Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Rajoni : Burg pėrjetė pėr “kasapin e Ballkanit” Ratko Mlladiē
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/11/22 5:23:26 (231 Lexime)Gjykata e Hagės dha sot njėrin prej vendimeve mė tė pritura tė saj, atė pėr komandandin e ushtrisė serbo-boshnjake, Ratko Mladiē, njeriu qė u kthye nė njėrin prej tė arratisurve mė tė kėrkuar tė botės, pėrpara se tė bėnte llogaritė me drejtėsinė, transmeton TCH.
Mladiē u shpall fajtor pėr krime lufte dhe krime tė tjera kundėr njerėzimit dhe pėr gjenocid pėr rolin e luajtur nė masakrėn e Srebrenicės, akuza kryesore nė kėtė proces.


Para se gjykata tė shprehej pėr vendimin e saj, u detyrua qė tė pėrjashtojė nga salla Ratko Mladiēin, i cili protestoi dhe pėrmes avokatit tė tij kėrkoi shtyrjen e vendimit pėr arsye shėndetėsore, kėrkesė qė u rrėzua nga gjykata.
“Roli i tė akuzuarit provohet se ka qenė thelbėsor dhe domethėnės nė kryerjen e krimeve tė ndodhura, krime qė pa kėtė rol nuk do tė kishin ndodhur nė kėtė masė. I akuzuari ishte nė dijeni dhe ka nxitur krimet kundėr kroatėve dhe boshnjakėve”, argumentoi gjykata.
I ashtuquajturi “kasapi i Ballkanit” u pėrball kėtė tė mėrkurė me gjykimin pėr masakrėn mė tė madhe nė Europė qė prej Luftės sė Dytė Botėrore. Mbi tė rėndonin akuzat e gjenocidit nė Srebrenicėn e vitit 1995, gjenocidit nė 6 komuna tė tjera boshnjake nė vitin 1992, persekutimin e boshnjakėve dhe kroatėve nė tė gjithė Bosnje-Hercegovinėn, terrorizimin e banorėve tė Sarajevės me fushatėn e bombardimeve dhe goditjeve me snajper, si dhe pėr marrjen peng tė personelit tė OKB-sė.
Mladiē u arrestua nė vitin 2011 pas mė shumė se 15 vitesh arrati. Rreth 300 vetė janė ulur nė bankėn e dėshmitarėve gjatė procesit tė tij, e gjykatės sė OKB-sė nė Hagė iu paraqitėn gati 10 mijė prova.
150 pėrfaqėsues tė viktimave tė luftės nė Bosnje mbėrritėn nė Hagė qė njė ditė pėrpara, nė pritje tė vendimit pėr drejtėsi.
Tė pranishėm ishin edhe i biri i Mladiēit dhe disa zyrtarė serbo-boshnjakė, por ata qėndruan nė njė zonė tė shkėputur. Pavarėsisht mizorive, pėr tė cilat ėshtė drejtpėrdrejtė pėrgjegjės, gjenerali famėkeq vazhdon tė shihet me admirim nga njė pjesė e serbėve.
Vet presidenti serbo-boshnjak, Milorad Dodik, i cili dėshmoi nė gjyq tė martėn, u shpreh njė ditė mė parė se Mladiē e drejtoi me profesionalizėm dhe patriotizėm ushtrinė serbo-boshnjake gjatė luftės, e shtoi se pavarėsisht tė gjithave, ai mes serbėve mbetet njė legjendė.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.