Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Sa shpesh duhen larė flokėt?
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/3 9:32:43 (510 Lexime)Flokėt janė njė pjesė shumė e rėndėsishme e pamjes sonė dhe kujdesja e duhur pėr to mund tė marrė shumė kohė dhe gabime. Kur ėshtė fjala pėr tė kuptuar se sa shpesh duhen larė flokėt, shumė prej nesh mbeten nė dyshim. Por sa shpesh duhet t’i lajmė?
Si funksionon shampojaFlokėt tona yndyrosen pėr shkak tė sebumit, njė sekrecion vajor i gjendrave dhjamore. Ai ėshtė i pėrhapur kudo nė lėkurė, por sidomos mė i pėrqendruar ėshtė nė lėkurėn e kokės.


Akumulimi i sebumit nė lėkurėn e kokės favorizon pluhurin dhe papastėrtitė tė grumbullohen mė shpejt, ndėrsa shampoja luan rolin e vepruesit duke e hequr sebumin dhe papastėrtitė e mbledhura nė lėkurėn e kokės dhe nė flokė. Por sa shpesh duhet tė pėrdoret shampoja? Kjo varet edhe nga stili i jetesės qė bėni. Pėr ata qė jetojnė nė qytet e kėshillueshme ėshtė t’i lani sa mė shpesh pėr tė hequr pluhurin dhe papastėrtitė.Sebumi dhe lloji i flokėve

Flokėt e dobėt dhe tė drejtė e lejojnė yndyrėn tė rrėshqasė dhe tė pėrhapet me shpejtėsi, si rezultat mbledhin mė shumė papastėrti. Flokėt mė tė dendur dhe kaēurrel janė mė tė thatė dhe sebumi e ka mė tė vėshtirė tė pėrhapet nė folikul dhe tė zbresė te flokėt.Sa herė duhet t’i lajmė dhe si?

Flokėt mund t’i lajmė edhe ēdo ditė, veēanėrisht kur lėkura e kokės kruhet, pėr shkak tė akumulimit tė sebumit. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė pėrdorimi i njė shampoje me cilėsi tė mirė, pėr tė pastruar papastėrtitė dhe pėr t’i hequr ato. Shampot qė bėjnė pak shkumė apo vajrat janė larės mjaft delikatė, sepse nėse janė shumė “agresivė” ato mund tė dehidratojnė flokun dhe ta dėmtojnė atė.Balsami

Pėrdorimi i balsamit ėshtė i rėndėsishėm, sepse krijon njė filtėr mbrojtės pėr flokun nga dėmtimi i mjedisit, si dhe i bėn ata mė tė shndritshėm dhe tė lehtė pėr t’u krehur. Mund tė vendoset edhe pak balsam nė ēdo larje, kjo sipas llojit tė tij: pak pėr flokėt qė janė tė drejtė dhe mė shumė pėr kaēurrelat. Por duhet pasur kujdes se si ta vendosni balsamin nė flokė. Nuk duhet tė vendoset nė rrėnjėn e flokėve, por duhet tė pėrqendrohet nė majat e tij. Para se balsami tė aplikohet, nė fillim flokut i duhet hequr me njė peshqir uji i tepėrt, ndryshe balsami nuk do ta bėjė funksionin si duhet.
Por ēfarė duhet tė thuhet pėr idenė qė qarkullon, se flokėt nuk duhet tė lahen me shampo? Pėrkrahėsit e kėsaj ideje thonė se shampoja heq tė gjithė yndyrėn e saj natyrale nė flokė, dhe kėshtu floku do tė reagojė duke prodhuar mė shumė dhe duke e bėrė edhe mė me yndyrė. Por duke pėrdorur vetėm ujė dhe produkte natyrale, sebumi nė kokė arrin njė ekuilibėr. Lucy Aitken, punonjės nė sektorin e bamirėsisė, ka shkruar se “ėshtė i lumtur pėr flokėt qė ka. Ja cila ėshtė guida qė do t’ju ndalojė tė pėrdorni shampo: pas njė periudhe prej disa javėsh qė nuk i kam larė flokėt me shampo, tani pėrdor si larės ujin dhe njė vezė ose sodė buke ēdo dy javė”. /Shqip
Po apo jo?

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.