Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Ushqimet qė pėrmirėsojnė shikimin
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/8/14 6:54:39 (378 Lexime)


Disa nga to janė tė zakonshme nė kuzhinėn e secilit. Me rėndėsi ėshtė qė ushqimet tė jenė tė pasura me vitamina, acide yndyrore dhe antioksidantė.

Vezėt

Vezėt mund t’iu sjellin pėrfitime tė shumta shėndetėsore veēanėrisht pėrmirėsimin e shikimit tuaj. Ato pėrmbajnė kanė acide yndyrore omega-3 tė cilat janė pėrgjegjėse pėr luftimin e problemeve tė ndryshme tė syve.


Perimet me gjethe tė gjelbra

Bėni kėto perime pjesė tė rutinės suaj tė pėrditshme. Sytė kanė nevojė pėr vlera ushqyese qė ia ofrojnė kėto perime.

Nė perimet e gjelbra do tė gjeni vitamina tė ndryshme si; Vitaminė A, B-12, C dhe minerale kalciumi, qė sytė kanė nevojė pėr tė parė mė mirė. Disa nga ushqimet qė mund tė pėrfshini nė dietėn tuaj janė: spinaqi, lakra, lulelakra.

Peshku

Peshku ėshtė njė nga ushqimet shumė tė rėndėishme pėr sytė. Ka sasi tė mėdha tė acideve yndyrore omega-3 tė cilat janė tejet tė dobishme.

Hulumtime tė mėtejshme kanė zbuluar se peshku pėrmban vitamina A dhe D, tė cilat luajnė njė rol kritik nė mbajtjen e retinės sė syrit tė shėndetshme.

Ēokollata e zezė

Ekspertėt zbuluan se ēokollata pėrmban antioksidantė dhe substanca tė tjera tė quajtura flavonoid qė mund tė ndihmojnė syrin tė funksionojė mė mirė.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.