Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Ndaloni pėrdorimin e Fejsbukut, menjėherė!
Postuar nga redaksia Kyqur 2018/2/13 5:28:12 (657 Lexime)
Fejsbuku po na bėn tė palumtur dhe po i bėn njerėzit qė vuajnė prej “zilisė sė Fejsbukut”, tė zhyten nė depresion, sipas njė studimi tė fundit. Pėrdoruesit qė morėn njė javė pushim nga media sociale ishin shumė mė tė kėnaqur me jetėn, dhe e renditėn mė lart mirėqenien e tyre.


Eksperimenti i Universitetit tė Kopenhagės pėrfshiu 1095 njerėz, gjysmės sė tė cilėve iu kėrkua tė vazhdojnė zakonet e tyre tė pėrdorimit tė Fejsbukut, dhe gjysmės qė tė mos futeshin fare.
Ata qė pranonin se vuanin nga nivele tė larta tė zilisė sė Fejsbukut, tendenca pėr tė qenė xhelozė nga veprimtaria e miqve nė mediat sociale, pėrfituan mė shumė nga ky largim prej Fejsbukut.

“Miliona orė kalohen nė Fejsbuk ēdo ditė”, shkruajti autori i raportit, Morten Tromholt. “Sigurisht qė sot jemi mė mirė tė ndėrlidhur se mė parė, por a po i bėn mirė kjo gjė mirėqenies sonė? Sipas studimit aktual, pėrgjigja ėshtė JO. Nė fakt, pėrdorimi kryesor i Fejsbukut – domethėnė si mėnyrė pėr tė komunikuar dhe marrė informacion mbi tė tjerėt, si kalim kohe – po ndikon negativisht mbi mirėqenien tonė, nė disa dimensione”.

Nė testim, pėrdoruesit e Fejsbukut e renditėn kėnaqėsinė e jetės 7.74 nga 10 pikė mesatarisht, por ata qė qėndruan larg tij e renditėn nė 8.11.

Efekti i heqjes dorė nga Fejsbuku mbi mirėqenien ishte gjithashtu mė i madh pėr pėrdoruesit qė ndjejnė “zilinė e Fejsbukut”, se sa pėr pėrdoruesit qė nuk e ndjejnė.

/ Bota.al


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.