Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Vitaminat, mineralet dhe antioksiduesit qė pėrftojmė nga misrat e pjekur
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/8/10 4:50:00 (366 Lexime)Misri, njė produkt me shumė vlera qė mund ta pėrdorni nė gjitha vaktet e ditės suaj, pasi ka njė pėrmbajtje tė lartė nė karbohidrate dhe shumė fibra, njėsoj si buka ose ndryshe si gruri.

Shikoni se sa shumė vlera pėrmban:

1) Ėshtė njė burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiamine dhe niasin, acid pantotenik dhe ėshtė burim shumė i mirė i mikroelementeve dhe ka njė pėrmbajtje shumė tė lartė nė fibra!

2) Misri gjithashtu siguron njė pjesė tė madhe tė vlerave ditore nė acid folik, njė vitaminė shumė e rėndėsishme qė luan njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e duhur tė fetusit nė shtatzėninė pėrgjatė tremujorit tė parė.


3) Gjithashtu misri pėrmban njė vlerė shumė tė lartė antioksiduesish duke ndihmuar -nė sėmundjet tumorale – nė parandalimin e Alzheimer, – ndihmon nė uljen e inflamacionit (edeme) – dhe pėrmban Beta-Criptoksanthin, njė substancė qė hynė nė familjen e karotenoideve dhe ėshtė njė antioksidues shumė i fuqishėm, i cili na mbron nga tumori i mushkėrive, por jo vetėm – pėrmban lutein dhe zeaksanthin, dy substanca qė mbrojnė syrin nga degjenerimi makular, shkaku kryesor i humbjes sė vizionit tek tė moshuarit. Shikoni format e ndryshme qė mund tė pėrdoret!

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.