Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Rajoni : Ballkani ėshtė njė “bombė e kurdisur”, qė ka filluar numėrimin !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/10 9:22:21 (533 Lexime)BE-ja ėshtė nė rrugė qė, pėr shkak tė preokupimit me defektet e veta, duke injoruar dhe duke mos u interesuar, tė mos i shohė zhvillimet e rrezikshme nė juglindje dhe tė pėrballet me mundėsinė e pasojave fatale, ka tėrhequr vėrejtjen e pėrditshmja vjeneze “Die Presse”, transmeton Koha.net.
Gazeta thekson se tėrheqja e vėrejtjeve nga shumė publikime po grumbullohen dhe se Europa ėshtė nė rrugė tė “humbė” shtetet e Ballkanit.


Interesimi i medieve po rritet dhe vazhdojnė tė dėrgohen atje reporterė, tė publikojnė raporte, thekson “Presse”.

Si shembull pėrmend revistėn “Europäische Rundschau” e cila asnjėherė nuk e ka lėnė Ballkanin jashtė kujdesit dhe e cila nė numrin e fundit publikon shqetėsimin e Vedran Xhihiqit, sipas tė cilit Ballkani ėshtė njė “bombė e kurdisur”, qė ka filluar numėrimin

“Njerėz tė fuqishėm po punojnė pėr rritjen e forcės sė tyre, nacionalizmi nė shumė vende sėrish po pėrdoret si teknikė e sundimit, ka theksuar Xhihiq, ekspert pėr Ballkanin nė Vjenė.

rikujton se edhe “Spiegel” shtetet e Ballkanit Perėndimor i quan “jetimė tė kontinentit” dhe ka tėrhequr vėrejtjen se ka njė largim tė theksuar nga projekti europian.
“Fakti se EU si simbol i sigurisė dhe i mirėqenies po humb ndikimin ėshtė i kuptueshėm, aq sa edhe i rrezikshėm. Paqja ėshtė e kėrcėnuar si nga synimet e maskuara tė shqiptarėve pėr shtet tė pėrbashkėt, aq nga dėshira pėr fuqi tė madhe tė nacionalistėve serbė”, thotė “Spiegel”.

Magazini i Karkovės “New Eastern Europe” ia kushton “karuselit ballkanik” nė botimin veror madje 12 shkrime, ndėr to shkrimtari nga Sarajeva, Mileno Jergoviq shtron pyetjen “A po e humb Europa Ballkanin?”.

Po ashtu ky publikim i kushton kujdes temės sė Ballkanit si tė njė hapėsire pėr rekrutimin e militantėve tė grupeve islamike, duke rikujtuar se njė e katėrta e forcave tė huaja tė Shtetit Islamik qė vijnė nga Europa janė nga Shqipėria, Bosnja e Hercegovina, Kosova e Maqedonia.

Meqė Shteti Islamik nė Irak e Siri ndodhet nėn presion, luftėtarėt qė largohen do tė mund tė vepronin si fitil nė fuēi baroti e pėrbėrė nga pėrbėrja shpėrthyese fetare e etnike, konstaton kjo gazetė.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.