Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : Ja premtimet e Deharit, prioritare pėr mandatin e tij tė dytė si i pari i Kėrēovės
Postuar nga redaksia Kyqur 2018/1/5 10:43:52 (1002 Lexime)Fatmir Deharit edhe njė herė iu besua mandati pėr tė udhėhequr me Kėrēovėn nė zgjedhjet lokale tė cilat u mbajtėn vitin qė lamė pas. Ai gjatė fushatės parazgjedhore premtoi mjaft gjera ndėrkaq Portalb.mk ju sjell premtimet kryesore tė tij, qė mos tė harrohet fjala e dhėnė.

Nė Debatpernime nė Portalb.mk ai premtoi se do tė ua kthen diasporės votat e tyre, duke e shndėrruar komunėn e Kėrēovės nė njė komunė mė tė bukur, mė tė mirė dhe duke marrė modelet evropiane dhe amerikane, do tė thotė vendet ku edhe jeton diaspora jonė, kemi njė ide se si duhet tė jetė Kėrēova.


Gjatė mandatit tė kaluar, Deari tregoi se kishte raste kur nga diaspora janė kthyer nė Kėrēovė pėr tė investuar, dhe pėrmendi investimin nė fushėn e bujqėsisė dhe gastronomisė, dhe se komuna ka marrė tė gjitha masat pėr shpronėsimin e tokės, dhėnien e lejes pėr ndėrtim.

“Infrastruktura pėr investime ėshtė e rregulluar dhe ka shėrbime tė ujėsjellėsit, kanalizimeve dhe rrymės elektrike. Ne kemi hartuar nė planin gjeneral tė komunės zona industriale dhe konkretisht tė gjithė tė interesuarve sidomos investitorėt vendor, kėtu bėjnė pjesė edhe bashkėvendėsit tanė qė punojnė nė diasporė, u ofrojmė parcela ndėrtimore qė ato tė kryejnė veprimtarinė e tyre”, tha Deari.

Problemi qė kjo komunė ballafaqohet pėr njė kohė tė gjatė ėshtė ai i deponisė, pėr tė cilėn Deari thotė se do tė gjejė zgjidhej afatgjate tė deponisė. Ai premtoi se gjatė vitit tė parė tė mandatit tė tij do tė ndėrtohen transfer stacione ku do tė bėhet selektimi i mbeturinave.

“Unė kam premtuar dhe premtoj se do tė gjej zgjidhje afatgjate tė deponisė, megjithatė ėshtė njė problem qė kanė pothuajse tė gjitha komunat nė Maqedoni . ne zgjidhje tė pėrkohshme kemi bėrė por jo zgjidhej tė pėrhershme. Jemi duke e mirėmbajte deponinė e pėrkohshme deri sa tė realizohet projekti nė bashkėpunim me rajonin qė bėjmė pjesė ne. Komuna e Kėrēovės ka qenė komuna mė aktive sa i pėrket fushės ekologjike dhe ministria e ekologjisė ka bėrė njė studim fizibiliteti dhe ka njė lokacion konkret qė quhet Godivje 2. Ne jemi tė obliguar tė ndėrtojmė transfer stacione ku do tė bėhet selektimi i mbeturinave si dhe bartja e mbeturinave deri te deponia. Ne kemi bėrė studim kemi elaboratet konkrete dhe kjo do tė realizohet qysh nė vitin e parė tė mandatit tim”, tha Deari.

Deari tha se brenda dy viteve tė mandatit do tė realizohet edhe zgjidhja e pėrhershme e deponisė, nėse nuk ka probleme me rajonin jugperėndimor, do tė thotė me qytetin e Strugės dhe Ohrit.

Termocentrali Osllomej punon pa filtra, qė ndikon mjaft nė ndotjen e ajrit nė Kėrēovė, pėr kėtė ēėshtje Deari tha se nė pėrputhje me ligjet dhe me pushtetin qendror, do tė punohet nė kėtė drejtim, pėr tė siguruar ajėr tė pastėr qytetarėve tė kėsaj komune.

Sa i pėrket revitalizimit tė kalasė, Deari thotė se ėshtė duke u bėrė, por qė nuk ka pėrfunduar ende ky proces.

“Hyrja nga sheshi i qytetit, shkallėt, shtigjet qė ēojnė deri te kalaja, muret e kalasė, ndriēimi publik janė kryer. Ka ngelur pjesa e gastronomisė pėr tė cilėn nuk ka shfaqur interes dikush. Ne premtojmė qė edhe ky projekt do tė pėrfundojė sė shpejti”, tha Deari.

Qendrat rekreative tė premtuara nga Deari nė 2013 siē duket nuk kanė pėrfunduar, ai thotė se njė e tillė ėshtė ndėrtuar nė Zajas, plus sipas tij janė ndėrtuar edhe poligone sportive.

