Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : A pini shum kafe? Ja arsyet pse...
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/3 4:30:36 (581 Lexime)


Keni dėgjuar shumė kėshilla se si kafja ėshtė e keqe pėr shėndetin dhe qė duhet tė shmanget, por nėse jeni nė dyshim nėse duhet ta filloni ditėn me tė ose tė qėndroni vigjilent gjatė kohės sė pėrgatitjes sė provimit, mos u dėshpėroni, sepse shkencėtarėt pohojnė qė kafja e zezė fsheh efekte tė pabesueshme pozitive.


Edhe pse kafeina mund tė nxisė ankth dhe pagjumėsi, kafja ėshtė e mbushur me antioksidantė tė fortė qė veprojnė nė shėndetin e njerėzve mė mirė se pemėt dhe perimet. Por shkencėtarėt nga Universiteti amerikan “Duke”, thonė se si kafja duhet tė pihet e kultivuar organikisht e cila nuk ėshtė e trajtuar me kimikate tė ndryshme qė mund tė anulojnė tė gjitha dobitė e saj.

Nėse ditėn e filloni me kafe tė shtėpisė ose kafe qė ėshtė kultivuar organikisht ja ēfarė ju pret:

– Kafja redukton rrezikun nga diabeti i tipit 2 – sa mė shumė kafe qė pini keni mė pak shanse pėr t’u prekur nga diabeti. Pėr shembull, studimi i Universitetit UCLA ka treguar qė femrat nė postmenopauzė qė pinė mė sė paku katėr filxhanė kafe nė ditė kanė gati 50 pėr qind mė pak probabilitet tė sėmuren nga diabeti i tipit 2 sesa personat qė nuk e shijojnė aspak kėtė pije tė zezė. Nė fakt, ēdo filxhan shtesė i kafes nė mėnyrė tė shtuar redukton shansin pėr tė zhvilluar diabet, tė paktėn kėshtu pohojnė shkencėtarėt australianė.

Si vepron: shkencėtarėt konsiderojnė qė konsumimi i kafes rrit koncentrimin e proteinės specifike nė gjak, e cila mbron nga diabeti, respektivisht rrit tolerancėn e trupit nė glukozė ashtu qė pėrshpejton metabolizmin.

– Kafja mund tė ripėrtėrijė qelizat e prekura nga kanceri – Njė kohė tė gjatė ėshtė konsideruar qė kafja shkakton kancer, por hulumtimet e reja kanė treguar qė ajo mund tė mbrojė trupin nga disa forma tė karcinomave, me siguri duke nxitur regjenerimin e ADN-sė. Pėr shembull dy studime tė ndara tė Universitetit tė Harvardit tė kryera nė vitin 2011 kanė treguar qė femrat tė cilat pinė disa filxhanė kafe nė ditė kanė rrezik mė tė vogėl nga kanceri endometrial, derisa gjashtė filxhanė kafe nė ditė reduktojnė pėr 60 pėr qind mundėsinė qė meshkujt tė fitojnė kancer tė prostatės.

Si vepron: shkencėtarėt konsiderojnė qė komponimet nga kafja parandalojnė proceset inflamtore nė trup, ndėrsa nė veēanti antioksidanti metilpiridinė i cili mund tė gjendet vetėm nė kafe sepse krijohet gjatė pjekjes apo fėrgimit tė kokrrave.

– Kafja redukton rrezikun nga dementia – edhe pse shkencėtarėt nuk e kanė tėrėsisht tė qartė se nė ē’mėnyrė sėmundja e Alzheimerit ndryshon trurin, janė tė sigurt qė kafja redukton rrezikun nga humbja e kujtesės. Hulumtimi i shkencėtarėve skandinavė ka treguar qė personat tė cilėt kanė pirė tre deri pesė filxhanė kafe nė ditė kanė 65 pėr qind mė pak shanse tė preken nga dementia sesa njerėzit tė cilėt nė ditė kanė pirė dy ose mė pak filxhanė tė kafes.

Si vepron: shkencėtarėt besojnė qė antioksidantėt nga kafja luajnė rol tė rėndėsishėm sepse parandalojnė bllokimin e enėve tė gjakut, tė cilėt janė njė nga shkaqet kryesore tė humbjes sė kujtesės. Reduktohet rreziku nga diabeti i tipit 2, i cili po ashtu ėshtė shkaktar i dementias, dhe reduktohet kolesterina qė ka ndikim tė rėndėsishėm negativ nė funksionet kognitive.

– Kafja mbron meshkujt nga sėmundja e Parkinsonit – me rishikimin rezultateve tė 26 studimeve tė ndryshme shkencėtarėt kanė pėrfunduar qė meshkujt qė pinė dy deri nė tre filxhanė kafe nė ditė kanė 25 pėr qind mė pak rrezik nga sėmundja e Parkinsonit sesa meshkujt qė abstenojnė nga pija e zezė. Fatkeqėsisht kafja nuk ka efekt tė dobishėm nė femra.

Si vepron: shkencėtarėt nuk janė tė sigurt sė nė ē’mėnyrė kafja mbron meshkujt nga Parkinsoni.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.