njė superfuqi qė duhet marrė parasysh nga e gjithė bota.

Pse tani?

Nė njė letėr tė firmosur qė u transmetua nė mediat koreane, Kim shkroi se donte qė pėr vit tė ri tė sillte diēka tė re. “Pėr vitin fitimtar dhe tė lavdishėm 2016, kur tė mblidhet konventa e shtatė e Partisė sė Punėtorėve, bota do tė dėgjojė pėr fuqinė tonė bėrthamore,” shkruhej nė letėr.

A e ka Koreja e Veriut me tė vėrtetė njė bombė hidrogjeni?

Ndoshta jo, thonė shumė analistė. “Koreja e Veriut e ka pasur tė vėshtirė edhe tė pėrmirėsojė bazat e armėve atomike,” shkruan Bruce Bennett, njė analist i CNN. Bennett e tha kėtė pak kohė pasi nė muajin dhjetor Kim Jong Un deklaroi se vendi i tij ishte kthyer nė njė shtet tė fuqishėm armėsh bėrthamore dhe ishte gati pėr tė shpėrthyer njė bombė hidrogjeni. Ndėrsa SHBA-ja tha se duheshin ditė qė tė vėrtetohej nėse kjo ishte e vėrtetė.

Nėse nuk ka bombė hidrogjeni, atėherė ēfarė ka Koreja e Veriut?

Ka mundėsi qė Koreja e Veriut tė ketė njė armė tė zhvilluar, njė armė qė pėrdor procesin e bashkimit pėr tė shpėrthyer fuqishėm, por qė nuk ėshtė bombė hidrogjeni. Edhe njė bombė e tillė mund tė shkaktojė shkatėrrime serioze. Rreth 250 mijė njerėz mund tė vriten nga shpėrthimi i njė bombe tė tillė qė pėrbėn 2.5 % tė popullsisė.

Sa tė frikėsuar duhet tė jenė fqinjėt e Koresė sė Veriut?

Analistėt thonė se Koreja e Veriut mund tė krijojė armė bėrthamore apo raketa qė arrijnė lehtėsisht nė Korenė e Jugut e Japoninė. David Albright, njė ish-inspektor armėsh nga OKB-ja, tha pėr CNN se Peniani mund tė ketė 10 deri nė 15 armė bėrthamore dhe se e shtojnė sasinė e armėve tė tyre ēdo vit. Testi bėrthamor i Koresė sė Veriut ėshtė edhe shuplakė nė fytyrė pėr Kinėn.

Ēfarė duhet tė bėjė bota pėr kėtė ?

Testimi njė bombe hidrogjeni paraqet njė dilemė serioze pėr udhėheqėsit e botės. “Tė gjitha zgjedhjet e Koresė sė Veriut janė tė kėqija,” thotė Chinoy. “Nuk ka asnjė dėshmi qė sanksionet qė i janė vėnė kėtij vendi, tė kenė pasur ndonjė impakt nė sjelljen e Koresė sė Veriut edhe pse i ka vrarė koerano-veriorėt ekonomikisht”. “Ata besojnė se janė nė njė pozitė pushteti qė nuk mund tė pranojnė ēdo lloj negociate”. /CNN/TiranaObserver/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.