Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : A duhet ta mbulojmė kamerėn e kompjuterit? Ekspertėt japin pėrgjigje
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/11/6 1:35:01 (238 Lexime)Kamera e laptopit ose celularit tuaj mund tė jetė mjaft e nevojshme pėr ju, por njė numėr i habitshėm ekspertėsh pajtohen se mbulimi i kamerės sė laptopit, ėshtė njė nga mėnyrat mė tė mira pėr tė mbrojtur privatėsinė tuaj.

Vitin e kaluar, njė foto e Mark Zuckerberg u bė virale, pasi njė pėrdorues i Twitter vuri re se themeluesi i Facebook kishte mbuluar gjithashtu kamerėn dhe mikrofonin e kompjuterit tė tij. Dy muaj mė vonė, drejtori i FBI, James Comey pranoi se tė gjitha zyrat nė qeverinė amerikane gjithashtu mbulojnė kamerat e tyre.


“Tek tė gjitha zyrat qeveritare qė ju do shkoni, do shikoni se ne tė gjithė kemi gjėrat e vogla tė kamerės qė rrinė nė krye tė ekranit. Tė gjitha kanė njė kapak tė vogėl qė mbyllet mbi to”. Ju duhet ta bėni kėtė nė mėnyrė qė njerėzit qė nuk kanė autoritet tė mos ju shohin, unė mendoj se kjo ėshtė njė gjė e mirė, tha shefi i FBI.

Por, duke supozuar qė ju nuk jeni spiun ose shefi ekzekutiv i njė kompanie shumė miliardėshe, a duhet tė shqetėsoheni pėr dikė qė mund tė spiunojė nėpėrmjet kamerės sė laptopit tuaj?

Pėrgjigjja, sipas shumė ekspertėve, ėshtė po.

Nė vitin 2013, njė haker i tha BBC Radio 5 Live se aksesi nė kamerėn e njė gruaje kushton rreth njė dollar dhe se ai kishte hakuar deri tani rreth 500 kompjutera. Njė vit mė pas, njė uebsajt voyeurist u shfaq nė internet, duke shfaqur imazhe tė drejtpėrdrejta nga mijėra web cameras, tė vendosura nė 250 vende tė botės.

Siē doli, pronarėt e kėtyre kamerave kishin bėrė tė njėjtin gabim tė thjeshtė, ata kurrė nuk ndryshuan fjalėkalimin e paracaktuar tė pajisjes. Tė mbuloni kamerėn tuaj ėshtė njė gjė super e lirė dhe e lehtė pėr t’u bėrė, dhe ėshtė gjėja mė e zgjuar dhe e sigurt qė mund tė bėni.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.