Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Gafurr Adili: Gjuha shqipe do tė zyrtarizohet kur tė ndryshojė Preambula e Kushtetutės
Postuar nga redaksia Kyqur 2018/1/12 2:04:33 (1196 Lexime)Veprimtari kėrēovar, Gafurr Adili, thekson se me ndryshimet e sotme tė Ligjit pėr pėrdorimin e gjuhėve gjuha shqipe jo vetėm qė nuk ėshtė zyrtarizuar, por ende nuk ka arritur statusin juridiko-kushtetues qė kishte nė kohėn kur Maqedonia ishte pjesė e Jugosllavisė. Adili thotė se gjuha shqipe do tė zyrtarizohet vetėm atėherė kur tė ndryshojė Preambula e Kushtetutės, shkruan Gazeta Lajm.


“Ligji mbi avancimin e gjuhėve tė pakicave”, ndėr tė cilat (sipas kėtij ligji) ėshtė edhe gjuha shqipe, nuk ėshtė ligj i zyrtarizimit dhe i barazisė sė gjuhės shqipe me gjuhen maqedone.
Shiheni me poshtė (valutėn Zviceriane) dhe do ta kuptoni se ēka dhe si realisht ėshtė zyrtarizimi dhe barazia e gjuhėve.

Zyrtarizimi dhe barazia e gjuhės shqipe me gjuhėn maqedone do tė arrihet vetėm kur nė Preambulėn e Kushtetutės sė FYROM (IRJM) tė shkruhet kėshtu:
“FYROM (IRJM) shtet i maqedonėve, shqiptarėve, turqve dhe tė tjerėve”.

Shqiptarėt, edhe pas 25 vitesh, nuk arritėn ta rifitojnė atė qe e kishin me Kushtetutėn e ish RSM-sė, ne Preambulėn e se cilės shkruhej (e zeza mbi te bardhe) kėshtu:
“Republika Socialiste e Maqedonisė ėshtė republike e maqedonėve, shqiptarėve, turqve dhe tė tjerėve”, ka shkruar Adili, duke kėrkuar qė tė mos krijohet eufori e rrejshme se gjoja gjuha shqipe ėshtė zyrtarizuar nė Maqedoni, duke shtuar se valuta zvicerane mund tė shėrbejė si shembull konkret se ēka do tė thotė njė gjuhė tė jetė vėrtetė zyrtare.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.