Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : BE-ja rikthen vizat pėr Ballkanin – procedurat e reja pėr Schengen
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/10/23 6:40:00 (1125 Lexime)Nė tė ardhmen, qytetarėt e vendeve tė Ballkanit Perėndimor do tė duhet tė kėrkojnė autorizim nga organet relevante tė BE-sė pėr tė udhėtuar nė tė ashtuquajturėn zonė Schengen.

Aplikimi do tė kėrkojė plotėsimin e njė formulari dhe pėrgjigja e BE-sė do tė arrijė brenda 72 orėsh.

Atyre qė mendohet se rrezikojnė sigurinė e BE-sė, do tu mohohet ky autorizim, shpjegohet nė propozimin pėr krijimin e sistemit tė ri tė Autorizimit tė Udhėtimit tė BE-sė (ETIAS).


Komiteti i Parlamentit Evropian (PE) pranoi kėtė propozim mė 19 tetor dhe pas miratimit nga organet pėrkatėse, do t’i dėrgohet Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė pėr miratim.

Sipas propozimit, qytetarėt e Ballkanit Perėndimor qė nuk kanė nevojė pėr viza pėr tė udhėtuar nė “zonėn Shengen” do tė duhet tė paguajnė 10 euro pėr autorizimin, i cili do tė mbulojnė tre vjet udhėtim ose derisa t’u skadojė pasaporta.

Personave mė tė rinj se 18 vjeē dhe mė tė vjetėr se 60 vjeē, nuk do tė kėrkohet tė paguajnė kėtė pagesė, pėrshirė kėtu edhe anėtarėt e familjes sė qytetarėve tė BE-sė apo studentėt.

Zėdhėnėsi i Parlamentit Evropian tha e gjithė procedura duhet tė jetė e plotė deri nė fund tė vitit dhe pastaj vendimi pėrfundimtar pėr sistemin e ri do tė bėhet nga Kėshilli i Ministrave.

Por, procedura ėshtė komplekse, shpjegoi Estefania Narrillos, dhe sistemi mund tė hyjė nė fuqi nė tė paktėn dy vjet.

Formulari elektronik i aplikimit pėr udhėtime nė zonėn Shengen do tė kontrollohet automatikisht falė bazave tė tė dhėnave tė BE-sė, duke pėrfshirė Sistemin Informativ tė Shengenit (SIS), Sistemin Hyrės-Daljes dhe bazat e tė dhėnave tė Europolit dhe Interpolit.

Kėto masa vijnė “pėr tė kontrolluar nėse njė pasaportė ishte humbur apo vjedhur ose nėse ekziston njė urdhėr arresti pėr personin qė aplikon, “u shpjegua nė propozimin.

Komisioni Evropian theksoi se ka 60 vende bė botė, shtetasit e tė cilėve nuk kishin nevojė pėr viza pėr tė hyrė nė BE dhe pritet qė 39 milionė tė huaj do tė kalonin kufijtė e Shengenit nė vitin 2020.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.