Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Maqedonia me rrogat mė tė ulėta nė ish-Jugosllavi, qytetarėt ankohen pėr zhytjen nė borxhe
Postuar nga redaksia Kyqur 2018/1/22 12:57:51 (214 Lexime)Maqedonia mbetet e fundit nga tė gjitha shtetet e ish-Jugosllavisė me rroga mė tė ulėta. Hulumtimet e bėra tregojnė se rrogėn mė tė lartė kanė sllovenėt, e para Maqedonisė janė tė gjitha shtetet tjera tė ish-Jugosllavisė. Paga mesatare nė Slloveni ėshtė 1050 euro, nė Kroaci 800 euro, nė Mal tė Zi 500 euro, nė Bosnjė 433 euro dhe nė Sėrbi 400 euro. Maqedonia radhitet e fundit me njė rrogė mesatare prej 380 euro.Tė dhėnat e Entit shtetėror tė Statistikave thonė se rroga mesatare ėshtė rritur pėr 4 pėrqind nė tetor nė krahasim me tetorin e vitit tė kaluar. Tė dhėnat e fundit tė Lidhjes sė Sindikatave tė Maqedonisė tregojnė se njė familje katėr anėtareshe sė paku i nevojiten para pėr ushqim, pėr strehim, higjienė, udhėtim, pėr veshje, pėr aktivitete kulturore dhe ruajtjen e shėndetit.

Qytetarėt thonė se nuk ėshtė vetėm ushqimi, por ka edhe shpenzime tjera qė janė tė detyrueshme. Sipas tyre sipas standardi nė Maqedoni rroga mesatare pėr njė familje 4 anėtarėshe duhet tė jetė diku 1500 euro.

“Jo nuk mund tė jetohet me rrogė mesatare. Me 4 rroga mesatare nė familje mund tė jetohet normal. Ne tė cilėt jemi me rroga mbi mesataren vėshtirė lejojmė tė bėjmė pushim normal apo shėtitje jashtė nė Evropė. Me rrogė mesatare vetėm se mund tė paguajmė shpenzimet, si ujė, rrymė, telefon, ushqim dhe aq”, thotė njė qytetar.

“E gjithė rroga shkon nė shportė, shumė pak nėse mbet por nuk mbet. Mua mė duhen dy paga mesatare qė tė mbijetoj”, u shpreh njė qytetar tjetėr.

Sipas drejtorit ekzekutiv tė Odės Ekonomike tė Maqedonisė Veri-Perėndimore, Drilon Iseni, Maqedonia duhet tė ketė rritje ekonomike prej 4.5 pėrqind qė tė pėrmirėsohet jeta e qytetarėve.

“Defenitivisht ekziston njė diskrepancė mes pagės mesatare dhe shportės sė konsumatorit, me rritjen e pagės minimale qė kemi njė zbutje tė kėsaj diskrepance, por ende jemi larg asaj pėr njė mirėqenie tė mirė shoqėrore. Maqedonia pėr ta ul kėtė diskrepancė, padyshim duhet tė ketė njė rritje ekonomike prej 4.5 pėrqind nė 4-5 vitet e ardhshme qė ky aspekt i jetės tė pėrmirėsohet”, thotė Iseni.

Rritja e rrogave nė vend, ishte njė nga premtimet mė tė zėshme parazgjedhore tė pushtetit aktual. Vetė kryeministri Zaev, gjatė mitingjeve tė partisė sė tij, thoshte se deri nė fund tė mandatit tė tij 4-vjeēar, rroga mesatare do tė arrinte deri nė 30.000 denarė apo 500 euro, kurse ajo minimale deri nė 16.000 denarė apo 217 euro.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.