Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Ekskluzive: Pas zgjedhjeve vjen rikonstruimi i qeverisė, Aleanca dhe Besa marin katėr ministri
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/10/18 5:24:07 (312 Lexime)
Pas zgjedhjeve lokale, qė po sjellin ndryshim tė madh nė skenėn politike nė Maqedoni, pritet edhe rikonstruim qeveritar, njoftojnė burime tė sigurta nga qeveria pėr Gazetėn Lajm. Sipas kėtyre burimeve, “Aleanca me Besė”, si blloku mė u madh politik qė ka mbi 30 mijė vota shqiptare mė shumė se BDI-ja, do tė udhėheqė numrin mė tė madh tė ministrive shqiptare. Ky koalicion i sapo formuar pritet tė drejtojė katėr resore ministrore, kurse BDI-sė do t’i mbeten tri ministri, njėra prej tė cilave do tė jetė pa resor.


Diplomatė tė vendeve perėndimore nė Shkup thonė pėr Gazetėn Lajm se pas zgjedhjeve lokale kryeministri Zoran Zaev nuk do tė jetė mė i varur nga votat e BDI-sė, sepse sė paku pesė deputetėt nga koalicioni i VMRO-sė janė tė gatshėm menjėherė tė kalojnė nė bllokun e LSDM-sė.

“Zaev tani ka pozicion shumė mė komot dhe nuk i nevojitet mė BDI-ja pėr tė krijuar shumicėn qeveritare. Prandaj nuk do tė jetė i interesuar tė injorojė vullnetin e shqiptarėve, qė tani bindshėm ėshtė nė anėn e koalicionit Besa-Aleanca. Pėr kėtė arsye partner kryesor pas zgjedhjeve do ta ketė Aleancėn dhe Besėn”, theksojnė kėto burime diplomatike.Sipas tyre edhe pse tani mund tė bėjė koalicion vetėm me Aleancėn e Shqiptarėve dhe Besėn, Zaev do tė jetė i interesuar qė nė qeveri tė jenė edhe BDI e PDSH, sepse nė rast tė njė referendumi eventual pėr ēėshtjen e emrit nevojiten votat e gjithė shqiptarėve. Nė rast se BDI mbetet nė qeveri, PDSH-sė pritet t’i ofrohet njė ministri, e nėse BDI vendos tė dalė, PDSH mund tė fitojė dy ministri.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.