Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Osmani: Aktet noteriale, gjuha shqipe detyrimisht duhet tė pėrdoret si gjuhė zyrtare(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/6 11:31:10 (413 Lexime)


Gjuha shqipe duhet tė pėrdoret edhe gjatė akteve noteriale, ashtu siē ligjėrisht mund tė pėrdoret nė gjykata dhe prokurori, thotė avokati Sejfulla Osmani. Propozim-ligji i ri pėr noteri nuk e njeh gjuhėn shqipe si gjuhė zyrtare nė Maqedoni. Sipas kėtij propozim-ligj, por edhe sipas ligjit aktual parashihet qė tė gjitha aktet noteriale tė hartohen vetėm nė gjuhėn maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik.Gjuha shqipe duhet tė pėrdoret edhe gjatė akteve noteriale, ashtu siē ligjėrisht mund tė pėrdoret nė gjykata dhe prokurori, thotė avokati Sejfulla Osmani. Propozim-ligji i ri pėr noteri nuk e njeh gjuhėn shqipe si gjuhė zyrtare nė Maqedoni. Sipas kėtij propozim-ligj, por edhe sipas ligjit aktual parashihet qė tė gjitha aktet noteriale tė hartohen vetėm nė gjuhėn maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik.

“Detyrimisht, nė aktet e noterisė duhet tė jetė e i inkorporuar, e lejuar edhe gjuha shqipe tė pėrdoret si gjuhė zyrtare siē ėshtė edhe nė gjykata dhe prokurori. Por e dimė tė gjithė qė implementimi i kėtyre dispozitave ėshtė, mos them margjinale, por nuk aplikohet fare”, tha Prof. dr. Sejfulla Osmani.

Nga ana tjetėr, Oda e Noterėve tė Maqedonisė nuk e shikon aspak relevant kėtė detaj, aq mė tepėr nė krahasim me ligjin e mėparshėm, i cili gjithashtu nuk e parashikonte pėrdorimin e shqipes.

“Nė kėtė pjesė nuk ėshtė bėrė asnjė ndryshim nga ajo qė ka qenė mė pėrpara nė ligj. Mendoj qė kjo gjė ėshtė rregulluar nė ndonjė mėnyrė tjetėr”, deklaroi Zorica Pulejkova, kryetare e Odės sė Noterėve tė Maqedonisė.

Noterėt dhe avokatėt, mė sė shumti nga gjuha shqipe, janė tė shqetėsuar tek detajet qė rregullojnė marrėdhėnien e tyre. Mendimet e palėve pėrplasen sa i takon angazhimit tė avokatėve tė autorizuar nga tė dyja palėt gjatė aktit noterial. Avokati Osmani thotė se kjo ėshtė gjė pozitive pėr shkak se avokatėve ju kthehet njė pjesė e kompetencave tė marra dikur nga noterėt.

“Mendoj qė kjo ėshtė mirė, pėr shkak se me vetė ligjin e noterisė, nga fillimi u bėnė ca lėshime dhe ca autorizime qė i takonin thjeshtė punės sė avokatisė, u transferuan te noterėt, tani bėhet njė back up dmth bėhet njė kthim mbrapa dhe njė punė qė sigurisht pėr siguri juridike tė palėve ėshtė pozitive”, theksoi Prof. dr. Sejfulla Osmani.

Por, nga Oda e Noterėve, angazhimin e avokatėve nga tė dyja palėt, konsiderohet i tepėrt.

“Ligji thotė aty ku veprimtaria juridike kalon 20 mijė euro, megjithatė vlerėsojmė se kėtu nuk ėshtė me rėndėsi nėse ėshtė 20 mijė ose 30 mijė por vlerėsojmė se lėndohet njė princip dhe duhet tė mendohet mirė nėse kjo ėshtė mėnyra e duhur pėr tu bėrė ndryshim nė punėn e noterit”, tha Zorica Pulejkova, kryetare e Odės sė Noterėve tė Maqedonisė.

Ndėrsa propozim/ligji pėr noterė do tė jetė objekt debati publik kėto ditė, Komisioni pėr kalimin e provimit pėr noterė publikoi listėn e personave qė kanė kaluar pjesėn me shkrim tė kėtij provimi nė datė 21 dhjetor, mes tė cilėve ėshtė edhe deputetja e BDI-sė Ermira Mehmeti. Kandidatėt pritet t’i nėnshtrohen testimit me gojė nė datė 8 janar.

Fatlume Dervishi/Alsat-M/Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.