Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Rajoni : Hoyt Brian Yee shuan shpresat: Ballkani nuk do tė arrijė nė BE edhe pėr 30 vjet
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/6 1:18:51 (213 Lexime)Nė njė intervistė pėr revistėn serbe, NIN, zėvendės ndihmėsi i Sekretit amerikan tė Shtetit, Hoyt Brian Yee, ka thėnė se Ballkani Perėndimor ėshtė larg anėtarėsimit nė BE. “Prioriteti numėr njė duhet tė jetė zhvillimi ekonomik. Shumica e vendeve nė rajon kanė rritur ekonominė nė tre deri nė katėr pėr qind nė vit, por edhe po tė ketė zhvillim gjashtė pėr qind nuk do tė arrihet mesatarja qė duhet pėr BE. Kjo nuk do tė arrihet nė tre dekadat e ardhshme. Mos t’i mbyllim sytė ndaj korrupsionit tė politikanėve tė Ballkanit, edhe pse pėr zgjedhjen e tyre nė pushtet qytetarėt janė pėrgjegjės”, ka thėnė Yee.

Karriera e diplomatit amerikan ndaj Ballkanit ėshtė e lidhur me dekada. Nė radhė tė parė ai kishte qenė pjesė e ngjarjes mė tė rėndėsishme nė rajon- mė 1993 e cila u shoqėruar me Marrėveshjen e Dejtoni, nė vitin 1999 ai u ul nė zyrėn e Javier Solanės pėr t’i ndihmuar shtetet pėr t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, transmeton lajmi.net.
Nė krizėn politike qė e kaploi Ballkanin muajt e kaluar (maj-qershor) Yee vizitojė Prishtinėn ku bisedojė me presidentin e Kosovės Hashim Thaēin dhe sipas medias nė fjalė, ishte ndikimin i diplomatit amerikan qė tė hiqet nga rendi i ditės formimi i Ushtrisė sė Kosovės.
Mė pas, nė maj ai vizitojė Maqedoninė, ku Gjorgje Ivanov nuk i ofronte mandatin Zoran Zaevit, mė pas kjo punė u zgjidh dhe kriza atje pėrfundoi.
Nė tė njėjtin muaj, nė Shqipėrinė PD kėrcėnoi se nuk do tė futej nė zgjedhje, por pas vizitės sė Yee tė gjithė udhėheqėsit politik ranė dakord qė tė shkojnė nė votime.
Kur u pyet pėr bisedat e vazhdueshme me udhėheqėsit e rajonit ai u pėrgjigj:
“Ne jemi kėtu pėr tė ofruar mbėshtetje, inkurajim, pėr tė dhėnė kėshilla nėse ėshtė e nevojshme por herė pas herė thirremi pėr pėrgjegjėsinė e partnerėve tanė. Kur ne apo partnerėt tanė marrim njė detyrim, ne besojmė se me njėri-tjetrin. Pra, njėri nga faktorėt mė tė rėndėsishėm nė Ballkan ėshtė bashkėpunimi me SHBA-nė dhe BE-nė. Kudo qė ėshtė SHBA-ja dhe BE-ja punojnė sė bashku, nė tė njėjtin drejtim, zakonisht ka progres. Prandaj, unė mendoj se faktor kyē nė mbarėvajtjen e vullnetit tė liderėve politikė pėr tė bėrė atė qė ata duhet tė bėjnė, tė pranojnė kėshilla dhe ndihmėn e komunitetit ndėrkombėtar. Ne jemi duke u pėrpjekur sė bashku me partnerėt tanė tė krijojmė qėllime tė pėrbashkėta. Ndikim jonė nė Ballkan ėshtė dėshirė e tė gjithėve qė vendet tė bėhen mė tė qėndrueshme, sė dyti, tė jenė mė tė zhvilluara dhe sė treti, tė jenė tė sigurta. Kėto janė qėllime tė ndėrlidhura, pra, nėse kėto vende i shohin si hapa tė nevojshėm pėrparimin do ta kenė me tė shpejtė…”.
Disa lėvizje tė liderėve politikė nė Ballkan, Yee i ka quajtur “ēėshtje tė diskutueshme”. /Lajmi.net/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.