Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Ja ēfarė kanė biseduar Bilall Kasami dhe kryeministri Zoran Zaev
Postuar nga redaksia Kyqur 2018/1/10 3:26:26 (294 Lexime)Ka pėrfunduar takimi mes Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev, i cili sipas Kasamit ka qenė njė takim i rregullt ku ėshtė diskutuar rreth reformave tė Qeverisė dhe pėrkrahjen qė Lėvizja Besa e jep nė lidhje me zbatimin e kėtyre reformave me qėllim qė tė pėrshpejtohen proceset pėr anėtarėsimin e shtetit nė NATO dhe fillimin e bisedimeve pėr anėtarsim nė BE, pėrcjell Portalb.mk.


“Kemi biseduar nė lidhje me zbatimin e reformave dhe atė tė cilėn Lėvizja Besa me deputetėt e saj duhet ta bėj nė Parlamentin e Maqedonisė me tė vetmin qėllim qė viti 2018 tė jetė vit i shpresės pėr qytetarėt e Maqedonisė, tė gjithė e dimė qė kėtė vit pėrfundimisht Maqedonia duhet tė bėhet anėtare e NATO-s dhe tė fillojė bisedimet pėr anėtarėsim nė BE. Shprehėm edhe njėherė gatishmėrinė tonė tė Lėvizjes Besa qė kėto procese tė pėrkrahen dhe tė gjithė ato procese reformuese dhe gjithēka qė ka tė bėjė me reformat qė Maqedonia t’i arrijė ato qėllime, Lėvizja Besa do tė jetė nė kėtė vijė dhe Lėvizja Besa do tė angazhohet qė kėto procese tė pėrshpejtohen. Ky ishte njė komunikim normal dhe i rregullt me Kryeministrin dhe shprehėm edhe faleminderit ndaj tij pėr kurajėn dhe guximin pėr realizmin e reformave qė Maqedonia tė bėhet anėtare e NATO-s”, ka deklaruara Kasami pas takimit me kryeministrin Zaev.

I pyetur nėse ėshtė e mundshme qė tė Lėvizja BESA tė bėhet pjesė e Qeverisė, ai tha se ky ėshtė proces dinamik dhe se ka mundėsi pėr hyrje-dalje, por pėr momentin ajo nuk ėshtė tema.

“Lėvizja Besa nuk kalkulon nė lidhje me atė nėse do tė jetė pjesė e Qeverisė apo jo, pėr Lėvizjen Besa me rėndėsi janė proceset reformuese e jo nėse do tė jenė pjesė e Qeverisė dhe nė kėtė drejtim e kemi treguar nė tė kaluarėn dhe kemi pėrkrahur tė gjitha vendimet e Qeverisė qė janė nė kėtė vijė”, deklaroi Kasami.

Kasami shtoi se pėrēarjet qė ditėve tė fundit po ndodhin nė Lėvizjen Besa nuk janė diskutuar aspak me kryeministrin Zaev, pasi ato ja nė ēėshtje brenda partiake.

Bilall Kasami nga Lėvizja BESA, sot nė ora 18:00 do tė takohet me kryeministrin e Maqedonisė Zoran Zaev. Kėtė sot e konfirmoi nė konferencė pėr shtyp Kasami, duke thėnė se temė bisede janė reformat, njofton Portalb.mk.

“Takimi me Zaevin nuk a lidhje me ndodhitė nė Lėvizjen BESA. Jemi marrė vesh qė tė takohem qė nga java e kaluar. Do tė bisedojmė pėr reformat dhe pėrkrahjen e rrjedhjes reformuese tė Qeverisė nė Kuvend, ku Lėvizja BESA ka 5 deputetė”, tha Kasami.

I pyetur nėse ėshtė e mundshme qė tė Lėvizja BESA tė bėhet pjesė e Qeverisė, ai tha se ky ėshtė proces dinamik dhe se ka mundėsi pėr hyrje-dalje, por pėr momentin ajo nuk ėshtė tema.

Ndryshe, ditėt e fundit ka pėrēarje nė Lėvizjen BESA, duke u ndarė nė dy grupe, nė njėrin qė e shkarkoi Kasamin nga pozita e kryetarit dhe tjetri qė e pėrkrahin qė edhe mė tej tė jetė kryetar i partisė.
Konflikt brendapartiak – “pėr” dhe “kundėr” Bilall Kasamit
Ndryshe, Lėvizja BESA ėshtė ndarė nė dy fraksione – ai qė e pėrkrah kryetarin aktual Bilall Kasami dhe ai qė kėrkon dorėheqjen e tij. Ndodhitė nė Lėvizjen BESA nisėn qė mė 5 janar, gjegjėsisht tė premten, kur Zeqirija Ibrahimi dha dorėheqje nga posti nėnkryetar i partisė, ndėrkaq njė ditė mė vonė, nėpėrmjet njė komunikate, Lėvizja BESA ka informuar se prej njė nate mė parė faqja e kryetarit tė Lėvizjes BESA dhe tė kryetarit tė saj, Bilall Kasami, janė hakuar.

Mbrėmjen e sė shtunės u mbajtėn Kėshilli Qendror nė Tetovė, e cila vendosi qė tė mbahet kongresi i partisė mė 24 shkurt, ndėrkaq paralelisht mbajti mbledhje edhe Kėshilli Qendror i Shkupit, qė vendosi ta shkarkojė nga detyra kryetarin e Lėvizjes BESA, Bilall Kasami dhe nė vend tė tij tė zgjedhin u.d. kryetar deri nė mbajtjen e kongresit, Nexhbedin Karemanin.

Megjithatė, Bilall Kasami pėr Portalb.mk deklaroi se shkarkimi i tij ėshtė vendim ilegal, jashtė statutit tė partisė. Ai tha se edhe hyrja nė selinė e Shkupit ėshtė bėrė nė mėnyrė ilegale, siē thotė ai, sikurse u thyen edhe faqet zyrtare nė Facebook.

Tė hėnėn, Ministria e Punėve tė Brendshme e konfirmon hyrjen e Bilall Kasamit, siē thonė ata, tė dhunshme nė Selinė e Lėvizjes BESA, ndėrkaq nuk jep detaje konkrete pasi qė po kryhen biseda nė polici. Megjithatė, Kasami ka thėnė se ai nuk ka hyrė me forcė nė selinė e Lėvizjes BESA nė Shkup dhe tė njėjtėt i quajti spina.

Fraksioni i Kasamit insiston se ka legalitet tė plotė nė parti dhe se ata qė i quan “uzurpator” tė selisė do tė marrin padi penale dhe do tė pėrgjigjen pėrpara organeve tė rendit. Nga ana tjetėr, fraksioni i Karemanit, insiston nė ilegalitetin e Kasamit, duke thėnė qė shumica e Kryesisė Qendrore e ka shkarkuar atė nga posti i kryetarit.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.