Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Europa nė alarm, pritet pėrkeqėsim i situatės nga i nxehti !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/8/4 6:13:56 (246 Lexime)Vala e tė nxehtit afrikan qė ka pėrfshirė Mesdheun ditėt e fundit ka detyruar autoritetet nė shumė vende tė lėshojnė paralajmėrime pėr rreziqet nga temperaturat e larta, transmeton Top Channel.

Italianėt e kanė pagėzuar si Lusiferi tė nxehtin qė ka shkaktuar ngritjen e alarmit tė kuq nė shumė qytete, pėrfshirė Romėn, Firencen dhe Venecian nė Itali. Turistėt nė qytetin e pėrjetshėm shfrytėzuan shatėrvanėt e shumtė tė Romės pėr tu freskuar, ndėrsa termometri shėnoi 41 gradė celsius. Nė ishullin popullor tė Sardenjės mėrkuri preku 42 gradėt.


Autoritetet franceze ngritėn alarmin portokalli, i dyti mė i lartė pasi juglindja e vendit dhe ishulli i Korsikės u prekėn nga temperatura mbi 40 gradė celsius. Shėrbimet zjarrfikėse po qėndrojnė nė gjendje gadishmėrie, njė javė pasi flakėt pėrfshinė pjesė tė ishullit nė Mesdhe.

Temperatura rekord janė shėnuar gjithashtu nė Spanjė, Kroaci e Portugali. Sipas ekspertėve, situata pritet tė pėrkeqėsohet edhe mė shumė javėn tjetėr, kur disa rajone do tė preken nga vala mė e fortė e tė nxehtit pėr kėtė verė. Autoritetet i bėjnė thirrje nė veēanti tė moshuarve, fėmijėve dhe personave me probleme shėndetėsore tė konsumojnė sa mė shumė lėngje, tė qėndrojnė nė shtėpi nė orėt e pikut, tė mbajnė veshje tė holla e tė qėndrojnė tė freskėt.

Edhe pse ėshtė e vėshtirė tė sigurohen tė dhėnat e sakta, i nxehti mendohet tė jetė pėrgjegjės pėr qindra vdekje, veēanėrisht mes tė moshuarve e atyre qė vuajnė nga ndonjė sėmundje. Zyra Qendrore e Statistikave nė Holandė vlerėson se mesatarisht 200 holandezė mė shumė do tė vdesin ēdo javė nga vala e tė nxehtit, njė rritje me 10% kjo.

Vala e tė nxehtit nė vitin 2003 mendohet tė ketė shkaktuar 70 mijė raste vdekjesh nė Francė e vende tė tjera europiane.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.