Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Interesi personal “kancer” i subjekteve politike shqiptare. Qytetarėt po e humbin besimin
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/12 5:29:05 (296 Lexime)Lojėrat politike tė subjekteve politike shqiptare nė Maqedoni kanė ndikuar nė humbjen e besimit tė tė njėjtave. Pėrēarjet pėr “kulaēin” e pushtetit ditė e mė tepėr e bindin opinionin e gjerė se interesi personal po e mbisundon tė mirėn e pėrgjithshme. Pėr kėtė ēėshtje pėr gazetėn Lajm janė prononcuar njohės tė rrethanave politike nė Maqedoni.


Rijad Murati, njohės i rrethanave politike, vlerėson se partitė shqiptare po e humbin nė masė tė madhe besimin. Sipas tij, kėtė e kanė dėshmuar mė sė miri zgjedhjet e fundit, kur njė pjesė e konsiderueshme e elektoratit shqiptarė votoi pėr partinė maqedonase LSDM.

“Kjo situatė dėshpėruese ėshtė krijuar pėr shkak se subjektet shqiptare, pa dallim, hyjnė nė qeveri vetėm sa pėr tė shijuar tė mirat e pushtetit, pa asnjė kusht ndaj partnerit maqedonas. Mungesa e njė plani tė sinqertė pėr avancimin e pozitės sė shqiptarėve apo mirėqenies sė qytetarėve nė pėrgjithėsi, mes partive qė krijuan “Aleancėn” para zgjedhjeve bėn qė tani beteja e tyre nė qeveri tė pėrqendrohet te postet dhe jo tek interesat e votuesve. Kjo gjė mendoj se krijon ēarjet mes partive brenda kėtij koalicioni. Por jo vetėm tek “Aleanca”, e njėjta situatė do tė paraqitej edhe te koalicioni tjetėr parazgjedhor nėse do tė ishte pjesė e qeverisė. E kaluara dėshmon se partitė shqiptare nuk kane arritur te bashkėpunojnė gjatė as nė opozitė”, deklaroi Murati pėr gazetėn Lajm.

Murati veēon se, derisa politikanėt shqiptarė mendojnė vetėm pėr poste dhe jo pėr interesat e qytetarėve, kjo situatė nuk do tė ndryshojė.

Profesori Shpėtim Pollozhani, nga Shoqata e tė burgosurve dhe tė pėrndjekurve politik deklaratėn e fillon me njė fjalė tė urtė tė Joseph Fouche: “Gabimi politik i individit ėshtė krim politik kundėr vetvetes”.

“Aleancat qė nė thelb i kanė interesat dhe jo parimet, sipas njė rregulli tė pashkruar gjithnjė dėshtojnė. Nė fushatė u thanė fjalė tė mėdha dhe tani duhet tė ndėrrohen disa deklarata nė emėr tė ruajtjes tė koalicionit qeveritar. Modifikimi i qėndrimeve politik, tė ēon nė humbjen e besimit ndaj atij qė e ka modifikuar deklaratėn. “Aleanca” qė nga fillimi qėndronte nė kėmbė shumė tė brishta pasi duhej tė bashkėrendonte dy botėra tė ndryshme”, pohoi profesori Pollozhani.

Ai thekson se gabimi mė i madh taktik qė e bėnė partitė e reja parlamentare tani po u kthehet si bumerang, duke u rėnė besueshmėria.

“E vetmja aleancė qė mundet tė funksionojė ėshtė vetėm aleanca ndėrmjet LR-PDSH dhe Lėvizjes Besa. Aleanca me BDI ėshtė jofunksionale pasi ato nuk e kanė nė agjendėn e tyre statusin e shqiptarėve dhe ēėshtjen kombėtare por vetėm BE dhe NATO, pėr tė cilat nuk i pyet askush. Ēdokush qė ka dy gram mend e din qe BE nuk do tė pranojė qė nė gjirin e vetė dikė, tė cilėve duhet t’ua zgjidhe problemet. Mos bashkimi i partive tė reja parlamentare shqiptare, ujin e ēon nė mullirin e BDI-sė, e cila e bluan miellin e VMRO-sė, dhe, edhe mė tutje e ėndėrron dashurinė e vjetėr me ato”, theksoi ai.

Pollozhani porositė qė urgjentisht, Besa dhe LRPDSH tė bashkėpunojnė pėr tė mirėn e tė gjithė shqiptarėve. Vetėm kėto dy parti, insiston ai, munden tė bėjnė njė “Aleancė” tė shėndoshė.

Para zgjedhjeve parlamentare tė 11 dhjetorit, tė vitit tė kaluar, nė Maqedoni dėshtoi koalicioni LR-PDSH dhe Lėvizja Besa dhe si pasojė u krijua njė koalicion tjetėr mė i vogėl. Sot ky koalicion mė i vogėl i a.q. Aleanca pėr shqiptarėt ėshtė nė krizė, shkaku i mosmarrėveshjeve brenda partnerėve, tė cilėt njėherit janė edhe pjesė pėrbėrėse e Qeverisė sė re.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.