Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : USHT pėrpos emrit edhe me ndryshime tė tjera
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/25 10:09:08 (456 Lexime)


Universiteti Shtetėrorė i Tetovės, do tė quhet vetėm Universiteti i Tetovės, duke ia mėnjanuar fjalėn “Shtetėror”. Kėtė e votuan 68 deputetėt e Kuvendit tė Maqedonisė, nė seancėn e djeshme parlamentare qė i dha dritė jeshile hapjes sė Universitetit tė ri “Nėnė Tereza” nė Shkup, njofton Portalb.


Me ligjin e ri, pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ndėrpritet realizimi i programeve studimore pėr ndėrtimtari, arkitekturė, megatronikė, inxhinieri qarkullimi dhe transporti, gjeodezi dhe gjeoinformatikė, si dhe inxhinieri ekonomike deri nė vitin akademik 2019/2020.

Studentėt tė cilėt janė regjistruar nė kėto programe studimi dhe nuk do ta pėrmbyllin ciklin studimor deri nė vitin 2019, studimet do tė mund t’i vazhdojnė nė Universitetin “Nėna Tereza”, ose nė ndonjė universitet tjetėr. Ndryshimet parashohin edhe formimin e njė njėsie tė re nė pėrbėrjen e USHT-sė.

Pėrndryshe, nė kuadėr tė Universitetit “Nėna Terezė” do tė funksionojnė pesė fakultete me 14 programe studimore, pėrkatėsisht: Fakulteti i ndėrtimtarisė dhe arkitekturės, Fakulteti i Shkencave Informatike, Fakulteti i Shkencave Teknike, Fakulteti i Shkencave Teknologjike dhe Fakulteti i Shkencave Sociale.

Zbatimi i Ligjit pėr themelimin Universitetit “Nėna Tereza” ka implikacione financiare, pėrkatėsisht nga buxheti pėr vitin 2016 parashihet tė ndahen 29.5 milionė denarė, para nga buxheti, ndėrsa nga buxheti pėr vitin 2017 do tė ndahen 113 milionė denarė. Universiteti do tė ketė selinė nė ish Kazermėn “Ilinden”.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.