Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Fshati gjerman del nė shitje pėr 125 mijė euro
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/12/8 1:18:49 (316 Lexime)Dėshironi tė jetoni nė Gjermani dhe tė blini njė fshat tė tėrė, atėherė, e keni rastin
E Enjte, 7 Dhjetor 2017 – 11:22 albinfo.ch(KEYSTONE/DPA/Patrick Pleul)
Tė dielėn, njė fshat i tėrė nė Brandenburg, qė pėrbėhet kryesisht pensionistėt dhe ndėrtesat e shkatėrruara, do tė del nė njė ankand, duke pasqyruar fatin e qyteteve tjera tė Gjermanisė Lindore, shkruan albinfo.ch.


Paul Urbanek, 71-vjeēar, gjeti njė shenjė tė ēuditshme te hyrja e Alwine, njė komunitet i vogėl dhe i largėt i shtėpive tė rrėnuara nė ish-Gjermaninė Lindore komuniste, raporton ‘The Local”.
I gjithė fshati ėshtė nė shitje. Tė gjitha ndėrtesat, garazhet dhe gjithēka e fshatit do tė shkojnė nė njė ankand nė Berlin, me njė ēmim fillestar prej 125 mijė euro.
Kushdo qė e blen Alwine do tė marrė njė pjesė tė vogėl tė historisė gjermane, njė vend ku shtėpitė janė tė zbrazura dhe banorėt e moshuar, pasqyrojnė fatin mė tė gjerė tė rajoneve lindore, qė nga bashkimi i vendit 27 vjet mė parė, transmeton albinfo.ch.
Vetėm 20 njerėz, kryesisht tė pensionuar ende jetojnė nė grupin e shtėpive tė rrėnuara nė shtetin rural tė Brandenburgut, 120 kilometra nė jug tė Berlinit.
Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, tė rinjtė e Hitlerit, u trajnuan rreth Alwine dhe tė burgosurit e luftės u burgosėn aty pranė. Pastaj ra perdja e hekurt dhe u bė pjesė e Gjermanisė Perėndimore.
Deri nė bashkimin e Gjermanisė nė vitin 1990, tė gjitha pronat e Alwine, qė dikur kishte rreth 50 banorė, ishin nė pronėsi tė njė uzine tė briketės sė thėngjillit, mė e vjetra nė Evropė.
Disa banorė lokalė kishin punuar atje qė nga vitet 1960, tha Andreas Claus, kryebashkiaku i Uebigau-Wahrenbrueck, pjesė e tė cilės ėshtė Alwine. Fabrika u mbyll nė vitin 1991 dhe shumė njerėz u larguan. Tė rinjtė larguan drejt Gjermanisė Perėndimore.
Nė vitin 2000, fshati u shit investitorėve privatė pėr njė shumė simbolike ‘1 markė gjermane’.
Dy vėllezėrit qė janė pronarėt e tanishėm nuk arritėn tė ringjallin kėtė fshat.
Me pėrjashtim tė njė familjeje, tė gjithė banorėt e Alwinit janė tė moshuar.
Tashmė fshati ėshtė nė ankand, edhe pse do tė jetė e vėshtirė qė dikush tė japė 125 mijė euro.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.