Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Kėshtu ndikon kafeja me qumėsht nė organizmin tonė, na bėn mirė apo keq?
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/18 6:45:09 (821 Lexime)Shumė prej nesh, preferojnė ta pinė kafenė me qumėsht. Por, a e keni menduar se si ndikon kjo pėrzierje nė organizmin tonė?

Nė fakt, kjo varet nga intoleranca juaj ndaj laktozės, qė ėshtė paaftėsia ose aftėsia e reduktuar pėr ta tretur sheqerin e qumėshtit – laktozėn, shkruan Class.

Laktoza me ndihmėn e enzimės laktazės (enzima qė e shpėrbėn laktozėn) nė traktin e tretjes shpėrbėhet nė pjesė pėrbėrėse. Nė qoftė se nė organizėm mungon laktaza pėr procesin nė fjalė, laktoza e shpėrbėrė arrin nė zorrė tė trashė ku prodhon acide dhe gazra.


Laktoza e patretur mund tė shkaktojė njė sėrė simptomash dhe atė brenda 30 minutash deri nė dy orė pas konsumimit tė produkteve tė qumėshtit.

Kėshtu, ju do tė keni simptoma tė lehta deri nė tė rėnda, si dhimbje tė barkut, fryrje, vjellje, probleme me gazra dhe diarre, gjė qė nė mėnyrė tė konsiderueshme ndikon nė cilėsinė e jetesės sė njeriut.

Shpeshtėsia e predispozicionit gjenetik pėr intolerancėn ndaj laktozės tek ne ėshtė madje 50 pėr qind. Nėse i keni simptomat e mėsipėrme pas konsumimit tė qumėshtit ose produkteve tė qumėshtit, gjithsesi do tė duhej tė bėni testin e intolerancės ndaj laktozės. Rezultatet e njė testi tė tillė mundėsojnė qė sa mė parė tė konsumohet ushqimi adekuat i cili do t’i zvogėlojė problemet e tretjes.

Po nė lidhje me kafeinėn, jeni metabolizues “tė shpejtė” apo “tė ngadaltė” tė saj?

Kafeina ėshtė pėrbėrėsi kryesor aktiv nė kafe, por ajo gjithashtu mund tė gjendet nė kakao, ēaj, dhe komponentėt si ēokollata, lėngjet, pijet energjetike dhe disa medikamente.

Nė qoftė se kafeina pėrdoret nė sasi tė vogla, ajo do t’ju zgjojė dhe sipas shumė studimeve do tė veprojė pozitivisht nė shėndet. Megjithatė, po e konsumuat kafeinėn nė sasi tė mėdha, duhet ta dini se ajo mund ta ketė njė efekt toksik. Disa njerėz janė metabolizues “tė shpejtė” dhe disa “tė ngadalshėm” tė kafeinės, shkruan Tirana Today.

Personat me gjenomin polimorfik CYP1A2 e kanė njė metabolizėm tė ngadaltė tė kafeinės dhe si rezultat edhe rrezik nga sulmi nė zemėr. Nėse i pėrkisni kėtij grupi tė njerėzve, 2-3 filxhanė tė kafesė mund ta rrisin rrezikun pėr tri herė, ndėrsa kėto rezultate janė regjistruar veēanėrisht tek pacientėt mė tė rinj se 59 vjeē.

Duke e pėrcaktuar kapacitetin trashėgues nė metabolizmin e kafeinės, ēdokush mund ta pėrshtatė sasinė e kafesė sė konsumuar pėr tipin e vet dhe kėshtu tė jetojė mė shėndetshėm.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.