Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Anketė: Mbi 60 % e shqiptarėve nuk janė tė interesuar tė votojnė
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/27 5:40:00 (421 Lexime)


Instituti pėr Hulumtimin e Politikave dhe Qeverisjes sė Mirė gjatė periudhės sė kaluar 6-mujore e ka ndjekur nė vazhdimėsi mendimin publik dhe ka realizuar hulumtim nė lidhje me tematikat rreth krizės politike, si dhe rejtingjet e partive politike shqiptare nė Republikėn e Maqedonisė, njofton Portalb.

Pėr shkak te modelit zgjedhor, IHPQM zbaton metodologji tė veēantė pėr zonat dhe komunat, nė tė cilat shqiptarėt janė shumicė, me qellim qė kėshtu ta arrijė saktėsinė e besueshmėrisė dhe preferencėn e shqiptarėve ndaj partive politike shqiptare.

“Anketa ėshtė realizuar duke zgjedhur respondentė tė rastit, ndėrsa mostra ėshtė stratifikuar pėr tė ruajtur pėrfaqėsimin e popullatės nė komuna dhe njėsi zgjedhore, ku shqiptarėt janė shumicė. Nė kėtė mostėr janė ruajtur specifikat karakteristike tė popullatės, siē janė: gjinia, mosha, arsimi dhe vendbanimi rural/urban, duke e pėrcjellė edhe distrubuimin gjeografik tė gjithė popullatės. Hulumtimi ėshtė bėrė pėrmes telefonit me 1000 tė anketuar, pėr secilėn anketė. Gabimi margjinal i kėsaj ankete ėshtė +/- 3%. Konstatimi i pėrgjithshėm ėshtė se rezultatet e anketės dėshmojnė pėr njė zhgėnjim nga tė gjitha partitė politike shqiptare – rreth 60% e tė anketuarve shqiptarė nuk do tė votojnė nė zgjedhjet e ardhshme. Po ashtu nga anketa mund tė konkludojmė se rritja e numrit tė partive shqiptare do ta ulė edhe numrin e deputetėve shqiptarė nė Kuvendin e Republikės sė Maqedonisė. Njė pjese e atyre tė cilėn janė pėrgjigjur pėr LR-PDSH janė votues tė RDK duke e perceptuar si koalicion. Pėr mė tepėr, shihni rezultatet e pėrgjithshme nė paraqitjen me pėrqindje nė tabelėn dhe grafikonin e mėposhtėm”, njoftojnė nga IHPQM. /Portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.