Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Kur nuk dini ēka tė hani nė kėtė nxehtė, provoni kėto ushqime !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/11 3:36:48 (32 Lexime)
Nė kėto ditė tė nxehta vere jo pak herė dėgjojmė nga miqtė dhe tė afėrmit tanė se konsumojnė mė pak ushqim, ose qė nuk dimė se ēfarė tė hamė.

Po ka disa qė do tė ishin shumė tė kėshillueshme nė mėnyrė qė edhe organizmi ynė tė mos e ndjente kaq shumė tė nxehtin.

Frutat kryesore qė ju bėjnė mirė janė: Qershitė, pjeshkėt, portokallet, kivi, etj. Kėshillohet tė konsumoni edhe rrush pasi ndihmon nė rritjen e tensionin tė ulėt, nėpėrmjet acideve tė veēanta qė ndimojnė personat e moshuar.


Perimet
Shalqini dhe pjepri janė dy nga produket qė duhet tė konsumohen nė masė. Tė dy kėto produkte kanė pėrmbajtje tė lartė tė lėngjėve, atė qė trupi ka mė shumė nevojė gjatė temperaturave tė larta. Por kėshillohet edhe perimet si patėllxhani, brokoli, qepa, lakrat etj, tė cilat i japinn mė shumė energji trupit tė njeriut, pėr tė pėrballuar temperaturat mbi 35 gradėcelsius.

Ujė
Gjatė muajit korrik dhe gusht trupi i njeriut ka mė shumė nevojė pėr ujė se sa pėr ushqim. Njė studim nė SHBA ka zbuluar se ata persona qė nuk pinė mjaftueshėm ujė gjatė verės, kanė njė risk mė tė madhė pėr tu prekur nga sėmundje tė ndryshme. Minimalisht duhet tė pini 3-4 litra ujė nė ditė, ndėrsa ata persona qė konsumojnė mė shumė, kanė risk tė vogėl pėr tu prekur nga sėmundjet.

Lėngje
Frutat e shtrydhura kėshillohet tė konsumohen ēdo ditė. Lėngu i bananes, luleshtrydhes, i portokallit mbrojnė organizimin nga sėmundjet dhe mbi tė gjitha i japinn mė shumė rezistencė. Lėngjet duhet tė konsumohen nė oraret e drekės dhe tė darkės. Ata persona qė mbajnė dietė mund tė pinė lėngje, pa patur frikė se mund tė shtojnė nė peshė, pasi zėvendėsohet edhe ushqimi nėpėrmjet vitaminave qė ato kanė.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.