Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Rishikimi i buxhetit: S’ka mė pėrmendore dhe darka luksoze
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/19 2:43:51 (287 Lexime)Akuza dhe fyerje tė ndėrsjella , ankesa dhe vetėlavdėrim . Kėshtu u zhvillua diskutimi i sotėm nė Kuvend pėr rebalancin e buxhetit vjetor, njofton TV 21. Opozita e udhėhequr nga VMRO-DPMNE vlerėson se projektet qė do tė financohen me paratė e rebalancit janė populiste dhe kanė pėr qėllim mbledhjen e poenėve politikė pėr zgjedhjet lokale. Vetė ndryshimet nė rebalancė janė kozmetikė e pastėr dhe nuk ka pėr t’u ndryshuar asgjė thelbėsore. Televizioni Maqedonas do tė partizohet 100%, paga minimale ka rritje diskriminuese, ndėrsa projektet kapitale shkurtohen nė llogari tė pagave mė tė larta nė agjencitė shtetėrore dhe trupat rregullues, akuzojnė nga opozita, pėrcjell Portalb.mk.


“Qeveria e re theksonte se do t’i subvencionojė ato firma qė tė punėsuarve tė tyre do t’u japė pagė deri 12 mijė denarė. Me kėtė, a nuk vihen firmat tjera nė pozitė nėnshtruese? Nė periudhėn e ardhshme, njė pjesė e kėtyre firmave do t’i ulin rrogat e tė punėsuarve me qėllim qė ta shfrytėzojnė kėtė masė tė qeverisė”, u shpreh Ane Llashkovska, VMRO-DPMNE.

“Nuk kemi pėr tė lejuar qė tė pasuroheni nė kurriz tė qytetarėve” – reaguan nga Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisė. Me kėtė rebalanc, mė nuk do tė ketė para pėr pėrmendore, periudha e fasadave barok pėrfundoi, nuk do tė blihen monitorė LED nga 1 milionė euro dhe nuk ka mė darka luksoze dhe blerje tė kostumeve me paratė e qytetarėve. Kėshtu, deputetėt e LSDM-sė e mbrojtėn rebalancin e propozuar.

“Nė pjesėn e shpenzimeve tė udhėtimit, inventarit tė imėt, rregullimeve dhe shėrbimeve kemi shkurtuar 33 milionė euro. Nga projekti nebuloz “Shkupi 2014” kemi shkurtuar 13 milionė euro. Mė nuk do tė ketė para pėr barok apo pėrmendore. Pėr reklamim, me tė cilat e gėnjenit popullin pėr dhjetė vjet se sa mirė paskeni punuar, shkurtuam 8 milionė euro”, u shpreh Bllagoj Boēvarski, LSDM.

Sipas Rregullores, diskutimi pėr rebalancin nė komisionin pėr financa dhe buxhet zgjatė 10 ditė pune. Pesė ditėt e para janė rezervuar pėr diskutim tė pėrgjithshėm ndėrsa 5 ditėt tjera pėr amendamente. Deri tani janė dorėzuar 840 amendamente, nga tė cilat 706 nga VMRO-DPMNE dhe pjesa tjetėr nga partitė shqiptare. Kjo do tė thotė se mesatarisht, deputetėt duhet ēdo ditė tė kalojnė nga 170 amendamente.

/lajmpressFaqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.