Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Qeveria mbrėmė ka mbajtur seancė, ja ēfarė ka vendosur
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/12/6 3:32:31 (404 Lexime)Qeveria e Republikės sė Maqedonisė nė seancėn e mbrėmshme tė 41-tė miratoi propozim-ligj pėr ratifikim tė Konventės sė Stambollit, konfirmoi propozim-teksti i Programit vjetor nacional tė Republikės sė Maqedonisė pėr anėtarėsim nė NATO dhe vendosi tė dėrgojė ndihmė humanitare pėr Republikėn e Shqipėrisė.

Siē kumtoi pres-shėrbimi qeveritar, Qeveria po e shqyrton dhe konfirmon edhe propozim-tekstin e Programit vjetor nacional tė Republikės sė Maqedonisė pėr anėtarėsim nė NATO pėr vitin 2017-2018, si dokument tė hapur pėr sendėrtim tė mėtejshėm.


Nė seancė u mor vendim qė delegacioni i Maqedonisė ta prezantojė Programin vjetor nacional pėr anėtarėsim nė NATO pėr periudhėn 2017-2018, me ē’rast zyrtarisht do tė fillojė cikli i 18-tė i Planit aksional pėr anėtarėsim nė NATO, para Komitetit tė zėvendės pėrfaqėsuesve tė pėrhershėm tė vendeve anėtare nė Aleancė, nė takimin e caktuar pėr mė 11 dhjetor tė vitit 2017 nė Bruksel.

Qeveria po e shqyrton informatėn e dorėzuar nga ana e Ambasadės sė vendit tonė nė Tiranė pėr gjendjet nė Republikėn e Maqedonisė pas pėrmbytjeve tė mėdha. Qeveria i angazhoi Drejtorinė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim, Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe institucionet e tjera kompetente qė nė afat prej tre ditėsh tė dorėzojnė propozim-zgjidhje pėr dėrgim tė ndihmės humanitare nė rajonet e Shqipėrisė tė cilat u pėrfshinė me pėrmbytjet.

Qeveria nė seancėn e sotme e miratoi edhe propozim-ligjin pėr ratifikim tė Konventės sė Kėshillit tė Evropės pėr parandalim dhe luftė kundėr dhunės ndaj grave dhe dhunės shtėpiake, e njohur si Konventa e Stambollit, me ē’rast krijohen kushte pėr njė qasje mė tė gjerė dhe mė gjithėpėrfshirėse nė luftėn kundėr dhunės.

Qeveria pėr Koordinator nacional pėr implementimin e Platformės nacionale pėr uljen e rreziqeve nga fatkeqėsitė dhe katastrofat nė Republikėn e Maqedonisė e emėroi Pavle Trajanovin.

Ministria e Ekonomisė nė seancėn qeveritare e prezantoi informatėn pėr ndryshim tė Ligjit pėr tregti nė pajtueshmėri tė iniciativės tė kompanive tė vizituara nė kuadėr tė projektit “Mėsojmė nga biznes bashkėsia”. Me informatėn, Ministria e Ekonomisė nė afat prej dy muajsh duhet tė dorėzojė Propozim pėr ndryshim tė ligjit pėr tregti pėr heqje tė kohės pėr shitje tė alkoolit dhe heqje tė kufizimit, gjegjėsisht ndalesės sė shitjes sė alkoolit nėpėr kiosqe, pėr tė cilėt do tė jepet licencė.

Qeveria e Republikės sė Maqedonisė e shqyrtoi dhe miratoi informatėn pėr nevojėn pėr mjete financiare pėr sanim tė stacioneve meteorologjike nė Demir Kapi, Shtip dhe Kriva Pallankė dhe pėr rregullim tė sistemit radar nė Gjurishte.

Nė seancėn e sotme u sollėn konkluzione me tė cilėt SHA ELEM tė mos fillojė asnjė aktivitet investues pėr projekte jashtė veprimtarisė themelore, ndėrsa projektet e pafilluara tė mos hyjnė nė programin investues pėr vitin 2018, dhe tė shihet mundėsia pėr prishjen e marrėveshjeve tė lidhura pėr tė cilat nuk filluar realizimi, nė rast se nuk ekzistojnė implikime financiare.

Ministrat nė seancė e shqyrtuan dhe miratuan informatėn pėr rikonstruksionin e hekurudhės Kumanovė – Belakovc nga korridori hekurudhor 8, me ē’rast angazhohet NP Hekurudhat e Maqedonisė menjėherė tė qaset drejtė formimit tė njėsisė pėr realizmin e projektit dhe planit tė veprimit nė tė cilin do tė theksohen tė gjitha aktivitetet pėr tejkalimin e problemeve me dinamikėn e konfirmuar dhe afatin kohorė.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.