Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Hendeku midis sunitėve dhe shiitėve
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/5 17:51:49 (461 Lexime)


Hendeku ndėrmjet sunitėve dhe shiitėve ėshtė hendeku mė i madh dhe mė i vjetėr nė historinė e besimit Islam.

Pjesėtarė tė tė dyja sekteve kanė bashkėjetuar pėr shekuj tė tėrė dhe ndajnė bashkėrisht besime dhe praktika fundamentale, por kanė dallime nė doktrinė, ritual, ligj, teologji dhe organizim fetar.


Sunitėt

Shumica e myslimanėve nė botė janė sunitė – vlerėsimet e pėrafėrta flasin se nga 1.5 miliard myslimanė nė botė, 85 deri nė 90 pėr qind janė sunitė. Ata pėrbėjnė shumicėn edhe nė Egjipt, Jordani dhe Arabinė Saudite.

Sunitėt e shohin veten si pasues besnikė tė Islamit. Emri i tyre vjen nga shprehja “Ahl al-Sunnah”, qė do tė thotė “Popull i Traditės”.

Nė kėtė rast, tradita i referohet praktikave tė bazuara nė atė se ēfarė ka thėnė, bėrė, pajtuar apo mohuar Profeti Muhamed.

Nė vendet tė cilat qeverisen nga sunitėt, shiitėt pėrbėjnė pjesėn mė tė varfėr tė shoqėrisė. Ekstremistėt sunitė nė shumė raste i shohin shiitėt si heretikė.

Shiitėt

Shiitėt pėrbėjnė 10 pėr qind tė popullatės myslimane nė botė. Ata pėrbėjnė shumicėn nė Irak, Iran, Bahrein, dhe sipas disa vlerėsimeve, edhe nė Jemen.

Nė historinė e re, shiitėt fillimisht thuhet tė kenė qenė njė lėvizje – “Shiat Ali”, qė domethėnė “Partia e Aliut”.

Sipas tyre, Aliu, nipi i Profetit Muhamed ishte pasardhėsi i denjė, pas vdekjes sė profetit mė 632.

Aliu ishte vrarė mė 661 pas njė kalifati pesėvjeēar, i cili u pėrshkua me luftė civile. Djemve tė tij, Hasanit dhe Huseinit, u ishte mohuar ajo ēfarė ata e shihnin si e drejtė legjitime pėr tė trashėguar kalifatin.

Hasani besohet tė jetė helmuar mė 680 nga Muawiyah, kalifi i parė i dinastisė sunite Umayyad, kurse Huseini ishte vrarė nė njė fushėbetejė me ndjekėsit e kėsaj dinastie mė 681.

Irani dhe shtetet e Gjirit

Revolucioni iranian i vitit 1979 promovoi njė agjendė islamiste Shiite, e cila shihej si sfiduese karshi regjimeve konservatore sunite, veēanėrisht nė Gjirin Persik.

Politika e Teheranit pėr tė mbėshtetur milicinė dhe partitė shiite pėrtej kufijve iranianė u zbatua paralelisht me vendet e Gjirit, tė qeverisura nga sunitėt, tė cilat forcuan bashkėpunimin me qeveritė dhe lėvizjet sunite kudo.

Edhe sot e kėsaj dite, shumė nga konfliktet nė Lindjen e Mesme bazohen nė dallimet e thella sektare.

* Ky artikull ėshtė marrė nga BBC.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.