Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Martesa tė pėrziera – Nuse nga Shqipėria, dashuria i fshin tė gjitha barrierat dhe paragjykimet(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/4 12:22:08 (566 Lexime)


Pėr 34 vjeēaren Anketa nga Shqipėria, feja dhe kombėsia nuk kanė qenė tė rėndėsishme kur pėr bashkudhėtar tė saj tė jetės, e zgjodhi Goranin , qė jeton nė fshatin Romanovc tė Kumanovės. Pėr tė, vendimtare ka qenė fakti qė, tek i zgjedhuri i saj ka parė njw njeri tė mirė, me zemėr tė madhe. Para fejesės janė parė vetėm njė herė, dhe qysh nė takimin e dytė, me shpresė pėr njė jetė mė tė mirė, vendosi ta lėshojė Peshkopinė, qė ndodhet 30 kilometra nga Dibra.Pėr 34 vjeēaren Anketa nga Shqipėria, feja dhe kombėsia nuk kanė qenė tė rėndėsishme kur pėr bashkudhėtar tė saj tė jetės, e zgjodhi Goranin , qė jeton nė fshatin Romanovc tė Kumanovės. Pėr tė, vendimtare ka qenė fakti qė, tek i zgjedhuri i saj ka parė njw njeri tė mirė, me zemėr tė madhe. Para fejesės janė parė vetėm njė herė, dhe qysh nė takimin e dytė, me shpresė pėr njė jetė mė tė mirė, vendosi ta lėshojė Peshkopinė, qė ndodhet 30 kilometra nga Dibra. Fillimisht, thotė Keti, nuk ka qenė lehtė, por ajo ka qenė kėmbėngulėse. Pėr njė kohė tė shkurtėr e ka mėsuar gjuhėn maqedonase dhe ėshtė pėrshtatur ndaj mėnyrės sė kėtushme tė tė jetuarit.

Bashkėshorti i saj, Gorani, tani ka 43 vjet dhe punon nė njė kooperativė bujqėsore. Me kalimin e viteve, thotė ai, filloi tė vetėdijesohet se vajzat e kėtushme nuk duan tė martohen nė fshat, edhe pse Romanovci ėshtė vetėm 5 kilometra nga qyteti. Para gjashtė viteve vendosi pėrfundimisht tė martohet me njė nuse nga Shqipėria. Ideja pėr kėtė i erdhi, kur para tij, njė shok i vet mori nuse nga Shqipėria.

“Dėshiroja tė martohem. Isha i vetėdijshėm se vitet po mė kalonin. Vajzat e kėtushme kanė kėrkesa tė mėdha. Dėshirojnė qė menjėherė tė kesh banesė, shtėpi, vilė, pronė dhe jetė tė lehtė. E dimė se ēfarė tė hyrash kemi dhe rrallėkush nga beqarėt e kėtushėm, pėrfshi edhe mua, mund ta ofrojė njė gjė tė tillė. Pikėrisht pėr kėtė, vendosa tė marrė grua nga Shqipėria”, u shpreh Goran Spasovski.

Tregimi i Ketit i ka inkurajuar edhe tri vajza tjera, qė edhe ato tė vijnė nga Peshkopia dhe tė martohen me beqarėt e Romanovcit. Menjėherė pas saj, erdhi Fitorja. Kėtu jeton qe katėr vite dhe ka dy fėmijė tė vegjėl. Kumbarė tė tyre janė pikėrisht Keti dhe Gorai, tė cilėt ua kanė dhėnė edhe emrat e tyre.

Nė Romanovc tė Kumanovės ka gjithsej 4 martesa tė pėrziera me nuse nga Shqipėria, por mbi 30 beqarė, tė cilėt i kanė kaluar tė 40-tat. Martesa tė pėrziera nė Kumanovė ka edhe nė fshatrat Ljubodrag, Umin Doll dhe Nagoriēan. Viteve tė fundit, ky trend ėshtė nė rritje dhe supozohet se nė Maqedoni ka mbi 3000 martesa me nuse nga Shqipėria.

Pėrgatiti: Gabriela Dimkoviq-Mishevska?Tv21/Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.