Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kosovė - Shqipėri : Ndahet nga jeta Nexhmije Hoxha, gruaja e diktatorit Enver Hoxha
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/12/20 11:22:15 (549 Lexime)Ndahet nga jeta nė moshėn 96 vjeēare Nexhmije Hoxha e veja e diktatorit Enver Hoxha.

Nexhmije Hoxha ishte bashkėshortja e sekretarit tė Parė tė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė dhe ish drejtoresha e Institutit tė Studimeve Studimeve Marksiste-Leniniste pranė Komiteti Qendror tė PPSH-sė.Nexhmije Hoxha lindi mė 8 shkurt tė vitit 1921, nė Manastir, por prindėrit e saj ishin nga Dibra. Nė vitin 1928, familja e saj u shpėrngul pėr t’u vendosur nė Tiranė. Shkollėn e mesme e kreu nė Institutin Femėror Pedagogjik nė Tiranė. Pas ēlirimit tė vendit vazhdoi me korrespodencė studimet e larta nė Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhė-Letėrsi, shkruan KohaJonė.

Ka marrė pjesė nė mbledhjen themeluese tė Rinisė Komuniste tė Shqipėrisė, 22-23 nėntor tė vitit 1941. Gjatė luftės mori pjesė si delegate nė tė gjitha konferencat kombėtare si atė tė Pezės, Labinotit dhe Pėrmetit. Pas ēlirimit tė vendit, ajo kishte kryer funksione tė larta partie dhe shoqėrore. Nė Kongresin e Parė tė PKSH-sė u zgjodh anėtare e Komitetit Qendror.

Pėr njė kohė kishte qenė edhe presidente e Bashkimit tė Grave Antifashiste tė Shqipėrisė. Gjithashtu, ishte pėrfaqėsuese e popullit nė Kuvendin Popullor nė tė gjitha legjislaturat. Ka qenė drejtore e Drejtorisė sė Propagandės, Arsim-Kulturės nė KQ tė PPSH-sė. Nga viti 1966 e nė vazhdim kreu detyrėn e drejtorit tė Institutit tė Studimeve Marksiste-Leniniste pranė KQ tė PPSH-sė.

Ka kryer edhe veprimtari studimore dhe publicistike. Ka botuar edhe disa libra. Nė vitin 1988 u zgjodh kryetare e Frontit Demokratik tė Shqipėrisė. Ėshtė vlerėsuar me 13 dekorata, si dhe Urdhrin “Hero i Punės Socialiste”.

Nė janar tė vitit 1992 u arrestua me akuzėn e abuzimit tė fondeve dhe u dėnua me 9 vjet burg, tė cilat u bėnė 11 kur ajo apeloi nė gradėn e dytė tė gjykimit.

Me Enver Hoxhėn u martua nė 1 janar tė vitit 1945. Ka tre fėmijė, 2 djem dhe njė vajz.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.