Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : Kėrēova mes konsensusit dhe pėrēarjes !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/8/12 1:20:16 (620 Lexime)Nė zgjedhjet lokale tė 15 tetorit pėrsėri pritet tė rrezikohet vota shqiptare nė komunat etnikisht tė pėrziera, sidomos nė komunat si Kėrēova, Struga, Dollneni, Ēashka, Bėrvenica, ndėrsa nė votat pėr kėshilltarė shkon edhe mė tej rreziku nė komunat si Dibra, Kumanova, Gazi Baba apo Ēairi, shkruan gazeta KOHA. Sa i pėrket interesave strategjike shqiptare, mė kryesorja mbetet Kėrēova, pėr tė cilėn aktualisht nė opinionin publik ka zėra se do tė dilet me kandidat tė vetėm nga tė gjitha partitė shqiptare, si kandidat konsensual. Por nė terren konkretisht tė gjitha indikacionet janė se partia me mė shumė gjasa reale qė tė merr pėrsėri kryesimin e Kėrēovės ėshtė pėrsėri BDI, ndėrkaq kandidati mė serioz i kėsaj partie mbetet kryetari aktual Fatmir Dehari.

I njėjti flitet sė pėrveē mbėshtetjes partiake gėzon njė mbėshtetje tė fortė edhe nga lobi shqiptar nė SHBA dhe nė shtetet e Evropės Perėndimore, i cili nė zgjedhjet e fundit ishte kyē qė shumė mėrgimtarė tė vijė nė Kėrēovė dhe t’ia sigurojnė fitoren Deharit nė rrethin e dytė zgjedhor. Por tani, pėr dallim nga katėr vite mė parė, gjėrat janė krejt ndryshe. Mbi tė gjitha, fragmentarizimi i subjekteve dhe ambiciet e partive shqiptare dallojnė nga katėr vite mė parė.
Nga Bashkimi Demokratik pėr Integrim nuk e pėrjashtojnė mundėsinė pėr njė kandidat tė pėrbashkėt nė Kėrēovė. “Ende nuk kanė filluar bisedimet nė kėtė temė, por nuk pėrjashtojmė mundėsinė pėr bashkėpunime nė zgjedhjet lokale”, tha shkurt pėr gazetėn KOHA Bujar Osmani. Ndėrkaq anėtari i kryesisė qendrore, deputeti Xhevat Ademi ėshtė mė i prerė dhe konkret. Ai thotė se BDI pret mbėshtetje nga subjektet tjera shqiptare dhe nga organizatat joqeveritare pėr kandidaturėn e Fatmir Deharit. Deputeti Ademi pėr Fatmir Deharin thotė se ėshtė i vetmi qė mund tė garantojė fitore karshi palės maqedonas nė kėtė komunė. “Presim tė gjitha subjektet politike shqiptare, organizatat joqeveritare dhe asociacionet tjera ta pėrkrahin kandidaturėn e Fatmir Deharit. Me kėtė do tregonin se janė tė interesuar dhe tė gatshėm tė pėrkrahin kandidatin e vetėm qė garanton fitore kundėr palės maqedonase”, theksoi pėr gazetėn KOHA deputeti Xhevat Ademi, duke shtuar se “ēdo gjė tjetėr do tė ishte vetėm dėmtim i opsionit shqiptar pėr Kėrēovėn”. Por se sa do tė jetė konsensual kryetari aktual Fatmir Dehari pėr partitė tjerė, si person partiak, mbete tė shihet. Nga ana tjetėr, qė tani lėvizja BESA ėshtė kundėr kandidimit tė personave partiak nė komuna tė cilat rrezikojnė tė mos drejtohen nga shqiptarė nė qoftė se nuk bėhet unifikimi i votės. Nga kjo Lėvizje theksojnė se janė tė gatshėm tė pėrkrahin njė kandidat qė jo vetėm nuk ėshtė person partiak, por edhe qė ėshtė unifikues dhe profesional. “Lėvizja BESA pėr dallim nga partitė e tjera politike, ka qenė dhe ėshtė konsekuente nė qėndrimin se Kėrēovės i duhet njė kandidat jopartiak, i vendosur me konsensus nga tė gjithė faktorėt relevantė nė Kėrēovė. Shpresojmė qė Kėrēova kėsaj radhė do tė drejtohet nga njė kandidat i cili ėshtė profesionalisht i pėrgatitur, jopartiak dhe unifikues dhe i cili do t’i ēlirojė kėrēovarėt nga frika e ndėshkimit nga militantė tė ndryshėm politikė”, thotė pėr gazetėn KOHA, Faton Fazliu, nga Lėvizja BESA. Ndėrkaq, nga ASH shprehen tė vendosur qė kryetari i Kėrēovės tė ngelet edhe mė tutje shqiptar dhe se duhet tė reflektojė konsensus dhe unitet dhe tė jetė i pranueshėm nga tė gjitha forcat politike. “Pėr kėtė do tė vendosė Kryesia Qendrore, Kryetari dhe Dega e LR-PDSH-sė nė Kėrēovė. Jemi tė vendosur qė kryetari i Komunės sė Kėrēovės tė ngelet edhe mė tutje shqiptar. I njėjti duhet tė reflektojė konsensus, unitet dhe te jetė i pranueshėm nga te gjitha forcat politike shqiptare. Nė tė gjitha komunat ku kėrkohet vota shqiptare pėr tė fituar njė kandidat shqiptarė jemi tė gatshėm tė japim kontributin tonė politik dhe kadrovik”, theksoi pėr gazetėn KOHA Flakron Bexheti, anėtar i kryesisė qendrore tė LR-PDSH-sė dhe zėdhėnės i partisė. Nė funksion tė matematikave pėr zgjedhjet lokale ėshtė edhe fati i koalicionit nga zgjedhjet parlamentare-Aleanca pėr shqiptarėt. LR-PDSH kėto ditė pritet tė merr vendimin nga Gjykata e Tetovės pėr ndėrrimin e emrit tė partisė, konkretisht nga LR-PDSH qė e ka tani, nė Aleanca pėr Shqiptarėt. Por sa i pėrket partive tjera, UNITETI dhe RDK, mbetet diskutabile nėse do t’i bashkėngjiten partisė ASH. Sipas informatave jozyrtare tė gazetės KOHA, nėnkryetari i Unitetit Zulfi Adili, me mbi 80 % tė strukturave tė kėsaj partie do t’i bashkėngjiten ASH-sė. Por ky kjo lėvizje ėshtė kundėrshtuar nga kryetari i partisė Gėzim Ostreni dhe rrethit tė bashkėpunėtorėve tė tij, tė cilėt mund t’i vazhdojnė aktivitetet e partisė sė UNITETI-it. Edhe RDK e Vesel Memedit ka dalė kundėr shkrirjes nė subjektin e ri Aleanca pėr Shqiptarėt. Ndryshe, nė zgjedhjet e fundit lokale nė Kėrēovė fitoi Fatmir Dehari nė rrethin e dytė, nė njė fushatė tė ashpėr politike me dy partitė maqedonase, VMRO dhe LSDM, tė cilat garuan sė bashku ashtu si edhe nė Strugė.

/tvgurra


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.