Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Kim Jong-un kėrcėnon Amerikėn: Do ta paguani shtrenjtė!
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/12/6 2:36:31 (219 Lexime)Me gjithė tensionet e larta dhe kėrcėnimin real pėr nisjen e njė lufte nukleare, Koreja e Veriut nuk po jep asnjė shenjė tėrheqjeje, edhe pse kundėrshtari i saj mė i madh ėshtė SHBA shumė mė tė fuqishme.

Udhėheqėsi i Koresė sė Veriut, Kim Jong-un, ka vizituar njė fabrikė prodhimi gomash pasi testoi me sukses njė raketė balistike javėn e kaluar, njė vizitė, qė u duk si njė mėnyrė e ēuditshme pėr tė festuar.


Por gomat ishin pėr njė transportues gjigant raketash, TEL apo mjeti transportues dhe hedhės elektrik i raketave tė mėdha. Vizita ishte tregues se ky vend nuk ka ndėrmend tė ndalet ndaj testimit apo pėrdorimit mė tė rrezikshėm tė raketave balistike ndėrkontinentale, njė rrezik pėr vendet fqinje apo edhe mė larg, tė gjitha vendet qė Koreja e Veriut i konsideron armike.

Peniani deklaroi fitoren ndaj programit tė saj nuklear dhe ka premtuar “hakmarrje tė pamėshirshme kundėr “Presidentit tė pamend Trump”, ndėrkohė qė ka nisur stėrvitja e pėrbashkėt ushtarake ajrore SHBA–Kore e Jugut. Qindra avionė, duke pėrfshirė dy tė fshehtė, ishin pjesė e njė stėrvitjeje tė madhe tė hėnėn, kur Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut nisėn stėrvitjen mė tė madhe ajrore tė ushtrive tė tyre.

Lojėrat e luftės vijnė njė javė pasi Koreja e Veriut provoi me raketėn e saj mė tė fuqishme njė raketė balistike ndėrkontinentale, qė mund tė jetė nė gjendje tė prekė bregun lindor tė Shteteve tė Bashkuara.

Stėrvitja pesėditore ka pėr qėllim tė pėrmirėsojė aftėsitė luftarake ajrore tė aleatėve nė kohė lufte, sipas Ministrisė sė Mbrojtjes sė Koresė sė Jugut. Forcat Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara kanė dėrguar pajisje tė mėdha strategjike ushtarake, qė pėrfshijnė gjashtė avionė luftarakė F-22 dhe 18 avionė F-35, pėr stėrvitjen vjetore nė gadishullin korean.

Rreth 12,000 ushtarakė amerikanė po marrin pjesė nė kėtė stėrvitje. Disa media vendase raportojnė se bombarduesit B-1B, gjithashtu, do tė bashkohen me stėrvitjet ajrore, por zyrtarėt nuk e kanė konfirmuar kėtė.

Mediat shtetėrore tė Koresė sė Veriut thanė se stėrvitja e pėrbashkėt e shtyn gadishullin korean nė prag tė luftės bėrthamore dhe se kjo ėshtė provė se SHBA po pėrgjėrohet pėr njė konflikt bėrthamor. Zyrtarėt nė Korenė e Veriut thanė se “Pheniani do tė konsiderojė seriozisht kundėrmasat ndaj stėrvitjes dhe SHBA e Koreja e Jugut do ta paguajnė shtrenjtė provokimin e tyre.”

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.