Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : “Shpagimi” pėr Ministrinė e Shėndetėsisė, pritet takim Sela – Zaev
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/12/19 4:17:06 (139 Lexime)Tė enjten pritet tė ketė takim mes liderit tė Aleancės pėr Shqiptarėt, Ziadin Sela dhe liderit tė LSDM-sė dhe kryeministrit Zoran Zaev, nė lidhje me ēėshtjen e plotėsimit tė vendeve tė zbrazėta ministrore, mėson Portalb.mk.

Paralajmėrimet pėr takim vijnė pasi qė dje Qeveria zyrtarisht njoftoi se Ministrinė me tė cilėn ka udhėhequr Aleanca pėr Shqiptarėt, gjegjėsisht, Arben Taravari i cili u largua nga posti pėr shkak se u bė kryetar i Gostivarit, do ta marrė kandidati i LSDM-sė , Venko Filipēe.


Ajo ēfarė pritet tė diskutohet nė takimin mes Selės dhe Zaevit, janė opsionet se si tė “shpaguhet” Aleanca pėr Shqiptarėt pėr Ministrinė e Shėndetėsisė. Ndonėse Qeveria zyrtarisht njoftoi se Selės i ėshtė dhėnė ofertė pėr njėrin nga zėvendėsministrat e Qeverisė, Aleanca nuk ėshtė e kėnaqur me tė njėjtėn dhe sipas burimeve tė partisė, ata kėrkojnė qė nė kėmbim tė Shėndetėsisė tė marrin ndonjė ministri me resor.

Nga Qeveria nuk japin informata nė lidhje me atė se kur do tė dėrgohen propozimet pėr ministrat e rinj nė Kuvend qė tė votohen, ndėrkaq sipas informatave jo-zyrtare qė po qarkullojnė nėpėr media, kjo pritet tė ndodhė nė dy ditėt e ardhshme.

Qeveria pret “haber” nga Sela pėr ofertėn qė bashkė me propozimet e dy ministrave tė rinj pa resor dhe zėvendėsministrit tė Arsimit t’i dorėzojė nė Kuvend. Njėri nga ministrat pa resor i takon Partisė pėr Emancipim tė Romėve (PEPR), pasi qė Samka Ibrahimovski u bė deputet dhe nė vend tė tij, pritet qė tė vendoset njė anėtarė i partisė sė tij, qė tani pėr tani nuk bėhet i ditur emri. Ministėr pa resor dhe zv/ministėr tė Arsimit duhet tė propozojė BDI, pasi qė Ramiz Merko dhe Visar Ganiu u bėnė kryetar komunash nė zgjedhjet e 15 tetorit.

Ndryshe kandidati pėr ministėr tė Shėndetėsisė, neurokirurgu Filipēe qė momentalisht ėshtė kėshilltar i Zaevit pėr Shėndetėsi, ka qenė pjesė e Plenumit Kundėrshar tė Profesorėve, qė ishin me njė linjė me VMRO-DPMNE-nė, gjegjėsisht i mbronin politikat e reformave nė arsim tė Nikolla Gruevskit qė donin tė vendosnin testim ekstern nėpėr fakultete.

Ai nuk e ka mohuar kėtė, por ka theksuar se nė atė kohė nga njė specializant ka qenė i informuar se po nėnshkruan iniciativė pėr gjoja reforma nė Fakultetin e Mjekėsisė.

“Mė vonė doli se ato ishin informata tė rreme pėr njė Plenum Kundėrshtar, qė nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me informacionet e para. Nuk kam pasur aktivitete, as qė kam qenė anėtar i ndonjė Plenumi Kundėrshtar, e as qė jam pajtuar me qėndrime tė tilla. Unė kam qenė dhe vazhdoj tė jem pėrkrahės i tė gjitha ndryshimeve demokratike qė ndodhin dhe duhet tė ndodhin nė Maqedoni, duke i pėrfshirė kėtu edhe reformat e patjetėrsueshme nė shėndetėsi dhe arsim”- ka theksuar Filipēe nė njė deklaratė pėr “Fokus”.

Filipēe ėshtė pėr momentin kėshilltar pėr shėndetėsi nė kabinetin e kryeministrit Zoran zaev.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.