Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Ja sa miliona euro do t’i kushtojnė zgjedhjet lokale Maqedonisė
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/8/4 1:31:52 (215 Lexime)Maqedonia nė tetor do t’i nėnshtrohet sėrish procesit tė zgjedhjeve tė cilat do tė jenė lokale dhe tė rregullta, me ē’rast pritet qė Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, me 6 gusht t’i shpall ato, ndėrkaq deputetėt do tė jenė nė pushim prej me 8 deri me 25 gusht.

Nga KSHZ bėjnė tė ditur pėr Portalb.mk qė kanė filluar pėrgatitjet pėr kėtė proces zgjedhor dhe thonė qė sipas praktikės shuma e kėtyre zgjedhjeve do tė sillet rreth 3 milion euro.


Gjė qė duke pasur parasysh borxhin e madh financiar nė tė cilin gjendet Maqedonia, ky proces do e rrit dhe ndikon tė njėjtin, por siē vlerėson profesoresha universitare nė degėn e ekonomisė, Shenaj Haxhimustafa pėr Portalb.mk, zgjedhjet lokale janė njė proces i cili domosdo duhet tė bėhet.

“Nė fakt ato vonohen duke pas parasysh qė ato organizohen ēdo katėr vite, por pėr shkak tė kushteve nė tė cilat ndodhej vendi nė atė periudhė kohore, ato u shtyn. Kostot e zgjedhjeve do tė ndikojnė normal nė borxhin qė tani mė ka shteti, por ne kemi pas kosto qė nė fakt nuk ėshtė dashur asnjėherė tė bėhen tė cilat kanė rrit borxhin dhe nuk kanė pasur asnjė pasoj pozitive nė afat tė gjatė. Tani duhet tė mendohet se si t’i harxhojmė paratė nė mėnyrė qė ato tė japin produktivitetin mė tė lartė, mendoj se kjo Qeveri e ka atė nė vendin e par qė ta bėn dhe normal qė kėto harxhime qė janė bėrė viteve tė fundit normal qė ndikojnė se sa komoditet kjo qeveri do tė ketė qė ta bėn atė po do tė shohim”, tha pėr Portalb, Haxhimustafa.

Ajo gjithashtu shtoi se kėto zgjedhje duhet tė organizohen nė mėnyrė racionale dhe jo tė tejkalohet kostoja e paraparė.

“Nėse rritet ekonomia dhe investime do tė ketė ndryshime shumė tė mėdha dhe do tė rritet buxheti dhe kėshtu do tė mund tė realizohen projekte tė ndryshme dhe tė rriten tė ardhurat. Zgjedhjet duhet tė organizohen nė mėnyrė racionale dhe jo tė teprohet nė kostot, dihet pėrafėrsisht sa janė harxhimet. Ato edhe janė tė planifikuara nė rebalancin e buxhetit, kėshtu qė kjo ėshtė parashikuar edhe nė borxhin e shtetit”, shtoi Haxhimustafa.

Ndėrkaq partitė politike nė Maqedoni tashmė kanė intensifikuar aktivitet partiake nė terren dhe thonė janė tė gatshme tė futen nė garė zgjedhore.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.