Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : Historia e trenit tė vjetėr tė Kėrēovės nga Ilmi Veliu
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/10/11 5:31:56 (1062 Lexime)Historia e trenit dhe hekurudhės sė vjetėr eshtė e lidhur ngushtė me shqiptarėt e Kosovės, ose si qė prezentohen vetė ata-Kosovarėt. Gjatė Luftės sė -I- Botėrore,1914-1918,gjysma e Kosovės mbetet nė Austrohungarinė dhe gjysma tjetėr bashkė me Iliridėn nėn Bullgarinė. Qė tė dėrgohen armė dhe municione ne frontin e Selanikut, bullgari vendos te ndertoi hekurudhėn Shkup Ohėr.


Nga Gostivari deri nė Kėrēovė, hekurudha ka kaluar nėpėr malin e thatė dhe shkėmborė qė quhet Bukoqė dhe pėr ndertimin e kėsajė pjese tė hekurudhės kan sjellur kosovarė tė zėnė robė nga bullgari. Nė vitin 1917 pėrfundon hekurudha dhe lėshohet treni, por kjo hekurudhė nuk arrin ti ndihmoi Frontit tė Selanikut dhe eshtė e mbjellur me eshtrat e mijėra kosovarėve, qė kan punuar pa ngrėnė e pa pirė dhe jėnė sėmuar nga sėmundja e tifos e qė bullgarėt i kan djegur me zjarr. Popullata vėndase e Zajazit, Berikovės, Qafės, Prapadishtit, Tuhinit, Jagollit, Haranjellit, Serbicės....dmth atje ku ka kaluar hekurudha, ekan pasur pėr detyrė tu jepnin bukė, por jo aqė sa tė ngiheshin ata tė gjorit por sa tė mbanin shpirtin. Nėse dikush ka tentuar qė dikujt ti jepte buk fshehurazi, ushtari bullgarė e ka vrarė edhe kosovarin po edhe kėrēovarin qė eshtė munduar fshehurazi ti jepte buk dikujt. Pleqtė vendas qė nuk jetojnė mė mė kan treguar se nė rrethinat e kėtyre fshatrave qė i pėrmenda ka varreza te shumta tė kosovarėve qė vendasit i kan varrosur dhe nuk kan lėnė qė bullgarėt ti hudhnin ne zjarr. Ky pra ishte shkaku i manifestimit pėrkujtimorė qė u organizua te treni i vjetėr,qė ne si kėrēovarė e pėrkujtuam 100 vjetorin e kėsajė tragjedie tė madhe tė kosovarėve.
Historia e lidhur me trenin e vjetėr vazhdon edhe pas luftės. Tė njejtin tren e kan pėrdorur edhe kaēakėt kėrēovarė gjatė viteve 1920-1930; Sadin Selmani, Kalosh e Lazam Dan Zajazi, Islam Garana, Halil Braēani,etj....
Edhe gjatė Luftės sė II Botėrore e kan pėrdorur tė njejtin tren dhe tė njejtėn hekurudhė.....edhe Rexhė e Mefail Zajazi, Begzat Vuli,Mefail Mehmedi e Halim Mangupi.
Pas vitit 1950, numėr i madh i kėrēovarėve punsohen nė kėtė hekurudhė dhe te ky tren. Jeton ende makinisti i kėtij treni, Qamil Saliu ose si qė njihej nė popull-Qamili i Smalit nga Llapkidolli i cili ka mbi 90 vjet.
Ka njerėz shumė tė ditur qė mund tė mė thonė se ēka tė duhet treni, ose treni nuk eshtė i yni....si qė mė kan kritikuar dhe thėnė se ēka tė duhet Skėnderbeu, Nėnė Tereza, manastiri te Kėrrnia nė jug tė Kėrēovės qė ėshtė gjysma xhami e gjysma kishė, e shumė e shumė sende tjera qe ne nuk u dalim zot dhe lejojmė qė tė na i marrin te tjerit shkruan Ilmi Veliu transmeton kercova.net


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.