Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Zvicra jep mbi 6 milion franga qeverisė qė tė punėsoj tė rinjė, ku janė shqiptarėt!
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/21 7:25:32 (472 Lexime)


Me 6,25 milion franga,grant tė siguruar nga Zvicrra,nė katėr vitet e ardhėshme nė Maqedoni duhet tė hapen mbi 2.000 vende pune dhe tė rriten tė ardhurat e pastra pėr 1,5 milion euro. Tė mbi 1.000 ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme. Projekti me metodologji pėr zhvillim sistemor tė tregut plotėsohet me programet ekonomike tė Qeverisė tė orientuara ka rritja e rritjes ekonomike dhe punėsimit.


Projekti me metodologji pėr zhvillim sistemor tė tregut plotėsohet me programet ekonomike tė Qeverisė tė orientuara kah rritja e rritjes ekonimike dhe punėsimit,futjes sė inovacioneve,zhvillimit tė pėrshpejtuar tė teknologhisė dhe pėrmirsimit tė konkurrencės tė kompanive tė Maqedonisė, tha z.vKryeministri pėr qėshtje ekonomike Vlladimir Peshevski,gjatė nėnshkrimit tė sotėm tė memorandumit pėr bashkpunim nė programin me U.D Ambassador e Zvicrrės nė Maqedoni Katerin Shtoker.

Peshevski theksoi se fokus tė veēantė, sikurse edhe nė masat tjera tė cilat i zbaton Qeveria, do tė vendoset edhe nė pėrmirsimin e mundėsive pėr punėsim tė personave tė ri dhe femrave – Qasja jonė integruese kah pėrforcimi i ekonomisė sė Republikės sė Maqedonisė po jep rezultate tė shkėlqyeshme .

Kjo dėshmohet me krijimin e mbi 150.000 vendeve tė reja tė punės nė tetė vitet e kaluara dhe uljes sė papunėsisė e cila pėr momentin ėshtė nė nivel rekord tė ulėt prej 25,5 pėrqind, tha zv. Kryeministri Peshevski.

Eklselenca e saj, Ambasadorja Shtoker , shtoi se tregu i punėsimit ėshtė njė ndėr programet kyēe tė cilės i japin rėndėsi nė kėtė faze qė do tė zgjatė pėr katėr vite me mundėsi qė tė vazhdojė edhe mė tutje. Qėllimi ėshtė qė tė krijohen mė shumė mundėsi pėr punėsim, sidomos pėr tė rinjtė dhe gratė dhe nė mėnyrė sistematike tė rritet tregu i punėsimit.

Duhet tė rezultojė edhe me rritje nė sektorin privat, dhe pritet qė tė krijohen rrethė 2000 vende tė lira tė punės dhe qė ti rrisė tė ardhurat neto tė mbi 1000 ndėrmarrjeve tė mesme dhe tė vogla, tha Ambasadorja Shtoker.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.