Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Zaev, Xhaferi, Gruevski dhe Ahmeti mbrėmė kanė qenė mysafir tek Ivanovi
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/12/1 1:51:44 (638 Lexime)Kryeministri Zoran Zaev, kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dhe liderėt e VMRO-DPMNE-sė, Nikolla Gruevski dhe BDI-sė, Ali Ahmeti, mbrėmė kanė pasur takim te presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov, kumtojnė nga Kabineti i presidentit, njofton Portalb.mk.

Sipas kumtesės, takimi ėshtė realizuar nė vilėn “Vodno” si rezultat i bisedimeve tė filluara paraprakisht.


Pėr takimin e mbrėmshėm kumtohet se “janė kėmbyer mendime pėr ndodhitė aktuale nė Republikėn e Maqedonisė dhe ėshtė diskutuar pėr zgjidhje qė tė dilet nga gjendja momentale tė tensionuar nė shtet, ndėrkaq e cila ka shkaktuar shqetėsim te qytetarėt.

“Bashkėbiseduesit janė pajtuar se ėshtė e patjetėrsueshme qė tė gjithė aktorėt nė shoqėri duhet tė jenė nė drejtim tė ndėrtimit tė konsensusit pėr dialog nacional, nė funksionimin e qetėsimit dhe normalizimit tė proceseve politike, si bazė pėr vazhdimin e prioriteteve reformuese tė Maqedonisė. Pėr ēėshtjet tė cilat kanė shkaktuar interes nė kėtė takim, bisedimet do tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen”, thuhet nė kumtesėn e presidentit.

Kuvendi i Republikės sė Maqedonisė sot do ta mbajė mbledhjen e 25-tė pėr heqjen e imunitetit pėr gjashtė deputetėt e koalicionit tė VMRO-DPMNE-sė, pėr shkak tė paraburgimit pėr ngjarjet e 27 prillit nė Parlament. Pėr heqjen e imunitetit nevojitet shumicė e thjeshtė prej 61 votave.

Me kėtė do tė pėrfundojė procedura e paraparė me Rregulloren e Kuvendit dhe Kushtetutės pėr heqjen e imunitetit tė deputetit pėr Kėrsto Mukovski, Johan Tarēullovski, Zhaklina Peshevska, Ljuben Arnaudovski, Ljupēo Dimovski dhe Sasho Vasilevski.

Ėshtė e qartė se Kuvendi do t’ua heqė imunitetin deputetėve, por edhe pėrkundėr kėsaj, ata, sipas legjislaturės dhe Kushtetutės, do tė mbeten nė funksionin e deputetit derisa aktvendimi i mundshėm i Gjykatės penale nuk bėhet i plotfuqishėm dhe nėse deputeti ėshtė i dėnuar pėr vepėr penale pėr tė cilėn ėshtė caktuar dėnim me burg nė kohėzgjatje prej sė paku pesė viteve.

Mbledhjen e Parlamentit pėr heqjen e imunitetit, spikeri Talat Xhaferi e caktoi pasi qė dje Komisioni pėr Ēėshtje tė Rregulloreve dhe tė Mandatit dhe Imunitetit me votim individual vendosi t’ua heqė imunitetin gjashtė deputetėve tė VMRO-DPMNE-sė. Nė mbledhje morėn pjesė deputetėt e LSDM-sė, si dhe disa nga BDI dhe BESA. Tė zgjedhurit e popullit nga grupi i deputetėve tė VMRO-DPMNE-sė, si dhe deputetėt pėr imunitetin e tė cilėve u debatua, edhe pse tė ftuar, nuk morėn pjesė nė mbledhje.


I vetmi qė foli nė mbledhje ishte deputeti Aleksandar Kiracovski nga LSDM, i cili shkurtimisht vlerėsoi se ngjarjet e 27 prillit ishin sulm ndaj demokracisė dhe rendit kushtetues tė vendit dhe tentativė pėr rrezikimin e jetės sė deputetėve nga opozita e atėhershme. Institucionet e Republikės sė Maqedonisė, sipas tij, kanė detyrė ta zbardhin kėtė rast pėr tė mos u pėrsėritur mė asnjėherė. Situata, shtoi ai, ėshtė shumė e pastėr, faktet janė tė dukshme, argumentet janė mė tė mėdha se tė gjithė ne.

Grupi i deputetėve tė VMRO-DPMNE-sė doli me kumtesė nė tė cilėn thekson se vendimi i Komisionit pėr Ēėshtje tė Rregulloreve dhe tė Mandatit dhe Imunitetit nuk ėshtė bazuar nė fakte dhe argumente, por nė dėshirėn pėr revanshizėm politik tė LSDM-sė dhe ndaj deputetėve tė VMRO-DPMNE-sė dhe koalicionit, por edhe ndaj shumė qytetarėve.

Ambasadori amerikan nė Maqedoni, Xhes Bejli deklaroi se fajtorėt pėr dhunėn nė Kuvendin e RM-sė mė 27 prill duhet tė pėrgjigjen, por se duhet tė respektohet edhe presumcioni i pafajėsisė.

Gjashtė deputetėt janė pjesė e 36 personave tė cilėt Prokuroria Themelore Publike i ndjek pėr “rrezikim terrorist tė rendit kushtetues dhe sigurisė”, lidhur me ngjarjet e 27 prillit tė kėtij viti nė Kuvendin e Republikės sė Maqedonisė.


/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.