Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Boza, ja si prodhohet pija tipike e traditės shqiptare
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/8/8 6:00:00 (368 Lexime)Pėr shekuj me radhė, ajo ka qenė pija e preferuar. Ėshtė nga tė paktat made in Albania, qė i dhamė Turqisė dhe nuk e morėm prej saj.

“Kanė qenė shqiptarėt ata, qė nė kohėn e Abdul Hamitit, e sollėn bozėn nė Turqi, si njė pije tė lehtė, mė pas ata hapėn dyqanin e parė tė bozės. Kėshtu qė rimėkėmbja e shitjes sė bozės nė Turqi u bė nga shqiptarėt, mė pas ata qė vinin nga Konja bėnin shpėrndarjen e saj,”-rrėfeu nobelisti i njohur turk, Orhan Pamuk, nė njė intervistė pėr gazetaren Rudina Xhunga, ku tregon pėr herė tė parė pėr bozaxhinjtė shqiptarė.


Por, ndėrkohė qė nė shumė prej shteteve tė Ballkanit, boza vazhdon tė mbetet e pėrhapur dhe shumė e kėrkuar, nė Shqipėri janė tė paktė ata qė e prodhojnė, aq mė pak e dinė se ėshtė origjinalisht shqiptare. Kryesisht janė familjet nė Veri qė e pėrgatisin bozėn nė shtėpitė e tyre dhe mė pas e dėrgojnė nė dyqane. Kjo bėhet nė sasi tė vogėl.

Dritare.net nė kėrkim tė historisė sė bozės, gjeti njė punishte nė Tiranė, qė ėshtė Boza Pacara, punishtja e mjeshtrit Shyqyri Pacara, i cili prej mė shumė se 37 vitesh, ia ka dedikuar jetėn pėrgatitjes sė bozės.

Edvin Pacara, djali i tij, tregon sesi nė 1980 u vendos qė receta e Shyqyri Pacarės, babait tė tij, do tė ishte receta e njėsuar pėr Shqipėrinė.

“Babai im ka mbaruar shkollėn teknologjike nė 1975. Mė pas, u dėrgua nė Kukės, atje filloi punėn nė punishten e ėmbėlsirave. Qė nė atė kohė, merrej me bozėn, kadaifin, kaushat e akullores etj.. Nė ato vite, boza pėrdorej shumė, por ēdo qytet e prodhonte ndryshe. Ndaj, duke qenė se Kukėsi e ka pasur nė traditė, u bė njė konkurs, ku u zgjodh receta e Kukėsit, me tė cilėn babai mori pjesė, pėr t’u pėrdorur nė tė gjithė Shqipėrinė. Por, me rėnien e komunizmit dhe prishjen e punishteve, boza nuk po prodhohej mė nė tė gjitha qytetet e Shqipėrisė. Gjatė kėsaj kohe, babai u largua nga punishtja dhe hapi ėmbėltoren e vet, nė 1991.

Mė pas nė 2003-shin, familja ime erdhi nė Tiranė. Babai ishte i vendosur tė vazhdonte prodhimin e bozės, ndaj hapi punishten aktuale. Edhe nė atė kohė konkurrenca ishte e papėrfillshme, pasi tė gjithė e prodhonin bozėn nė kushte shtėpie. Babai ishte i pari qė e ofroi bozėn nė shishe nga fabrika, hermetike, me etiketė dhe tė gjitha sqarimet. Pra, ai solli njė standard profesional pėr shėrbimin e bozės.”
Pėrbėrėsit e recetės janė shumė tė thjeshtė, miell misri e gruri, sheqer dhe ujė. Por, receta ka njė sekret dhe ajo ėshtė pėrvoja.

“Boza pėrdoret nė shumė shtete, si Bullgaria, Maqedonia, Turqia e secila prej tyre ka recetėn e vet. Pėr shembull, boza nė Bullgari ka njė ngjyrė nė kafe, pasi bėhet me mbetjet e elbit, ose me koret e bukės. Ndėrkohė, receta qė pėrdorim ne ėshtė e gjitha shqiptare. Boza jonė ka katėr pėrbėrės kryesorė: miell misri e gruri, tė cilin e marrim nga banorėt vendas, sheqer dhe ujė.
Edhe pse ngjan e lehtė pėr t’u pėrgatitur, boza kėrkon kohėn e vet dhe nuk mund tė bėhet nga tė gjithė. Duhen mė shumė se gjashtė orė pėr t’u bėrė boza, nė fillimi pėrzihet misri, pastaj shtrydhet. Qulli qė del, duhet tė lihet pėr pak kohė e mė pas tė pėrzihet me ujin e sheqerin. Pastaj, mbushet nė shishet 0.5 dhe 1.5 litėrshe. I gjithė sekreti i recetės, qėndron te pėrvoja. Receta nuk ka ndryshuar qė nga viti 1980. Boza nuk prishet, me kalimin e kohės ajo fermentohet dhe shija e saj nuk ėshtė mė e ėmbėl.”

Vlerat ushqyese tė bozės janė shumė tė mėdha, kjo pasi pėrmban vitamina A, C, E, dhe katėr lloje vitaminash B.

“Nė Kukės, kryesisht e preferojnė tė thartė bozėn, kurse kėtu nė Tiranė e duan tė ėmbėl. Fermentimi i misrit ėshtė i mirė, pasi lėshohen enzima qė ndihmojnė tretjen, organizmin. Duke konsumuar bozėn, pėrthithen vitaminat e proteinat qė ka misri. Gjithashtu bėn normalizimin e tensionit tė gjakut. Boza ėshtė shumė e mirė edhe pėr nėnat lehona, pasi rrit prodhimin e qumshtit tek nėnat qė kanė fėmijė nė gji. Rekomandohet shumė edhe pėr atletėt, si njė pije qė jep energji,” tregon Edvini.
Mė sė shumti njerėzit e konsumojnė bozėn gjatė muajve tė verės, pėr tu freskuar. Por, siē thotė edhe Edvini, boza mund tė konsumohet gjatė gjithė vitit. Sipas tij, janė tė tė rinjtė tė cilėn nuk e dinė fare se ēfarė ėshtė boza.

“Pikat kryesore tė shpėrndarjes i kemi nė dyqane e supermarkete, jo nė bare, sepse janė tė pakta baret qė e shėrbejnė bozėn. Kjo sepse shqiptarėt janė mė tė prirur tė konsumojnė produkte tė huaja dhe jo ato vendase. Por, ka edhe nga ata tė rinj, tė cilėt nuk e njohin fare se ēfarė ėshtė boza.

Por, mė e rėnda ėshtė kur vijnė inspektorė ushqimorė e na thonė se mė ēfarė qumėshti e prodhojmė. Ėshtė qesharake, por kjo tregon sesa rėndėsi i jep shteti promovimit tė pijeve vendore. Ato janė lėnė nė hije e qeveritė pėrqendrohen mė tepėr te eksporti.

Receta jonė e bozės, qė ėshtė jo vetėm njė recetė 100% shqiptare, por edhe e pranuar nga tė gjithė, si receta e unifikuar e bozės, nuk ėshtė e patentuar. Ne personalisht nuk e bėjmė dot, pasi kushton shumė,”- thotė me keqardhje djali i mjeshtrit tė bozės.

Duhet mbajtur mend, boza ėshtė njė pije tipike shqiptare.

Nga: Dritare.net


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.