Spitali i pėrgjithshėm nė Kėrēovė nuk ka mjek pėr sy, nuk ka psikiatri etj, gjė pėr tė cilėn Deari tha qė nuk ėshtė kompetencė komunale.

“Kjo nuk ėshtė nėn kompetencė komunale. Unė do ti mbėshtes tė gjitha kėrkesat qė atyre ju nevojiten, sidomos infrastruktura pėrreth spitaleve tė Kėrēovės , tė jetė njė nga mė tė mirat dhe mė funksionale pėr funksionimin e spitaleve”, tha Deari.

Sa i pėrket ndėrprerjes sė ndėrtimit tė fabrikės sė Biogasit, Deari thotė se ėshtė leja e parė qė jep komuna e Kėrēovės.

“Kemi krijuar tė gjitha kushtet dhe rrethanat logjistike pėr investitorin, do tė thotė, ujin, kanalizimin, rrugėn deri aty, lejen e ndėrtimit, ajo ēėshtje pastaj se sa investitori ka kapacitet pėr tė pėrfunduar njė investim nuk varet nga ne. Uroj qė investitori tė vazhdojė investimin pasi qė ėshtė njė nga kapacitetet mė tė rėndėsishme dhe tė nevojshme pėr qytetin tonė”, tha Deari.

Lidhur me ujėsjellėsin, Deari tha se periudha e mungesės sė ujit tė pijshėm ka pėrfunduar. Ai premtoi se deri nė vitin e dytė tė mandatit e gjithė kjo komunė do tė ketė ujė tė pijshėm pėr 24 orė pa ndėrprerje.

“Edhe ato pjesė qė nuk arrijnė tė furnizohen pėr shkak tė mungesės sė burimeve tė ujit, do t’i shfrytėzojmė tė gjitha mundėsit tona qė ēdo burim ta afrojmė deri tek qytetari. Brenda dy viteve tė mandatit kjo komunė do tė ketė ujė 24 orė pa ndėrprerje”, tha Deari.

Mungesa e nxėnėsve dhe shprazja e paraleleve shqipe nė fshatrat e kėsaj komune ėshtė mjaft e dukshme, lidhur me kėtė dukuri, Deari tha se ėshtė bėrė pėrpjekje maksimale qė punėtorėt e arsimit tė mbrohen dhe tė mbajnė vendin e punės.

“Dy faktorė janė ata qė ndikojnė nė uljen e numrit tė nxėnėsve, natalitetit dhe migracionit. Fokusi i punės time nė tė ardhmen ėshtė qė ne si institucioni, si komunė tė ndikojmė nė ndaljen e migracionit duke e zhvilluar kėtė komunė, duke krijuar vende tė reja tė punės nėpėrmjet mundėsive qė ju japim investitorėve dhe krijim e plus dy zonave tė reja industriale qė tė jepen mundėsi mė tė mira investimi. Gjithashtu kemi paraparė subvencionim pėr vetėpunėsim tė tė rinjve, me njė shifėr prej 50 mijė euro nė vit tė cilat do tė shpėrndahen pėr ata qė do tė shfaqin interes pėr tė zhvilluar biznesin e tyre”, tha Deari.

Sa i pėrket kulturės, rinisė dhe grave, Deari premtoi zhvillim tė kulturės, i cili njoftoi se deri mė tani buxheti ka qenė 60 mijė euro por shpreson qė kjo shifėr tė rritet deri nė 100 mijė euro dhe nė tė ardhmen.

Pėr sportin Deari tha se janė subvencionuar disa klube tė sportit nė kėtė komunė dhe se edhe nė vitet e ardhshme komuna do tė vazhdojė me mbėshtetjen financiare duke intervenuar edhe nė rregullimin e infrastrukturės sė stadiumeve.

Pėr barazinė gjinore, Deari tha sė njė pjesė e pjesėmarrjes sė gruas nė politikė dhe institucione ėshtė e rregulluar me ligj, por kėtu ka tė bėjė edhe pėrfshirja e gruas nė procesin e vendimmarrjes.

“Ne nė ēdo rast apo edhe nė kėto momente gratė janė nė ēdo aktivitet, janė nė institucione prezentė. Nuk kam pėrqindje, por mund tė ju them se sektorin e urbanizimit e udhėheq njė zonjė mjaft e zonja e cila ka arritur rezultate konkrete, gjithashtu sektori i arsimit udhėhiqet nga njė zonjė, po ashtu edhe nė sektorin e kulturės nė krye ėshtė njė zonjė, qė do tė thotė se gratė janė tė pėrfshira nė pushtetin lokal”, tha Abazi.

Dhe pėr fund Deari premtoi transparencė tė plotė tė punės komunale, dhe qasje tė gazetarėve pėr informacionet publike tė kėsaj komune.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.